Uzależniła się od papieru toaletowego jak od kokainy. To śmiertelne zagrożenie
35-letnia Kesha z Chicago zjada dziennie pół rolki papieru toaletowego. Ma go zawsze w torebce i schowku w samochodzie. To tak na wszelki wypadek, gdyby przycisnęła ją potrzeba skonsumowania "smakołyku". Takie pozornie "niegroźne dziwactwo" może jednak zagrażać życiu.
Dlaczego ludzie jedzą zdecydowanie niejadalne rzeczy? Przyczyną mogą być stany niedobowe, zaburzenia wchłaniania, nerwica natręctw i inne problemy natury psychicznej, w tym jedna z odmian zaburzenia Picka. Sofy, pościel, kamienie w menu? Niestety, tak. Według specjalistów sprawa jest poważna.
Łaknienie spaczone, zaburzenie pica - o co chodzi
"Zaburzenia pica" swoją nazwę zawdzięcza sroce, ptakowi, który kradnie przedmioty niejadalne. Zostało opisane już przez Hipokratesa, lekarza greckiego z V i IV wieku p.n.e., jednego z prekursorów współczesnej medycyny. Początkowo było diagnozowane wyłącznie u dzieci.
Wielu osobom kojarzy się dość niewinnie, z dziećmi objadającymi się węglem czy szkolną kredą, ewentualnie kobietami w ciąży, co to "mają dziwne zachcianki". Bywa tłumaczone niedoborami i rzadko, faktycznie, za spaczonym łaknieniem stoi problem dietetyczny, braki wapnia, cynku czy żelaza. Niestety, częściej to sprawa dla psychiatry.
Papier toaletowy jak kokaina
- Uwielbiam moment, gdy papier toaletowy leży na moim języku - zwierzyła się w telewizji TLC Kesha. Kobieta papierem najchętniej objada się w kinie, bo w ciemności nie budzi niczyjego zainteresowania i może łączyć dwie przyjemności naraz.
Kobieta przez lata upierała się, że jej zachowanie nie jest niczym złym, a na pewno nie gorszym od objadania się czekoladą czy wypijania hektolitrów kawy. Może niezdrowo, ale nikomu to nie powinno przeszkadzać.
Innego zdania są jej bliscy.
- Mówi, że póki nikogo nie krzywdzi, wszystko jest w porządku, a ona nie potrzebuje pomocy. Uważam, że powinna potraktować to bardzo poważnie, bo to nie jest normalne zachowanie. Zjada papier jak narkoman kokainę — oceniała całą sprawę Estell, siostra Keshy.
Kobieta jest zdania, że siostra może sobie zrobić krzywdę. Niestety, ma rację.
Zaburzenie pica i konsekwencje
Do najczęstszych odmian zaburzenia pica należą:
- amylofagia - jedzenie surowej skrobi, np. ziemniaków
- geofagia - jedzenie gliny, brudu, błota,
- koniofagia - jedzenie kurzu,
- ksylofagia - jedzenie drewna,
- pagofagia - jedzenie lodu, śniegu,
- ryzofagia - jedzenie surowego ryżu,
- trichofagia - zjadanie włosów (zespół Roszpunki) lub wełny.
Konsekwencje są dwojakiego rodzaju - z jednej strony skutki jedzenia rzeczy potencjalnie szkodliwych i rozwój choroby psychicznej, którą zespół pica może sygnalizować. Niejednokrotnie to schizofrenia i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
W przypadku Keshy największym problemem jest duża ilość pochłanianej celulozy. Ten nierozpuszczalny błonnik w śladowych ilościach jest przez naz spożywany i nietrawiony opuszcza organizm. W nadmiarze zdecydowanie utrudnia perystaltykę jelit i powoduje silne bóle brzucha. Może doprowadzić do niedrożności jelita i w efekcie śmierci, jeśli kobieta nie zdecyduje się na leczenie psychiatryczne i nie przestanie jeść papieru toaletowego.