Prosty sposób na poprawę stanu psychicznego. Masz go zawsze w zasięgu ręki

2023-11-28 15:48

Współcześnie otwarcie mówi się o tym, że stan psychiczny ludzi się sukcesywnie pogarsza, pod wpływem takich czynników, jak m.in. pandemia, wojna, trudna sytuacja gospodarcza, zawirowania polityczne. Istnieje wiele sposobów, aby choć trochę sobie pomóc w obliczu kryzysu psychicznego. Specjaliści podpowiadają, co warto robić każdego dnia.

Prosty sposób na poprawę stanu psychicznego. Masz go zawsze w zasięgu ręki
Autor: GettyImages Prosty sposób na poprawę stanu psychicznego. Masz go zawsze w zasięgu ręki

Masz trudności? Pisz pamiętnik 

Naukowcy sądzą, że pisanie pamiętnika może mieć znaczenie dla chronienia swojego zdrowia psychicznego. Sir Patrick Vallance, pełniący funkcję głównego doradcy naukowego brytyjskiego rządu, przyznał, że w 2020 roku prowadził pamiętnik, który miał na celu ochronę jego zdrowia psychicznego, w trudnym czasie pandemii COVID-19. Robił to nie z myślą o publikacji, ale o autoterapii.

"Zachęcam rodziców, by mówili co czują i co myślą". Psychiatra radzi, jak zapobiegać depresji u dzieci i młodzieży

Pisanie pamiętnika dobre dla zdrowia psychicznego

W tym zachowaniu i opinii o pisaniu pamiętnika naukowiec nie jest osamotniony. Psychoterapeutka Julia Samuel w rozmowie z BBC Radio 4 przyznała, że odręczne pisanie o tym, co czujemy, uwalnia emocje podobnie, jak rozmowy.

- W rzeczywistości pisanie dziennika jest tak samo skuteczne, jak terapia rozmową – pomaga regulować emocje, lęki i stres, a nawet poprawia nasz układ odpornościowy, nasz nastrój i często rozwiązuje problemy - skomentowała psychoterapeutka. - Uspokaja nas uwolnienie emocji i wyjaśnienie poprzez pisanie.

Były lekarz: pamiętnik sposobem na radzenie sobie z presją  

Z kolei Adam Kay, były lekarz, zauważył, że korzystniejsze dla psychiki jest pisanie bez myśli o szerszej publiczności. Wynika to z faktu, że pisząc z myślą o odbiorcach, inaczej się ujmuje pewne treści. Jego zapiski opublikowano pod tytułem "This Is Going to Hurt", a następnie zekranizowano jako serial telewizyjny.

W Polsce publikację wydano jako "Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza". Adam Kay podkreślił, że pamiętnik był jego sposobem na radzenie sobie z presją gorączkowego życia zawodowego.

CZYTAJ TEŻ: Zdrowie psychiczne Polaków jak krajobraz po bitwie. "Najbardziej straumatyzowany naród świata"

Pisanie pamiętnika - reguluje emocje, ułatwia koncentrację

Wielu krytyków literackich i historyków zwraca na uwagę na fakt, że pisanie pamiętników to oczywiście źródło informacji historycznych, ale przede wszystkim jest to też coś, co może nieść korzyść jednostkom i społeczeństwu.

Wspomniany Patrick Vallance wyjaśnił, że w okresie pandemii kilka minut zapisywania każdego wieczoru kilku myśli pomogło mu „koncentrować się na następnym dniu”.

Specjaliści podkreślają, że regularne pisanie w dzienniku wymaga wysiłku i samodyscypliny. Jest to niewątpliwie dobry sposób na autoterapię. Nic nie kosztuje i zawsze jest w zasięgu ręki.

Dlatego warto korzystać z tej możliwości i zacząć prowadzić dziennik. Ciekawym doświadczeniem może być też powrót do zapisków po pewnym czasie i spojrzenie na wszystko, co się działo, z innej perspektywy.