Psychoterapeuta: jak wybrać dobrego specjalistę?

2018-07-16 16:18

Psychoterapeuta to nie ta sama osoba co, co psycholog czy psychiatra. Ma inne wykształcenie i umiejętności, poparte wielogodzinnym stażem. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, przy wyborze dobrego psychoterapeuty i jaki problemy pomoże ci on rozwiązać.

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?
Autor: thinkstockphotos.com Dobry psychoterapeuta powinien mieć certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Spis treści

  1. Jak wybrać psychoterapeutę?
  2. Co to jest coaching?
  3. Jak wygląda wizyta u psychoterapeuty?

Jak wybrać psychoterapeutę?

Najlepiej, gdy psychoterapeuta to magister psychologii, który ukończył również szkołę psychoterapii (teraz psychoterapeutą może być każdy absolwent kierunku humanistycznego lub społecznego, który przeszedł szkolenie w jednej ze szkół kształcących psychoterapeutów).

W Polsce są liczne szkoły i stowarzyszenia kształcące w zawodzie psychoterapeuty, większość z nich ma certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Nie każdy rodzaj terapii nadaje się do rozwiązania wszystkich problemów. Dlatego nie zwracaj się o pomoc do przypadkowego specjalisty.

Poczytaj w internecie, popytaj znajomych. Jeżeli nie możesz się zdecydować, wybierz gabinet, gdzie pracują specjaliści o różnych umiejętnościach. W małym zespole trudniej o indywidualne dobranie terapeuty, w dużym można dokonać zmiany nawet w trakcie terapii.

To ci się przyda

Co to jest coaching?

Coraz więcej osób korzysta z pomocy coacha, czyli trenera rozwoju osobistego. Celem takich spotkań jest poznanie i jak najlepsze wykorzystanie swoich możliwości oraz nauczenie się inwestowania w siebie.

Psycholog szuka źródeł problemu i pomaga go rozwiązać. Pomaga odkryć, co chcemy osiągnąć w życiu zawodowym i co daje nam poczucie spełnienia w życiu osobistym, oraz udziela wsparcia potrzebnego do realizacji tego celu.

Dobrze, gdy trener rozwoju osobistego jest psychologiem, a najlepiej psychoterapeutą, bo nie tylko pokieruje rozwojem osobistym, ale też pomoże rozwiązać problem natury emocjonalnej, jeśli się taki pojawi.

Jak wygląda wizyta u psychoterapeuty?

Każdy człowiek jest inny i wymaga innego podejścia. Właściwa relacja między terapeutą a pacjentem jest możliwa tylko wtedy, gdy oczekujący pomocy czuje się zrozumiany i bezpieczny w czasie spotkania.

Rozumieć znaczy tu akceptować to, co mówi pacjent, i wspierać go, ale bez oceniania i dawania rad. Taka relacja umożliwia zbudowanie kontaktu terapeutycznego, w którym pacjent mówi o tym, z czym się boryka.

Ważne jest spotkanie konsultacyjne, gdzie psycholog lub psychoterapeuta dowiaduje się, o co chodzi, i na tej podstawie kieruje na odpowiednią terapię, bo nie każda jest dobra dla wszystkich.

Czytaj też:

Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta i coach: czym się różnią?

Psycholog: jak przebiega wizyta i jak się do niej przygotować?

Czym się zajmuje psychiatra? Psychiatra a psycholog

W każdej szkole terapeutycznej specjaliści używają innych narzędzi i inaczej zachowują się w czasie spotkania, dlatego ważny jest indywidualny dobór psychoterapeuty. To istotne, bo każdemu pacjentowi co innego odpowiada lub czego innego potrzebuje.

Załóżmy (w dużym uproszczeniu), że psychoterapeuta jest trenerem pływania, a pacjentka – zawodniczką. W terapii psychodynamicznej trener siedzi w kącie, zawodniczka pływa, a on od czasu do czasu pyta: jak się pani czuje (terapeuta jest wycofany, podąża za nią i jej skojarzeniami, głównie słucha).

W nurcie zintegrowanym trener chodzi koło basenu i proponuje: zastanów się, jak chcesz pływać, czy to dobre dla ciebie (terapeuta towarzyszy pacjentce).

W terapii poznawczo-behawioralnej motywuje do działania: szybciej, dasz radę, może spróbujesz pływać tak, a może inaczej.

Ważne

Psychoterapeuta uratuje związek?

Przez gabinety terapeutów przewija się coraz więcej par, które próbują ratować związek. Do niedawna częściej inicjatorkami wizyt u psychologa były kobiety. Dzisiaj połowa par przychodzi na terapię z inicjatywy mężczyzn, którzy coraz bardziej też angażują się w naprawianie związku. Zwykle terapię zaczyna się od usprawnienia wzajemnej komunikacji, ponieważ dopóki para nie nauczy się ze sobą rozmawiać, nie da się rozwiązać innych problemów.

miesięcznik "Zdrowie"