Antykoncepcja: karmienie piersią nie zabezpiecza przed ciążą!

2011-06-24 13:35

Kiedyś uważano, że karmienie piersią to doskonała forma zabezpieczenia przed kolejną ciążą. Jednak nie jest to antykoncepcja godna polecenia, bo ... mało skuteczna. Jeśli więc nie planujesz kolejnego dziecka zastanów się nad pewniejszą metodą zapobiegania ciąży - wbrew pozorom wybór masz całkiem duży.

Antykoncepcja: karmienie piersią nie zabezpiecza przed ciążą!
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Karmienie piersią nie daje gwarancji, że nie zajdziesz w ciążę

Czy prawdziwe jest stwierdzenie, że w czasie laktacji kobieta nie zajdzie w ciążę? Po części jest to zgodne z prawdą, jednak istnieje zbyt wiele czynników, które mogą spowodować, że ryzyko zajścia w ciążę u karmiącej piersią stanie się całkiem realne. Winna temu zamieszaniu jest prolaktyna – hormon odpowiedzialny za wytwarzanie mleka przez organizm kobiety, nazywany też hormonem laktotropowym LTH. W ciąży poziom prolaktyny wzrasta. Dzięki temu gruczoły mleczne rozwijają się, a po urodzeniu dziecka zaczynają wytwarzać mleko. Natura zadbała też o to, by organizm kobiety miał czas zregenerować się przed kolejną ciążą. Dlatego prolaktyna ma i inne zadania: hamuje produkcję hormonów płciowych odpowiedzialnych za dojrzewanie komórki jajowej i owulację. Z tego powodu kobieta karmiąca nie ma typowych cykli owulacyjnych, a miesiączka pojawia się u niej później.

6 faktów na temat antykoncepcji

Karmienie piersią nie daje gwarancji, że nie zajdziesz w ciążę

Jednak ten mechanizm działania LTH nie jest precyzyjny i nie daje gwarancji, że nie zajdziesz w ciążę. Wśród czynników, które mogą zaburzyć antykoncepcyjne właściwości prolaktyny są:

  • stan zdrowia kobiety, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki hormonalnej,
  • sposób odżywiania i indywidualne predyspozycje.

Jeśli zatem karmisz niemowlę wyłącznie piersią (nie podajesz mu nawet niczego do picia), jesteś zdrowa i nie przyjmujesz żadnych leków, w ciągu pierwszych 4–5 miesięcy masz naprawdę małe szanse na zajście w ciążę, ale ryzyko takie istnieje. I rośnie ono z każdym tygodniem! Natomiast u kobiet, które nie karmią piersią lub wcześnie włączyły karmienie mieszane (także wtedy, gdy tylko dopajały dziecko), okres niepłodności trwa zwykle do trzech miesięcy po porodzie. Dlatego bez względu na to, czy karmisz piersią, czy butelką, pomyśl o dobrym zabezpieczeniu. Decyzję o wyborze metody antykoncepcji podejmij razem z partnerem – przecież to jest wasz wspólny problem i wspólna odpowiedzialność. A wybór wbrew pozorom jest całkiem duży - prezerwatywa, wkładka lub antykoncepcja hormonalna - minipigułki lub zastrzyk antykoncepcyjny.