Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne, czyli antykoncepcja szyta na miarę
Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne? Choć są one od lat jedną z najpopularniejszych wśród Polek metod zabezpieczania przed ciążą, to ich dobór wciąż pozostawia wiele do czynienia. Przeczytaj, jak dobrać tabletki antykoncepcyjne i jak dokładnie kwestia doboru antykoncepcji hormonalnej wygląda wśród Polek.
Spis treści
- Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne: każda kobieta jest inna
- Antykoncepcja hormonalna niskodawkowa i standardowa
- Co Polki wiedzą o tabletkach antykoncepcyjnych?
Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne? Przed odpowiedzią na to pytanie staje niejedna Polka, jako że antykoncepcja doustna to bardzo popularna metoda zapobiegania ciąży i pierwsza forma antykoncepcji hormonalnej, którą wprowadzono na całym świecie. Wiele kobiet uważa ten sposób antykoncepcji za najlepszy dla nich, jednak nie doceniają one faktu, jak ważne jest jej odpowiednie dobranie – na miarę ich potrzeb.
Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne: każda kobieta jest inna
Każda kobieta jest inna i inaczej reaguje na przyjmowane preparaty hormonalne. Co więcej – w różnym wieku każda potrzebuje też środków o innych właściwościach. Jedne preparaty wskazane są dla kobiet dojrzałych, natomiast inne dla tych, które dopiero wkraczają w dorosłość i rozpoczynają aktywność seksualną. Tabletek na rynku jest wiele, dlatego tak ważne jest, by młoda pacjentka rozpoczynająca stosowanie antykoncepcji wspólnie z lekarzem ginekologiem dobrała odpowiedni dla siebie i swoich potrzeb preparat.
- Lekarz i pacjentka muszą zdawać sobie sprawę z tego, że nie każda tabletka i nie każdy zestaw hormonów będzie odpowiedni dla danej pacjentki. Toteż kluczową rolę odgrywa tu kwestia właściwego doboru składu hormonów w tabletce antykoncepcyjnej, pozwalająca na zachowanie korzystnych efektów pozaantykoncepcyjnych, np. złagodzenia problemów z trądzikiem czy z PMS. Warto też pamiętać, że w przypadku, kiedy pacjentka doświadcza niepożądanych skutków przyjmowania wybranej tabletki, zawsze możliwa jest zmiana na inne środki. A w sytuacji braku tolerancji hormonalnej antykoncepcji doustnej mamy do dyspozycji szereg metod niecodziennych, takich jak np. ring, plaster antykoncepcyjny czy systemy wewnątrzmaciczne – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Jak więc dobrać tabletki antykoncepcyjne? Biorąc pod uwagę cztery najważniejsze czynniki:
- stan zdrowia
- wiek
- styl życia
- potrzeby.
Antykoncepcja hormonalna niskodawkowa i standardowa
- Antykoncepcja hormonalna niskodawkowa - ultralekka (zawiera nie więcej niż 15 mikrogramów etynyloestradiolu)
Młodym kobietom i nastolatkom, które chcą rozpocząć współżycie i zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę zazwyczaj polecana jest antykoncepcja hormonalna niskodawkowa, np. ultralekka tabletka antykoncepcyjna, zawierająca tylko 15 mikrogramów estrogenu (najmniejsza dawka hormonów spośród innych dostępnych na rynku tabletek), o wygodnym schemacie dawkowania (24+4 tabletki placebo). Takie dawkowanie sprzyja systematyczności w stosowaniu leku, co przyczynia się do lepszej kontroli cyklu. Należy podkreślić, że niższa wartość hormonów w porównaniu do innych pigułek nie wpływa na jej skuteczność - wskaźnik Pearla wynosi, bowiem 0,24. Antykoncepcja ultralekka ma szereg zalet: pomaga łagodzić dolegliwości związane z PMS, reguluje cykl miesiączkowy, zmniejsza obfitość krwawienia, redukuje obrzęk piersi, bolesne miesiączki, plamienia, likwiduje bóle podbrzusza w trakcie owulacji. Warto wiedzieć, że niższe dawki etynyloestradiolu i progestagenu zmniejszają ryzyko działań niepożądanych występujących podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
Antykoncepcja ultralekka polecana jest:
- kobietom dopiero rozpoczynającym współżycie,
- kobietom poszukującym najniższej dawki hormonów,
- pacjentkom mającym problem z systematycznym stosowaniem leku.
