Cilest nie zabezpiecza przed ciążą? Jaka jest skuteczność innych tabletek antykoncepcyjnych?
Tabletki antykoncepcyjne Cilest zostały wycofane z rynku, ponieważ istnieje ryzyko, że mogą być nieskuteczne z powodu wolniejszego uwalniania się jednego z czynnych składników. Jak jest w przypadku innych pigułek antykoncepcyjnych? Ich skuteczność zależy przede wszystkim od ich systematycznego zażywania. Pigułki powinny być przyjmowane codziennie i o tej samej porze. Jednak kilka godzin spóźnienia bądź przyjmowanie tabletki tylko przez 21 dni cyklu zmniejsza jej skuteczność, która wynosi nie 99, lecz tylko 92 procent. Sprawdź, jaka jest skuteczność tabletek antykoncepcyjnych i jakie substancje osłabiają ich działanie.
Spis treści
- Jak działają tabletki antykoncepcyjne?
- Cilest wycofany z aptek
- Metody antykoncepcji - co powinnaś o nich wiedzieć?
- Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych
- Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?
Jak działają tabletki antykoncepcyjne?
W organizmie kobiety są hormony, które kontrolują uwalnianie komórki jajowej z jajnika podczas owulacji i przygotowują organizm do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Hormonalne środki antykoncepcyjne, np. pigułki antykoncepcyjne, zawierają niewielką ilość estrogenu i progesteronu. Hormony te nie tylko hamują działanie naturalnych hormonów i zatrzymują proces owulacji, zapobiegając w ten sposób ciąży, lecz także:
- zmieniają właściwości śluzu szyjki macicy i błony trzonu macicy, sprawiając, że nie jest ona w stanie przyjąć zapłodnionego jaja;
- sprawiają, że śluz u wejścia do macicy staje się gęsty, przez co nie przepuszcza plemników.
Cilest wycofany z aptek
Firma Johnson & Johnson zdecydowała się na wycofanie 179 partii tabletek antykoncepcyjnych Cilest z hurtowni i aptek w 43 krajach, w tym w Polsce. Według informacji podanych na polskiej stronie internetowej Johnson & Johnson, koncern zdecydował się na wycofanie Cilestu, "w związku ze stwierdzeniem wolniejszego uwalniania aktywnego składnika produktu, niż jest ono zdefiniowane w specyfikacji". Prawdopodobnie chodzi o wolniejsze niż zakładano uwalnianie się jednego z hormonów zawartych w tabletkach.
Metody antykoncepcji - co powinnaś o nich wiedzieć?
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych
Warunkiem skuteczności tabletek antykoncepcyjnych jest ich systematyczne zażywane. Tabletki powinny być przyjmowane codziennie i o tej samej porze dnia. Jest to warunek utrzymania potrzebnego stężenia hormonów. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, niezależnie od tego czy są zawierają estrogen i progesteron czy tylko progesteron, przy standardowym stosowaniu (przez 21 dni cyklu) wynosi 92%. Oznacza to, że 8 na 100 kobiet może zajść w ciążę w ciągu pierwszego roku stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Przy bardzo dokładnym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych (przez 28 dni cyklu) tylko 1 na 100 kobiet ma szansę zajść w nieplanowaną ciążę w ciągu pierwszego roku stosowania tabletek. W związku z tym stosowanie pigułek antykoncepcyjnych zgodnie z zaleceniami lekarza sprawia, że ich skuteczność wynosi 99%.
Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?
Leki
- antybiotyki (ampicyliny lub tetracykliny),
- preparaty zawierające ryfampicynę, barbiturany, fenytoinę, cholestyraminę, prymidon, karbamazepinę, okskarbazepinę, topiramat, felbamat, hydantoiny.
- gryzeofulwina - lek stosowany w leczeniu infekcji grzybiczych;
Węgiel leczniczy
Innym lekiem zmniejszającym skuteczność antykoncepcji jest węgiel leczniczy. Jednak ogranicza on wchłanianie się pigułek tylko wtedy, gdy przyjmujemy go jednocześnie z tabletką antykoncepcyjną. Węgiel absorbuje bowiem na swojej powierzchni wszystkie leki przyjmowane doustnie, przez co zmniejsza ich skuteczność.
Preparaty zawierające ziele dziurawca
Zawarta w dziurawcu hyperforyna zwiększa wydajności wątroby, która szybciej rozkłada leki i wydala je z organizmu. Wskutek tego estrogen może nie zdążyć zatrzymać wydzielania folitropiny (FSH), która przyczynia się do rozwoju pęcherzyka Graafa (składającego się z komórki jajowej). W związki z tym podczas jednoczesnego zażywania pigułek antykoncepcyjnych i dziurawca, należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji, np. prezerwatywy.
Należy uważnie czytać ulotkę tabletek antykoncepcyjnych. Powinna się w niej znaleźć informacja, jakie leki wchodzą w interakcję z pigułkami i osłabiają ich działanie.
Porady eksperta