Czy podczas okresu można zajść w ciążę? Odpowiedź zaskakuje
Jeśli masz ochotę na seks podczas okresu, bezwzględnych przeciwwskazań nie ma, chociaż trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Chcesz jednak wierzyć, że to optymalna metoda antykoncepcyjna? Niestety, musimy cię rozczarować.
Trudno powiedzieć, skąd wziął się pomysł, że podczas miesiączki nie da się zajść w ciążę. Nie ma żadnych wątpliwości, że wprawdzie ryzyko jest znacznie obniżone, to jednak istnieje. Podstawowa wiedza o cyklu owulacyjnym i jego wahaniach daje odpowiedź. Niestety, często właśnie tej wiedzy brakuje, a to pozwala na utrwalanie mitów nie tylko o ciąży i menstruacji.
Kiedy masz dni płodne
Utrwalił się powszechnie pogląd, że owulacja (czas, w którym kobieta jest zdolna do zapłodnienia) następuje mniej więcej w połowie cyklu owulacyjnego. rzeczywiście, jest to prawda, ale tylko pod warunkiem, że twój cykl jest książkowy i wynosi 28 dni. Wówczas dni płodne przypadają mniej więcej w okolicy 14. dnia cyklu.
Jeśli jednak twój cykl jest znacząco krótszy, skracają się zazwyczaj jego pierwsze fazy. Przykładowo; przy cyklu 21-dniowym dni płodne są nie ok. 10 dnia od menstruacji, a raczej 7 dni od pierwszego dnia miesiączki.
Wiele kobiet zresztą w ogóle ma kłopot z liczeniem tych dni. Pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień nowego cyklu. Jeśli masz krótki cykl miesiączkowy i przedłużające się miesiączki, bardzo prawdopodobne, że w ciążę możesz zajść na końcówce krwawień.
Wahania cyklu menstruacyjnego
Twój cykl jest regularny, doskonale wiesz, kiedy masz dni płodne? Musisz pamiętać, ze wiele, pozornie banalnych czynników, może go zaburzyć: choćby infekcja czy podróż. Dopóki nie dostaniesz miesiączki, nie możesz mieć absolutnej pewności, ile dni będzie miał akurat ten cykl.
Są badania sugerujące, że kobiety, które nieregularnie uprawiają seks, mogą mieć przyspieszoną owulację, gdy trafia się okazja do zapłodnienia. To jeden z mechanizmów zapewniających przetrwanie gatunku.
Plemniki mogą żyć w pochwie kilka dni
Na to wszystko nakłada się jeszcze jeden czynnik. O ile plemniki poza organizmem giną niemal natychmiast, w drogach rodnych kobiety mogą przetrwać nawet kilka dni i poczekać na okazję do zapłodnienia. bez solidnego, nowoczesnego zabezpieczenia niemal nigdy nie masz pewności, że nie zajdziesz w ciążę.
Oczywiste oczywistości? Być może, a jednak w sieci wciąż padają pytania o ciążę i miesiączkę. Podczas okresu jesteś osłabiona, bardziej narażona na infekcje. W te dni, jeśli już się kochasz, nie rezygnujcie przynajmniej o prezerwatywie. Zapomnij jednak o "korkach", które mają powstrzymać krwawienie na czas seksu. Mogą utknąć w pochwie i to już może być prawdziwy problem.
Czytaj także: Właściwości spermy. Co w sobie ma poza plemnikami? Warto ją łykać?