Schemat dawkowania: 24+4 tabletki placebo
- Antykoncepcja standardowa (zawiera dawkę 0,03 mikrogramów etynyloestradiolu (EE) i 2 mg chlormadynonu octanu)
Wśród dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych wyróżniamy pigułki zawierające dawkę 0,03 mg etynyloestradiolu (EE) i 2 mg chlormadynonu octanu. Takie tabletki o standardowej zawartości hormonów stosuje się głównie w schemacie 21 tabletek + 7 dni przerwy, w trakcie której występuje krwawienie z odstawienia. Skuteczność antykoncepcji uniwersalnej jest wysoka: wskaźnik Pearla wynosi 0,4.
Antykoncepcja uniwersalna zalecana jest kobietom rozpoczynającym stosowanie antykoncepcji hormonalnej, jak i jej stałym użytkowniczkom. Lekarze proponują również tę pigułkę pacjentkom, które chciałyby zmienić dotychczas stosowaną antykoncepcję oraz pacjentkom, które chcą rozpocząć stosowanie antykoncepcji hormonalnej i borykają się z takimi problemami jak bolesne miesiączkowanie, problemy z cerą (trądzik), łojotok, spadek libido podczas stosowania innej antykoncepcji hormonalnej oraz plamienia, które wynikają często ze zbyt niskiej dawki przyjmowanego EE.
Antykoncepcja standardowa polecana jest:
- kobietom rozpoczynającym i stosującym już antykoncepcję doustną, które potrzebują zmiany;
- kobietom mającym problemy z bolesnym miesiączkowaniem, cerą (trądzik) i łojotokiem;
- kobietom doświadczającym spadku libido podczas stosowania innych tabletek antykoncepcyjnych.
Schemat dawkowania: 21 tabletek+7 dni przerwy, w trakcie której występuje krwawienie z odstawienia
Co Polki wiedzą o tabletkach antykoncepcyjnych?
Wiedzę pacjentek stosujących antykoncepcję doustną postanowili sprawdzić badacze NEUROHM, którzy zbadali w ramach akcji Antykoncepcja szyta na miarę m.in., jakie jest podejście kobiet stosujących na co dzień tabletki antykoncepcyjne do różnych rodzajów pigułek. Mimo, że dla 74% badanych kobiet rodzaj przyjmowanych tabletek ma znaczenie, to w głębi duszy ankietowane są jedynie umiarkowanie pewne swojej deklaracji. Badania pokazały, że co piąta (21%) z kobiet, które stosują antykoncepcję doustną rozważa zmianę tabletek antykoncepcyjnych na inne w najbliższym czasie, natomiast ponad połowa pań (56%) nie nosi się z takim zamiarem. Jednak w obydwu przypadkach badane były umiarkowanie przekonane co do pewności tych deklaracji. Badania wskazują natomiast na duże rzeczywiste znaczenie, jakie pacjentki przywiązują do relacji z ginekologiem. Aż 93% badanych z wysokim przekonaniem wskazało, że ważne jest, by kobieta dobrała antykoncepcję wspólnie z ginekologiem. Badanie pokazuje, że Polki, które stosują tabletki antykoncepcyjne potrzebują wsparcia lekarza ginekologa i poczucia, że w procesie doboru odpowiedniej metody antykoncepcyjnej lub jej zmiany mogą liczyć na pomoc specjalisty. Dlatego warto pamiętać, że niezbędny jest aktywny udział zarówno ginekologa, jak i zaangażowanie samej zainteresowanej.
Źródło: materiały prasowe kampanii Antykoncepcja szyta na miarę
Antykoncepcja szyta na miarę to kampania edukacyjno-informacyjna, której celem jest budowanie świadomości kobiet na temat doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz na temat prawidłowego doboru antykoncepcji. Ideą projektu jest uspójnienie oraz poszerzenie wiedzy o antykoncepcji doustnej. Inicjatywę merytorycznie wspiera ekspert z zakresu psychologii i ginekologii. Więcej informacji o kampanii oraz o hormonalnej antykoncepcji doustnej można znaleźć na stronie: www.antykoncepcjanamiare.pl.
Porady eksperta