Trzy techniki, by poradzić sobie z codziennym stresem. Eksperci Harvardu tłumaczą
Codzienny stres i cała masa rozpraszaczy sprawia, że czasami ciężko jest się nam skoncentrować. Na szczęście da się nad tym pracować. Eksperci z Harvardu dzielą się trzema prostymi technikami uważności, które każdy z nas powinien praktykować.
W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest skupić uwagę. Ciągłe pędzenie, rozproszenia i stres nie pomagają w koncentracji. Dlatego ważne jest, by każdy z nas praktykował ćwiczenie uważności. Wystarczy już 10 minut dziennie, by poczuć różnicę.
Ćwicz swoją koncentrację. Eksperci podpowiadają
Eksperci z Harvardu podkreślili, że celem tych codziennych "ćwiczeń" jest nie tylko osiągnięcie spokoju. Pomogą one również poprawić pamięć i umiejętność koncentracji, poczuć się mniej rozproszonym i lepiej radzić sobie ze stresem. Co ciekawe, te techniki są również wykorzystywane do leczenia lęku i depresji.
Nie da się ukryć, że istnieje wiele sposobów na praktykowanie uważności. Wszystkie mają jednak ze sobą coś wspólnego. Każda z nich ma bowiem na celu osiągnięcie stanu czujności, skupienia i zrelaksowanej świadomości, co ma pomóc umysłowi skupić się na chwili obecnej.
Eksperci z Harvardu polecają trzy proste ćwiczenia, które możemy wypróbować zawsze, kiedy potrzebujemy przerwy psychicznej, emocjonalnego uniesienia lub kiedy chcemy zatrzymać się i docenić wszystko wokół siebie.
Prosta medytacja
Pierwszym sposobem, jaki proponują eksperci jest prosta medytacja. To idealny sposób na rozpoczęcie ćwiczenia uważności. I nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy.
Wystarczy usiąść na krześle lub na podłodze ze skrzyżowanymi nogami. Następnie koncentrujemy się na jednym aspekcie oddychania. Gdy już zawęzimy koncentracje, poszerzamy swoje skupienie na przykład o dźwięki.
Kiedy wraca natłok myśli, ponownie skupiamy się na oddechu i znów rozszerzamy swoją świadomość.
Otwarta świadomość
Innym podejściem będzie "otwarta świadomość", która pozwala nam pozostać w codzienności. Wystarczy wybrać dowolne zadanie, jak spacer, prysznic gotowanie czy jedzenie, a następnie skoncentrować swoją uwagę na odczuciach fizycznych i emocjonalnych.
Oddychamy przez nos, powoli wypełniając płuca. Angażujemy wszystkie zmysły i staramy się wykonywać tylko to jedno zadanie, Pozwalamy przychodzić i odchodzić wszystkim myślom i emocjom.
Świadomość ciała
Innym sposobem jest świadomość swojego ciała - skupienie się na innych myślach, obiektach i doznaniach. Siedząc z zamkniętymi oczami, kierujemy swoją świadomość w stronę:
- odczuć - swędzenie i mrowienie, którym pozwalamy minąć bez interwencji.
- widoków, dźwięków, smaków i dotyku - staramy się zauważać je wszystkie i nadać im odpowiednią nazwę.
- emocji - pozwól emocjom być bez oceniania ich. Praktykujemy stałe i zrelaksowane nazywanie emocji.
- zachcianek - uznajemy pragnienie i rozumiemy, że minie.