Dlaczego nie mogę spać w nocy? Przyczyny problemów z zasypianiem

2023-12-11 13:31

Nie możesz spać w nocy? Wpatrujesz się w sufit lub przewracasz się z boku na bok, licząc na to, że sen wkrótce przyjdzie? Niedobór snu męczy, drażni i skutecznie utrudnia funkcjonowanie w ciągu dnia. Dlaczego więc nie możesz spać w nocy, mimo że odczuwasz zmęczenie? Sprawdź, co najczęściej jest przyczyną bezsenności i wprowadź zmiany, dzięki którym wreszcie się wyśpisz.

Przyczyny bezsenności: dlaczego nie możesz spać?
Autor: Getty Images Przyczyny bezsenności: dlaczego nie możesz spać?

Spis treści

  1. Dlaczego nie mogę zasnąć w nocy
  2. Niewygodne łóżko
  3. Za wysoka temperatura
  4. Zła atmosfera w sypialni
  5. Stres
  6. Tłuste jedzenie
  7. Lęk przed bezsennością
  8. Zaburzenia psychiczne
  9. Zaburzenia wydzielania melatoniny

Dlaczego nie mogę zasnąć w nocy

Dlaczego nie śpię w nocy? Przyczyn problemów ze snem może być naprawdę wiele. Bezsenność może wynikać ze złej atmosfery w sypialni, niewygodnego łóżka lub nieprzewietrzonego pomieszczenia.

Jakie są jeszcze przyczyny bezsenności? Zaburzenia snu mogą być często wywoływane przez stres i napiętą atmosferę w pracy. Zdarza się jednak, że ciągle powtarzające się problemy ze snem swoje podłoże mają w zaburzeniach hormonalnych lub depresji.  

Niewygodne łóżko

To, na czym śpisz, ma duży wpływ na jakość snu. Ważny jest odpowiedniej twardości materac (zbyt miękki nie jest dobry). W sklepach znajdziesz też takie, które same dopasowują się do kształtu ciała.

Ważną rolę odgrywają materiały, jakimi otaczasz się w czasie snu. Piżama powinna być wykonana z naturalnych tkanin, a poduszka i kołdra – z wełny lub bawełny.

Za wysoka temperatura

Gdy jest za gorąco lub za duszno, sen nie jest zdrowy, a człowiek może się wybudzać. Optymalna temperatura dla dobrego snu to 18–20°C. Pamiętaj, by zawsze przed pójściem do łóżka wywietrzyć pomieszczenie, w którym śpisz.

Zła atmosfera w sypialni

Jedną z przyczyn bezsenności jest zaburzenie granicy między snem a czuwaniem. Z badań wynika, że nawet jeśli człowiek śpi i ma wyłączoną świadomość, mózg dalej odbiera i przetwarza sygnały płynące z otoczenia. Dlatego sypialnia powinna być urządzona tak, by dostarczać mu jak najmniej bodźców. Nie należy w niej ustawiać sprzętów elektronicznych, a łóżko ma służyć tylko do snu i seksu.

Zapomnij więc o zasypianiu przy laptopie i dźwiękach płynących z telewizji. Nawet jeśli nie masz oddzielnego pomieszczenia na sypialnię, nie jesteś na straconej pozycji. Też możesz „odgrodzić się” od zaburzających sen bodźców.

Zawsze przed położeniem się spać zmieniaj nastrój w pokoju na „sypialniany”. Wyłączaj wszystkie sprzęty, ściel łóżko, zmieniaj światło z górnego na nastrojową lampkę. To z pozoru niewiele, a często wystarcza, by przygotować mózg do fazy snu.

Stres

Stres jest jedną z najczęstszych przyczyn bezsenności, dlatego musisz nauczyć się, jak sobie z nim radzić. Czasem pomóc może chwila wyciszenia, relaksująca kąpiel.

Jeśli to nie wystarcza, sięgnij po zioła. W przypadku gdy stres długotrwale odbiera ci sen, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Jeśli przyczyną twoich problemów z zaśnięciem jest stres, możesz pomóc sobie, sięgając po zioła, które ukoją nerwy. Najabardziej znaną rośliną o działaniu uspokajającym jest melisa. Wypicie wieczorem naparu z niej pomoże ci się wyciszyć.

Podobne działanie ma dziurawiec – jest on wykorzystywany w leczeniu stanów depresyjnych. Tak jak melisa, korzystnie wpływa na układ nerwowy, pomaga uspokoić lęki. Dziurawiec możesz kupić w postaci herbatki, jak i tabletek.

Tłuste jedzenie

Podobnie rzecz ma się, jeśli chodzisz spać na czczo. Jedz kolację na 2–3 godziny przed pójściem do łóżka. Unikaj jednak spożywania ciężkostrawnych potraw. Sprawdź, co jeść przed snem żeby dobrze spać

Jeśli musisz coś przekąsić tuż przed położeniem się spać, pamiętaj, by było to coś lekkiego. Unikaj również alkoholu. Owszem, ułatwia zasypianie, jednak znacznie pogarsza jakość snu, powodując jego spłycenie i skrócenie. Sen jest przez to znacznie mniej regenerujący, czyli nie spełnia swojej podstawowej funkcji. Przed snem nie pij także napojów zawierających kofeinę, takich jak: kawa czy cola. 

Lęk przed bezsennością

To kolejny czynnik, który utrudnia zasypianie. Jeśli wieczorem zaczynasz się obawiać, że nie zaśniesz, możesz zastosować prosty sposób, który uspokoi mózg i sprawi, że poczujesz się bezpieczniej.

Na szafce przy łóżku połóż tabletkę nasenną. Już sama świadomość, że masz taki środek pod ręką, jest bardzo skutecznym lekiem na bezsenność i często pozwala przespać całą noc bez żadnych medykamentów. Poznaj jeszcze inne sposoby na bezsenność

Zaburzenia psychiczne

Ponad 70 proc. przypadków bezsenności to objaw innej choroby. Zazwyczaj psychicznej lub psychosomatycznej. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń snu zalicza się nerwicę, depresję oraz dolegliwości powodujące ból. W takich przypadkach bez pomocy specjalisty się nie obejdzie.

Zaburzenia wydzielania melatoniny

Melatonina to hormon odpowiadający m.in. za regulację biologicznego zegara. Organizm produkuje ją w nocy i to od niej w dużej mierze zależy jakość snu.

Problem z zaśnięciem pojawia się, gdy pod wpływem rozregulowanego rytmu dnia oraz stresu organizm przestaje ją wytwarzać. Niedobór można uzupełnić suplementem z apteki.