Tak źle jeszcze nie było? Prezes ZUS: 40 proc. więcej zaburzeń psychicznych

2025-04-24 10:48

W ostatnich latach coraz więcej osób zmaga się z problemami zdrowia psychicznego. Jak informuje prezes ZUS, liczba takich przypadków wzrosła o 40 proc. od 2019 roku. Zjawisko to ma poważne konsekwencje zarówno dla samych pacjentów, jak i dla systemu opieki zdrowotnej.

Tak źle jeszcze nie było? Prezes ZUS: 40 proc. więcej zaburzeń psychicznych
Autor: Getty Images

Wzrost liczby zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych

Obserwujemy w ewidencji zwolnień lekarskich bardzo niepokojące tendencje: w ciągu pięciu lat liczba osób, które chorują na zaburzenia psychiczne wzrosła o 40 proc.

- powiedział w środę na EKG w Katowicach prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk.

Szef ZUS-u był uczestnikiem panelu "Zdrowie i polityka" zorganizowanego w ramach 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Derdziuk wskazał, że w 2024 r. spędziliśmy ponad 290 mln dni na zwolnieniach lekarskich, zarówno z tytułu choroby własnej, jak i z tytułu opieki nad dziećmi czy innymi członkami rodziny.

Obserwujemy w ewidencji zwolnień lekarskich bardzo niepokojące tendencje. W ciągu pięciu lat liczba osób, które chorują na zaburzenia psychiczne wzrosła o 40 proc.

- powiedział Derdziuk.

Poradnik Zdrowie - Depresja
Poradnik Zdrowie Google News

Problemy dzieci z zaburzeniami psychicznymi

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zwróciła uwagę, że z kryzysem zdrowia psychicznego coraz częściej mierzą się także dzieci.

Udało nam się razem z organizacjami młodzieżowymi, przy poparciu Koalicji Obywatelskiej, złożyć poselski projekt ustawy, który ma umożliwić młodym ludziom dostęp do pomocy psychologa

- powiedziała.

Zaznaczyła, że młode osoby do 18. roku życia nie mogą same, bez zgody rodzica, pójść do psychologa.

Jak wiemy są różne sytuacje, kiedy tej zgody po prostu nie będzie, czasami wtedy, gdy rodzic krzywdzi, ale też czasami dlatego, że dzieci nie chcą martwić swoich rodziców

- zauważyła Horna-Cieślak.

Projekt Koalicji Obywatelskiej umożliwia dostęp do profesjonalnej pomocy bez zgody przedstawiciela ustawowego od 13. roku życia. Regulacja jest obecnie na etapie sejmowej podkomisji.

Dane ZUS dotyczące zaburzeń psychicznych

Z danych ZUS wynika, że w 2024 r. z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania zostało wystawionych ponad 1,6 mln zaświadczeń lekarskich na łączną liczbę ponad 30,3 mln dni absencji chorobowej. Stanowiło to 7,2 proc. ogółu zaświadczeń lekarskich oraz 12,6 proc. ogółu liczby dni absencji.

W raporcie ZUS wskazano, że w porównaniu do 2019 r., czyli do czasu sprzed pandemii liczba zaświadczeń wzrosła o 38,1 proc. a liczba dni absencji o 50,1 proc. W 2024 r. najwyższy odsetek – 30,2 proc. liczby dni absencji chorobowej - odnotowano w grupie wiekowej między 30 a 39 rokiem życia. W populacji kobiet w tej grupie wyniósł on 30,8 proc., natomiast wśród mężczyzn 29,2 proc.

SuperZdrowi
JELITA – kręta droga do zdrowia. SuperZdrowi