Zwiększa się liczba przypadków depresji. Oto co najbardziej nas niepokoi

2024-11-26 14:40

Coraz więcej Europejczyków doświadcza między innymi depresji czy niepokoju. Zwiększa się również spożycie antydepresantów - donosi "Gazeta Wyborcza". Co najbardziej budzi niepokój wśród mieszkańców Europy?

Zwiększa się liczba przypadków depresji. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Autor: fot. Getty Images Zwiększa się liczba przypadków depresji. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

84 miliony osób w UE z problemami ze zdrowiem psychicznym. Coraz więcej bierze również leki

Jak pisze "Wyborcza", 84 miliony ludzi w Unii Europejskiej doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym, a całkowity roczny koszt problemów zdrowia psychicznego w samej Unii to ponad 600 mld euro.

Prawie połowa mieszkańców Starego Kontynentu (46 proc.) w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyła problemów emocjonalnych lub psychospołecznych, takich jak depresja lub niepokój

- wskazała "Gazeta Wyborcza".

Autor przypomniał, że w 2023 roku, kiedy spytano Europejczyków, czy uważają, że ostatnie wydarzenia na świecie, takie jak m.in. pandemia COVID-19, wojna, kryzys klimatyczny, wpłynęły "znacząco" lub "w pewnym stopniu" na ich zdrowie psychiczne ponad połowa (62 proc.) odpowiedziała, że tak.

Minął rok i z jesiennego sondażu zrobionego na zlecenie Parlamentu Europejskiego wynika, że 41 proc. Europejczyków najbardziej martwi sytuacja gospodarcza ich kraju

- napisała "GW". Jak dodała, sytuacja międzynarodowa niepokoi 34 proc., problemy związane z migracją - 28 proc., a przestępczość - 17 proc.

Ponadto, jak zauważyła gazeta, zwiększa się spożycie antydepresantów wśród mieszkańców Starego Kontynentu.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w latach 2000-20 ich spożycie (antydepresantów - PAP) w 18 krajach Europy wzrosło prawie 2,5 razy

- wskazano.

Jak wygląda depresja? Za uśmiechem może się chować wołanie o pomoc

Objawy depresji. Na to warto zwrócić uwagę

Według danych WHO, depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem na świecie. Każdy z nas jest na nią narażony, więc nie można bagatelizować jej objawów. Jednakże warto pamiętać, że mogą być one naprawdę różne.

Czego więc powinniśmy wglądać? WHO opublikowała listę podstawowych objawów depresji (trzy pierwsze na liście) oraz siedem dodatkowych. Wśród nich wymienia się:

  1. obniżony nastrój, czyli depresja jako objaw
  2. brak radości (anhedonia)
  3. brak energii (anergia)
  4. negatywna własna ocena
  5. poczucie winy
  6. myśli i zachowania samobójcze
  7. niesprawność intelektualna
  8. zaburzenie aktywności
  9. zaburzenia snu
  10. zaburzenia apetytu i masy ciała

Warto również zwrócić uwagę na mimikę i wyraz twarzy. Ich głos będzie bardziej monotonny, a tempo wypowiedzi, jak i ruchy spowolnione.

Depresji również często towarzyszą uporczywe dolegliwości cielesne, jak na przykład: bóle żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, bóle podbrzusza, bóle pleców.

Nie można więc bagatelizować żadnych objawów. Zazwyczaj utrzymuje się, że depresja jest prawdopodobna, jeśli pojawiają się co najmniej cztery objawy z tej listy, w tym dwa podstawowe, i utrzymują się one nieprzerwanie przez minimum dwa tygodnie.