Szczęśliwi chorują mniej - wpływ PSYCHIKI na ZDROWIE

2015-12-06 15:44

Badania pokazują, że aż dwie trzecie dolegliwości fizycznych jest w jakiś sposób związana z psychiką. To fakt: ludzie szczęśliwi rzadziej chorują i szybciej powracają do zdrowia. Dlatego warto pracować nad optymistycznym spojrzeniem na świat i nie myśleć o chorobach.

Szczęśliwi chorują mniej - wpływ PSYCHIKI na ZDROWIE
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Oznaki zdrowej psychiki
  2. Brak zdrowia psychicznego

Jaki jest związek zdrowia fizycznego i psychicznego? Wiadomo: w zdrowym ciele zdrowy duch. Ale zależność ta działa również w drugą stronę – gdy duch zdrowy, lepiej się ma także ciało. Zdrowie psychiczne nie jest, niestety, dane raz na zawsze. Raczej przypomina roślinę, która rozwija się i wzmacnia, jeśli będziesz ją odpowiednio pielęgnować. Lub też marnieje i umiera, gdy nie stworzysz jej sprzyjających warunków.

Czy możesz jakoś wpływać na te warunki niezbędne dla zdrowia psychicznego? I tak, i nie. Pewne cechy osobowości się dziedziczy. Należy do nich np. temperament. Jeden człowiek jest z natury pogodny, żywo reagujący, inny refleksyjny, powolny. W jakimś stopniu kondycja psychiczna zależy też od tego, w jakich warunkach się wychowałaś, jakich miałaś rodziców. Zarówno dziedziczenie, jak i przeżycia dzieciństwa są poza naszą kontrolą. Szczęśliwie mamy pewien wpływ na swoje usposobienie. Warto dowiedzieć się, po czym poznać, czy psychika choruje, czy jest zdrowa.

Oznaki zdrowej psychiki

Człowiek o zdrowej psychice jest szczęśliwy, umiarkowanie szczęśliwy, raczej zadowolony. Potrafi o siebie dbać – o czystość, wygląd, porządek wokół siebie. Gdybyśmy zajrzeli do jego mieszkania, zobaczymy względny ład. Nie jest on idealny, ale z pewnością jest tam czysto, a różne przedmioty są na swoich miejscach, nie ma chaosu, bałaganu ani brudu. Zdrowi ludzie troszczą się o siebie – np. pozwalają sobie na przyjemności, ale dążą do nich w rozsądnych granicach. Umieją cieszyć się chwilą. Jednocześnie ich troska o siebie nie jest egocentryczna – nie przysparza innym cierpienia i nie przyczynia się do zaniedbywania bliskich. Są np. tacy rodzice, którzy słysząc nagły płacz dziecka w sąsiednim pokoju, zamykają drzwi. Większość jednak idzie wtedy dziecku pomóc. Zdrowa osoba potrafi zrezygnować z przyjemności, jeśli np. jej koszt jest zbyt wysoki. Tak jest z narkotykami i innymi uzależnieniami – terapeuci mówią czasem: „Jeżeli coś jest dla ciebie do tego stopnia przyjemne, to po prostu nie może być dla ciebie dobre”.

Zdrowie psychiczne objawia się również umiejętnością zmieniania swojego życia i swoich poglądów. Jeśli fakty pokazują, że własne poglądy są błędne, zdrowi ludzie modyfikują je, stawiają sobie w życiu nowe cele. Zdrowie idzie też w parze z określonymi postawami życiowymi – raczej z optymizmem niż pesymizmem. Ludzie zdrowi zwykle nie są perfekcjonistami – częściej myślą, że normą jest być niedoskonałym, że inni ludzie wcale nie muszą być wspaniali, a zadania wystarczy wypełniać w miarę dobrze, niekoniecznie zaś idealnie.

Brak zdrowia psychicznego

Perfekcjonizm jest toksyczny na dłuższą metę. Przekonanie, że nie wolno popełniać błędów i że innych ludzi należy zmieniać na lepsze, zwiększa cierpienie. A cierpienie to jeden z symptomów braku zdrowia psychicznego. U ludzi z chorą duszą pojawiają się także dziwne, szkodliwe zachowania lub skłonność do naruszania norm społecznych. Często można też zauważyć u nich brak kontroli nad własnymi reakcjami. Czy mogą sobie pomóc? Tak! Praca nad własnym charakterem przynosi efekty.

I jeszcze jedna dobra wiadomość: zdrowie psychiczne różni się istotnie od zdrowia fizycznego – nie musi bowiem ulegać niszczącej działalności czasu. Badania pokazują, że ludzie starsi z reguły są bardziej szczęśliwi niż młodzi. Z wiekiem zwykle polepsza się też samoocena. Działa tu metoda małych kroczków – niektóre decyzje życiowe, sposoby myślenia, jakie człowiek w sobie wykształca, postawy itp. w przyszłości dadzą pozytywne zmiany. A zatem nie zwlekaj, już dziś zrób coś dla swego szczęścia!

miesięcznik "Zdrowie"