Samotność może skrócić życie nawet o 15 lat. Psychoterapeutka radzi, jak sobie pomóc

2023-06-14 12:52

Człowiek z natury nie jest samotnikiem, co potwierdzają badania naukowe. Eksperci wyliczyli, że długotrwała izolacja szkodzi zdrowiu tak, jak palenie prawie paczki papierosów każdego dnia. Otworzenie się na innych nie jest łatwe, ale pomocne mogą okazać się rady specjalistów. O 4 z nich mówi psychoterapeutka.

Samotność może skrócić życie nawet o 15 lat. Psychoterapeutka radzi, jak sobie pomóc
Autor: Getty Images Samotność może skrócić życie nawet o 15 lat. Psychoterapeutka radzi, jak sobie pomóc

Zagrożenia wynikające z długotrwałej izolacji i samotności obejmują m.in. problemy ze snem, zbyt mało ruchu, narażenie na choroby serca, zaburzenia psychiczne i przedwczesną śmierć. Eksperci z National Institute on Aging oszacowali, że samotność skraca życie o 15 lat, a jej skutki dla zdrowia są równoważne z paleniem 15 papierosów dziennie. Kontakt z innymi ludźmi daje szansę na rozwój, ale zwykle nie tratuje się tego w ten sposób.

Pewnym zwrotem akcji była pandemia COVID-19, która na kilka miesięcy zamknęła ludzi w domach, powodując niepokój, niepewność, odbierając wielu osobom umiejętności społeczne oraz pewność siebie w sytuacjach towarzyskich. Wielu ludzi już wcześniej czuło się samotnych, a dla innych to coś, z czym mierzą się od niedawna. Psychoterapeutka Jennifer Larson LaRue podaje 4 wskazówki, które pomogą złagodzić ten problem.

Poradnik Zdrowie - Depresja w społeczeństwie

Zadbaj o siebie

Zawsze dobrze jest zacząć od pracy nad sobą. A ta wcale nie musi być nieprzyjemna. Trzeba przede wszystkim o siebie zadbać, robiąc coś miłego. Dla niektórych będzie to zrobienie sobie prezentu albo medytacja, dla innych relaksująca kąpiel.

Warto pomyśleć o hobby lub czynności, które kiedyś sprawiały przyjemność i niezależnie od tego, czy dotyczą nas samych, czy innych osób, spróbować zacząć wykonywać je na nowo.

Rób małe kroczki

Gdy człowiek czuje się samotny, szczególnie jeśli ma z tym problem od dłuższego czasu, może nie czuć się gotowy na spotkania w dużym gronie. Eksperci podkreślają, że to jest w porządku i radzą, być zacząć od nieco mniejszych wyzwań. Takich jak spotkanie z przyjacielem lub kameralne spotkanie z dwoma koleżankami na kawie, obiedzie lub podczas spaceru w parku.

Nawet komplement, przyjazny uśmiech do nieznanej osoby na ulicy czy pogawędka z ekspedientką jest nawiązaniem kontaktu, który pomoże się oswoić.

Postaw na naturę

Czas na łonie natury nigdy nie jest czasem straconym, a może jedynie pomóc, dlatego warto z tego korzystać, ponieważ poprawi samopoczucie, da większe uczucie spokoju, podniesie poziom endorfin, przywróci koncentrację, złagodzi niepokój oraz drażliwość, obniży poziom ciśnienia krwi i poziomu kortyzolu.

Bądź dla siebie wyrozumiały

Powrót do czegoś, co straciliśmy, zawsze wymaga czasu i praktyki. Zmiana, jaka wystąpiła w danej osobie, nie dokonała się w ciągu chwili, dlatego może minąć trochę czasu, zanim znowu poczuje się komfortowo w sytuacjach, które kiedyś nie sprawiały jej trudności. Z czasem będzie łatwiej i nawiązywanie kontaktu stanie się naturalne, ale ważne, by być w tym wszystkim delikatnym – i dla siebie, i dla innych.

I pamiętać, że nie jest się w tym osamotnionym. - Każdy walczy w większym lub mniejszym stopniu z samotnością, dlatego wszyscy jesteśmy w tym razem – przypomina psychoterapeutka Jennifer Larson LaRue.