Metody antykoncepcji: tabletki hormonalne dwuskładnikowe
Tabletki hormonalne dwuskładnikowe składają się z dwóch rodzajów żeńskich hormonów płciowych: estrogenu i progestagenu (syntetycznego progesteronu). Różnią się dawkami obu hormonów oraz ich rodzajem. Ta metoda antykoncepcji jest praktycznie niezawodna. Sprawdź, jakie wady i zalety ma dwuskładnikowa pigułka antykoncepcyjna i kto może stosować te metodę antykoncepcji.
Spis treści
- Dla kogo dwuskładnikowe tabletki hormonalne
- Jak stosować tabletki hormonalne dwuskładnikowe
- Dwuskładnikowe tabletki hormonalne: korzyści
- Antykoncepcja - czego o niej nie wiesz?
- Wady dwuskładnikowej tabletki hormonalnej
- Ile kosztują dwuskładnikowe tabletki hormonalne
- Czy antykoncepcja hormonalna jest groźna dla zdrowia? [wideo]
Dwuskładnikowe tabletki hormonalne hamują jajeczkowanie oraz powodują zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, dzięki czemu staje się on nieprzepuszczalny dla plemników. Wywołują też zmiany w błonie śluzowej wnętrza macicy, prowadząc do jej ścienienia. Tabletki dwuskładnikowe dzielą się na jednofazowe (wtedy każda z 21 tabletek ma taki sam skład), dwufazowe (w opakowaniu są dwa rodzaje tabletek z różna zawartością hormonów) oraz trójfazowe (w opakowaniu znajdują się trzy rodzaje tabletek naśladujących naturalny cykl miesięczny).
Dla kogo dwuskładnikowe tabletki hormonalne
Tabletki jednofazowe z minimalną dawką estrogenu (20-35 mcg) najczęściej zaleca się kobietom przed 25 rokiem życia, a także tym po 35.-40. roku życia, które zbliżają się do menopauzy. Pigułki hormonalne trójfazowe stosuje się rzadko. Czasem przepisuje się je paniom między 25. a 35. rokiem życia, które źle tolerują tabletki jednofazowe.
Jak stosować tabletki hormonalne dwuskładnikowe
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe bierzesz przez 21 dni. Kiedy opakowanie się skończy, robisz 7 dni przerwy. W tym czasie powinno pojawić się krwawienie. Pigułkę z nowego opakowania zaczynamy przyjmować 8. dnia, nawet jeżeli miesiączka się nie skończyła.
Dwuskładnikowe tabletki hormonalne: korzyści
- Są niezawodnym środkiem antykoncepcyjnym. Ich skuteczność jest wysoka - wynosi 0,1-0,8, pod warunkiem jednak, że zażywasz je zgodnie z zaleceniem.
- Zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jajnika oraz trzonu macicy.
- Pigułki zawierające nowoczesny progestagen (Jeanine, Femoden, Marvelon, Minulet) lub przewyższający go dobroczynnymi właściwościami drospirenon (Yasmin, Yasminelle) poprawiają stan cery i włosów. Ograniczają bowiem działanie testosteronu, który często odpowiada za trądzik, tłustą cerę i włosy. Na pracę gruczołów łojowych bezpośrednio wpływa preparat Diane-35, zarejestrowany jako lek zwalczjący trądzik młodzieńczy.
- Regulują długość cyklu miesiączkowego i zmniejszają obfitość krwawień. Likwidują dolegliwości związane z PMS.
- Właściwie dobrane nie powodują tycia. Co prawda, tabletki z dużą dawką estrogenów mogą zatrzymywać wodę w organizmie. Dlatego czasem kobiety na początku tyją 2-3 kg, ale po 2-3 miesiącach waga wraca do normy. Jeśli masz takie problemy, to lekarz może doradzić ci preparaty z drospirenonem, który przeciwdziała zatrzymywaniu wody w tkankach.
- Po odstawieniu tabletki już po miesiącu można zdecydować się na dziecko. Badania nie potwierdzają opinii, że hormonalna antykoncepcja wpływa na mnogość ciąży.
- Pigułki możesz zażywać tak długo, jak chcesz. Jeśli lekarz uzna, że zmieniły się potrzeby organizmu, sam zaproponuje zmianę preparatu lub metody. Bezpodstawne jest robienie 3-miesięcznych przerw po 9 miesiącach brania tabletek. Potem często nie można wrócić do poprzednich pigułek, bo pojawiają się działania uboczne, których wcześniej nie było, np. plamienie.
Antykoncepcja - czego o niej nie wiesz?
Wady dwuskładnikowej tabletki hormonalnej
- Pigułek nie mogą przyjmować kobiety z niewydolnością wątroby, miażdżycą, nadciśnieniem, chorobami krążenia, a także z nieleczoną cukrzycą (jeśli kobieta zażywa insulinę, może brać pigułki pod kontrolą ginekologa i endokrynologa). Tabletek nie mogą również stosować kobiety z zaburzeniami krzepliwości, chorobą zakrzepowo-zatorową, rakiem piersi, jajników, trzonu macicy, odbytu (także jeśli na nie chorowały lub są obciążone genetycznie).
- Pigułek nie wolno przyjmować ciężarnym (grozi to poronieniem) ani karmiącym (pigułki dwuskładnikowe powodują zanik pokarmu), kobietom z krwawieniem czy plamieniem z dróg rodnych z niewyjaśnionej przyczyny.
- Tabletki zwiększają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Zdania naukowców na temat zwiększonego ryzyka raka piersi są podzielone.
- Tabletek nie powinny zażywać palaczki po 35. roku życia. Nikotyna w połączeniu z porcją hormonów zwiększa ryzyko zakrzepicy.
- Trzeba pamiętać o regularnym przyjmowaniu pigułek.
Ile kosztują dwuskładnikowe tabletki hormonalne
20–50 zł miesięcznie.
Czy antykoncepcja hormonalna jest groźna dla zdrowia? [wideo]
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta