Uroda nie jest kluczem do szczęścia. Naukowcy wskazali minusy

2024-06-28 12:07

Niekiedy słyszy się, że uroda jest kluczem do szczęścia i otwiera wiele drzwi. Okazuje się jednak, że to stwierdzenie może być nie do końca prawdziwe. Naukowcy odkryli powiązanie pomiędzy atrakcyjnym wyglądem a bardziej ryzykownymi zachowaniami wśród młodych ludzi.

Uroda nie jest kluczem do szczęścia. Naukowcy wskazali minusy
Autor: fot. Getty Images Uroda nie jest kluczem do szczęścia. Naukowcy wskazali minusy

Atrakcyjni nastolatkowie więcej ryzykują? Nowe badanie może zaskakiwać

Od dłuższego czasu panuje powszechny pogląd, że atrakcyjny wygląd jest kluczem do szczęścia. Z tym stwierdzeniem jednak nie do końca zgadzają się badacze, którzy przedstawili wyniki nowego badania. Okazuje się bowiem, że atrakcyjniejszy wygląd prowadzi do ryzykowniejszych zachowań wśród młodych ludzi.

Jak twierdzą badacze, im atrakcyjniejszy jest nastolatek, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będzie imprezował i pił więcej alkoholu niż jego rówieśnicy. Profesor Colin Peter Green z  Wydziału Ekonomii Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii tłumaczy, że oznacza to zwiększenie problemów alkoholowych w późniejszym życiu.

W badaniu naukowcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii skupili się na spożyciu alkoholu przez osoby nieletnie. Jego celem było zbadanie, w jaki sposób uroda może wpływać na ryzykowne zachowania. 

Naukowcy przyjrzeli się sześciu rodzajom tych zachowań. Wśród nich znalazło się: picie, upijanie się, palenie, używanie substancji psychoaktywnych, seks bez zabezpieczeń i niechciana ciąży. 

Większość z nich jest ryzykowna już sama w sobie, jednak co więcej, może jeszcze powodować na problemy w późniejszym życiu, jak niechciana nastoletnia ciąża, które może wpłynąć na edukację oraz dochody. Oprócz tego picie alkoholu w młodym wieku może prowadzić do alkoholizmu.

Ceny ALKOHOLU w górę? Bez Wódki Wódka lepiej TAŃSZA! Polacy byliby SZCZĘŚLIWI! | Co Ludzie Powiedzą

Atrakcyjny wygląd a ryzykowne zachowania. Badacza znaleźli powiązanie

W badaniu udało się ustalić, że istnieje powiązanie pomiędzy wyglądem a zachowaniami, w które nastolatkowie się angażują. Dotyczy to obu płci, jednak w szczególności atrakcyjne dziewczyny częściej i więcej piją. 

Naszym głównym odkryciem jest to, że młodzi ludzie, którzy są postrzegani jako ci o najbardziej przyjemnym wyglądzie, generalnie piją coraz częściej i częściej, angażując się w ciągi, które obejmują kilka kolejnych dni. Badania pokazują, że podejmowane przez nich ryzyko i to, jak radzą sobie później w życiu, są powiązane z ich wewnętrzną pewnością siebie i szacunkiem do siebie

- mówi profesor Green.

Wiele badań potwierdza, ze atrakcyjny wygląd jest zazwyczaj zaletą. Ładni ludzi odnoszą większe sukcesy na rynku pracy i zarabiają więcej. Oprócz tego w środowisku akademickim częściej cytuje się bardziej atrakcyjnych fizycznie badaczy. 

Badacze chcieli się jednak przyjrzeć, jak uroda wpływa na życiowe wybór, których dokonują nastolatkowie. Założyli, że wygląd może wpływać na ryzykowne zachowania, które mogą mieć konsekwencje w późniejszym życiu.

Próba składała się z przeszło 30 tysięcy młodych ludzi, którzy przeszli cztery rundy wywiadów od czasów nastoletniości, aż do dorosłości. Zapytano ich ile i jak często pili w ciągu ostatniego miesiąca, czy się upili, palili tytoń lub zażywali narkotyki. Pojawiły się również pytania na temat współżycia bez zabezpieczenia i ciąży.

Warto jednak zaznaczyć, że najbardziej atrakcyjni ludzi wybierali ryzykowne zachowania postrzegane, jako "fajne", ale unikali tych okrzykniętych jako "niefajne". Na przykład: picie jest fajne, ale nadużywanie narkotyków czy ciąża nie są już fajne.

Sonda
Jaką cechę mężczyzny uważasz za najbardziej atrakcyjną?