Cilest wycofany z aptek - co robić? Jak najszybciej idź do ginekologa po inne tabletki antykoncepcyjne

2013-06-05 18:53

Tabletki antykoncepcyjne Cilest zostały wycofane z aptek w Polsce i 42 innych krajach z powodu zbyt wolnego, niezgodnego z normami wchłaniania jednego z ich składników - norgestimatu. Wiele kobiet zażywających Cilest zastanawia się, co robić - czy dokończyć branie pigułek z listka, jak najszybciej udać się do ginekologa po jakiś zastępnik, czy też zacząć stosować inną formę antykoncepcji?

Cilest wycofany ze sprzedaży
Autor: Photos.com

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że decyzja o wycofaniu z obrotu tabletek antykoncepcyjnych Cilest została podjęta "w związku ze stwierdzeniem niezgodności parametru rozpuszczalność substancji czynnej Norgestimatum ze specyfikacją jakościową" - chodzi o wolniejsze niż przewidują normy uwalnianie się tego hormonu zawartego w Cileście, przez co działanie antykoncepcyjne Cilestu może być nieskuteczne.

Z aptek zostały wycofane dwie partie tabletek Cilest:

  • opakowania 21 tabletek, numer serii: CBS0K00, data ważności: 31 stycznia 2015;
  • opakowania 63 tabletki, numer serii: CFS2J00, data ważności: 30 kwietnia 2015.

Panie, które mają zapas Cilestu z tych serii, mogą oddać je w aptece (za okazaniem paragonu), gdzie go kupiły.

Co powinny zrobić kobiety stosujące Cilest po wycofaniu go z aptek?

- Wszystkie kobiety, które stosowały dotychczas preparat antykoncepcyjny o nazwie Cilest, powinny niezwłocznie udać się do swojego ginekologa w celu dobrania odpowiedniego leku, jeśli nadal potrzebują skutecznego zabezpieczenia lub leczenia hormonalnego. Jeśli kontynuacja terapii nie jest potrzebna, mogą zakończyć przyjmowanie na ostatniej tabletce z opakowania - radzi ginekolog dr Monika Sieńkowska-Kamińska.

Wiele kobiet zastanawia się, czy powinny przerwać branie Cilestu i czy zmiana Cilestu na inny preparat może spowodować zachwianie działania antykoncepcji.

- Nie ma potrzeby przerywania już rozpoczętego opakowania Cilestu - wyjaśnia dr Sieńkowska-Kamińska. - Jeśli chodzi o zmianę na inny preparat w trakcie stosowania tego leku, to wszystko zależy od dawki hormonów w nowym zaordynowanym przez ginekologa preparacie. Jeśli jest to preparat niskodawkowy, to najlepiej przyjąć pierwszą tabletkę, nie robiąc siedmiodniowej przerwy między opakowaniami i nie zaszkodzi przez około siedem dni dodatkowo się zabezpieczać. W przypadku wątpliwości trzeba zgłosić się do swojego lekarza.