Krwawienie z odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

2018-09-03 15:43

Krwawienie z odstawienia u kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję to nie to samo, co miesiączka. Choć rzeczywiście krwawienie występuje zwykle w cyklu miesięcznym, nie jest naturalną menstruacją. Źródło jej występowania jest bowiem całkowicie inne.

Krwawienie z odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Przyczyny krwawienia z odstawienia
  2. Krwawienie z odstawienia - czy zawsze występuje i ile trwa?
  3. Krwawienie z odstawienia - kiedy powinno niepokoić?
  4. Jak powstrzymać krwawienie z odstawienia?
Czy antykoncepcja hormonalna jest groźna dla zdrowia

Krwawieniem z odstawienia nazywamy plamienie lub skąpe krwawienie z dróg rodnych, które pojawia się na skutek zaprzestania przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych.

Przyczyny krwawienia z odstawienia

Przyczyną krwawienia z odstawienia może być kilkudniowa przerwa pomiędzy dwoma kolejnymi opakowaniami tabletek lub całkowite odstawienie hormonalnej antykoncepcji.

Przerwa wynika z zasad stosowania pigułek dwuskładnikowych. Po zakończeniu opakowania, które zwykle liczy 21 pigułek, kobieta powinna zrobić 7-dniową przerwę, zanim zacznie przyjmować kolejne opakowanie tabletek. W czasie wolnym od przyjmowania środków hormonalnych zwykle występuje wspomniane krwawienie z odstawienia. Na rynku dostępna są również tabletki, przy których te przerwy robi się rzadziej np. co 84 dni. Bez względu na stosowane pigułki, krwawienie jest reakcją organizmu na nagłe zmniejszenie w nim dawki hormonów blokujących zajście w ciążę.

Czytaj też: Antykoncepcja bez recepty [LISTA]

Krwawienie z odstawienia - czy zawsze występuje i ile trwa?

Nie ma reguły na czas trwania i obfitość krwawienia z odstawienia, choć z całą pewnością można stwierdzić, że ma ono mniejsze nasilenie niż normalna miesiączka. Ponadto nie towarzyszą mu bolesne i uciążliwe objawy, które obserwuje u siebie wiele kobiet podczas okresu.

Jeśli dopiero rozpoczęłaś kurację hormonalną, krwawienie po zakończeniu opakowania pigułek może być bardzo nieregularne. Musi minąć kilka cykli, by to się unormowało. Zwykle po kilku cyklach krwawienie się stabilizuje, tzn. zaczyna pojawiać się najczęściej tego samego dnia (a nawet o tej samej godzinie), zawsze jest tak samo skąpe i trwa tyle samo dni każdego miesiąca.

Najczęściej krwawienie z odstawienia pojawia się drugiego lub trzeciego dnia po zaprzestaniu przyjmowania środków antykoncepcyjnych i trwa 3-4 dni.

Czasami podczas przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych możemy w ogólnie nie zaobserwować krwawienia z odstawienia. Zawsze w takim wypadku powinniśmy wykluczyć ciążę. Inną przyczyną takiej sytuacji obok wspomnianej ciąży, jest zbyt mały przyrost błony śluzowej macicy, a tym samy brak materiału który miałby się złuszczyć i wydalić w formie krwawienia.

Warto tutaj wspomnieć, że większość dostępnych na rynku tabletek antykoncepcyjnych można stosować nieustannie - bez robienia przerwy. W takich przypadkach krwawienia w ogóle nie będzie. Trzeba przyznać, że brak obfitego krwawienia i ograniczenie go do minimum oraz brak uciążliwych dolegliwości występujących przy menstruacji jest poza działaniem antykoncepcyjnym najbardziej cenionym przez kobiety atutem pigułek. Stąd tak wielka popularność tych środków.

Zdaniem eksperta
Rafał Karwowski, lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii

Krwawienie podczas przerwy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych jest dla wielu kobiet bardzo ważnym objawem. Pomimo możliwości zastosowania schematu wydłużonego i zmniejszenia ilości krwawień z odstawienia do 4-ech w ciągu roku lub po prostu stosowania tabletek estrogenowo-progestagenowych bez wyznaczonych przerw między opakowaniami, wiele kobiet używających antykoncepcji doustnej nie decyduje się na takie warianty stosowania tych środków. Regularne występowanie krwawienia podczas przerwy w stosowaniu tabletek, u prawidłowo stosujących tę metodę kobiet, jest dowodem potwierdzającym skuteczność tej metody antykoncepcyjnej i równoznaczne z brakiem ciąży.

To ci się przyda

Krwawienie z odstawienia jest normalnym zjawiskiem i jego występowanie nie zagraża zdrowiu. Wręcz przeciwnie. Dzięki przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych dochodzi do mniejszej utraty krwi u kobiety, więc środki te przeciwdziałają anemii, na którą narażone są kobiety obficie miesiączkujące.

Krwawienie z odstawienia - kiedy powinno niepokoić?

Krwawienie z odstawienia – jeśli jest skąpe – jest czymś całkowicie normalnym i nie powinno budzić niepokoju.

Niepokoić powinno plamienie, które nasila się, choć minęło już wiele miesięcy od rozpoczęcia przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli środki przyjmowane są według zaleceń, a występującym krwawieniom dodatkowo towarzyszy pogorszone samopoczucie, należy zgłosić ten fakt swojemu lekarzowi. Obfite krwawienie rodzi ryzyko wystąpienia anemii. Być może należy zmienić rodzaj antykoncepcji na inny – oparty na innej zawartości hormonów lub całkowicie ich pozbawiony. Czasem powodem obfitego krwawienia mogą być również rozmaite schorzenia np. mięśniaki, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u ginekologa w celu zdiagnozowania problemu.

Jak powstrzymać krwawienie z odstawienia?

W większości dostępnych na rynku marek tabletek hormonalnych można przyjąć dwa opakowania leku nie robiąc przerwy między nimi. Takie połączenie cykli przyjmowania hormonów jest bezpieczne i stanowi rozwiązanie w momencie, gdy zależy nam na przesunięciu krwawienia lub całkowitym odroczeniu go. Zwykle ten sposób przydaje się podczas wyjazdów np. wakacyjnych, gdy krwawienie mogłoby być jaką uciążliwością.

Mimo wszystko, większość kobiet akceptuje krwawienie z odstawienia i czuje się z nim komfortowo – głównie dlatego, że jest to dla nich najlepszy dowód na to, że nie zaszły w ciążę. Nagłe ustanie krwawienia w pierwszej kolejności wiąże się bowiem z zapłodnieniem.

Zdaniem eksperta
Rafał Karwowski, lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii

Brak krwawienia z odstawienia zawsze powinien wzbudzić niepokój, tym bardziej gdy w danym cyklu pominięta została którakolwiek tabletka. Jeśli podczas stosowania antykoncepcji doustnej kobieta podejrzewa, że jest w ciąży, powinna jak najszybciej udać się do ginekologa.

Natomiast kobiety, które zaszły w ciążę podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych lub gdy nieświadomie przyjmowały tabletki na wczesnym jej etapie, należy uspokoić, gdyż w świetle najnowszych badań nie stwierdzono, aby takie niezamierzone przyjmowanie tych środków zwiększało ryzyko poważnych wad płodu.

--> KRWAWIENIE Z ODSTAWIENIA A MOŻLIWOŚĆ CIĄŻY

--> BÓL PRZY KRWAWIENIU Z ODSTAWIENIA TABLETEK

--> PRZESUWANIE SIĘ DAT KRWAWIENIA Z ODSTAWIENIA

--> BRAK KRWAWIENIA Z ODSTAWIENIA