Wąchanie kleju: objawy i skutki. Dlaczego wąchanie kleju uzależnia?

2015-03-26 12:25

Wąchanie kleju to jedna z form narkotyzowania się. Stanowi ona znacznie tańszą alternatywę dla substancji odurzających, takich jak amfetamina czy heroina. Z tego powodu dla wielu młodych ludzi droga do narkomanii zaczyna się właśnie od wąchania kleju, które jest równie niebezpieczne, co zażywanie narkotyków. Sprawdź, jak rozpoznać objawy wąchania kleju i jakie jeszcze skutki może wywołać.

Wąchanie kleju: objawy i skutki. Dlaczego wąchanie kleju uzależnia?
Autor: thinkstockphotos.com Wąchanie kleju uzależnia fizycznie i psychicznie, a objawy odstawienia to m.in. drżenie mięśni, przygnębienie i zaburzenia snu.

Spis treści

  1. Wąchanie kleju - jakie substancje chemiczne można wdychać?
  2. Wąchanie kleju - objawy. Jak rozpoznać, czy dziecko wącha klej?
  3. Dlaczego wąchanie kleju uzależnia?
  4. Wąchanie kleju - skutki

Wąchanie kleju (ang. glue sniffing), które w slangu narkomanów jest określane "kiraniem", "klejeniem" lub "świrowaniem", polega na wdychaniu lotnych środków chemicznych wywołujących pożądany stan odurzenia. Oficjalnie nie zalicza się ich do grupy narkotyków, jednak odznaczają się one równie wysoką toksycznością, a ich inhalacja może doprowadzić nie tylko do nieodwracalnego uszkodzenia narządów wewnętrznych (w tym mózgu), lecz także do śmierci.

Wąchanie kleju - jakie substancje chemiczne można wdychać?

Substancje chemiczne, które wywołują przyjemny stan odurzenia, to lakiery (szczególnie do drewna), różnego rodzaju farby, terpentyna (stosowana m.in. do wyrobu past do obuwia i podłóg), rozpuszczalniki (m.in. octan etylu, benzyna, aceton, eter), które znajdują się w składzie m.in. zmywaczy do paznokci. Uzależniać mogą także płyn do napełniania zapalniczek (czyli butan) i alkohol metylowy. Jednak największą popularnością wśród narkomanów cieszy się klej butapren, który zawiera rozpuszczalniki, takie jak etylobenzen, ksylen i octan etylu. Jest on tani i łatwo dostępny, a co najważniejsze - legalny, w związku z tym bez problemów mogą sięgać po niego nie tylko dorośli i młodzież, lecz także dzieci.

Opary substancji chemicznych najczęściej wdycha się przez nos lub usta bezpośrednio z pojemnika. Inna metoda ich inhalowania polega na założeniu na głowę worka foliowego z klejem (mogą to być także reklamówki z pozostałością substancji klejących, kaptury, czapki wełniane) i wciąganiu jego oparów. Inhalacja może odbywać się także za pomocą wacików i tamponów nasączonych psychoaktywną substancją.

Wąchanie kleju - objawy. Jak rozpoznać, czy dziecko wącha klej?

Opary wdychanego środka chemicznego dostają się do płuc, gdzie przechodzą do naczyń krwionośnych, a potem wraz z prądem krwi do mózgu. Następnie pojawiają się szybkie, ale krótkotrwałe, oszołomienie i euforia, którym towarzyszą zamroczenie, bełkotliwa mowa, niezborność ruchowa i senność. Mogą pojawić się także halucynacje lub urojenia. Dopiero po około 30-50 minutach pojawiają się rozdrażnienie, agresja, nadczynność ruchowa. Dlatego częste wahania nastroju powinny być sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się z dzieckiem. Ponadto rodzice powinni zwrócić uwagę na inne objawy, takie jak:

  • czerwony nos z krostami i wrzodami i/lub łuszczącą się skórą,
  • częsty kaszel i katar, krwawienie z nosa;
  • zapalenie spojówek, światłowstręt, oczopląs;
  • krosty i wrzody lub poparzenia w okolicy ust, pęknięcia na wargach
  • nudności, wymioty, a także wyraźnie zwiększenie apetytu lub jego pogorszenie;
  • drżenie mięśni, drgawki;
      Ważne

      Dlaczego wąchanie kleju uzależnia?

      Wąchanie kleju uzależnia zarówno psychicznie i fizycznie, co objawia się przymusem przyjmowania coraz większej dawki dla otrzymania takich samych efektów jak na początku inhalowania. Odstawienie powoduje silne objawy abstynencyjne, m.in.: drażliwość, niepokój, przygnębienie, zaburzenia snu, mdłości i drżenie mięśni.

      Dlaczego wąchanie kleju uzależnia? Substancje chemiczne, które są wdychane, wywołują poczucie przyjemności, które jest wynikiem pobudzenia tzw. mózgowego układu nagrody. Bierze on udział w procesie uczenia i poznawania, ale także skłania do poszukiwania pożywienia i picia, gdy czuje się głód czy pragnienie. Gdy potrzeby te zostaną zaspokojone, układ nagradza poczuciem przyjemności. W ten sam sposób, ale zwykle silniejszy, działają narkotyki i inne używki wywołujące euforyczny stan. Dlatego człowiek się od nich uzależnia.

      Wąchanie kleju - skutki

      Skutki wąchania kleju zależą do tego, jaki środek został użyty, od jego dawki, czasu i sposobu wdychania oraz współdziałania innych substancji psychoaktywnych (papierosy, alkohol, leki, narkotyki, dopalacze). W pierwszej kolejności mogą być zauważalne zmiany w obrębie układu oddechowego, przez który przedostają się opary środków chemicznych:

      • płynotok
      • uszkodzenie przegrody nosowej
      • zapalenie krtani
      • skurcze oskrzeli
      • bóle w klatce piersiowej
      • duszności
      • zapalenie płuc

      Ponadto skutkami wąchania kleju są problemy z układem krążenia, takie jak zmniejszone ciśnienie krwi i zaburzenia rytmu serca. Ponadto zwiększa się ryzyko zawału serca i udaru. Regularne wdychanie substancji chemicznych może doprowadzić do zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, czego objawem są:

      • zaburzenia świadomości
      • nerwowość
      • bezsenność
      • depresja
      • napady paniki
      • myśli samobójcze

      W niektórych przypadkach wdychanie lotnych środków chemicznych może doprowadzić do porażenia ośrodka oddechowego, a co za tym idzie - do zatrzymania oddechu i niedotlenienia, co prowadzi do śmierci.