Problemy ze snem? Jak spać, żeby się wyspać
Źródła bezsenności mogą być bardzo różne - wywołuje ją stres, problemy osobiste, zmęczenie albo przepracowanie. Sen jest niezbędny przy odbudowywaniu tkanek i regeneracji narządów wewnętrznych. Co zrobić, żeby spokojnie zasnąć?
Spis treści
- Jak spać, żeby się wyspać? Kładź się zawsze o tej samej porze
- Jak spać, żeby się wyspać? Usypiające zapachy
- Co zrobić żeby się wysypiać?
- Czym zastąpić liczenie baranów?
- Dlaczego przesypiamy 1/3 życia?
Masz problemy z bezsennością? Podpowiadamy, co zrobić, by szybko zasypiać i wstawać w pełni sił. Jak poradzić sobie z dokuczającą bezsennością?
Jak spać, żeby się wyspać? Kładź się zawsze o tej samej porze
Kolację zjedz na 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Zadbaj, by był to posiłek lekkostrawny – makaron z warzywami, ryba, pierś kurczaka. Gdy pójdziesz spać z pełnym żołądkiem, szanse na dobry sen maleją. Nie próbuj przywołać snu alkoholem, sen po nim jest krótki i płytki, a w dodatku łatwo się uzależnić od wieczornego drinka. Jeśli to tylko możliwe, kładź się zawsze o stałej porze. Dopuszczalne są półgodzinne wahania.
Jak spać, żeby się wyspać? Usypiające zapachy
Najlepiej usypia świeże powietrze wpadające przez okno, ale zimą można też zapalić w sypialni kominek zapachowy. Sprzyjają zasypianiu aromaty lawendy, róży, jałowca i mięty.
Co zrobić żeby się wysypiać?
Czym zastąpić liczenie baranów?
Optymalna temperatura w sypialni to 18–22º C. Tuż przed snem na krótko otwórz okna, uzupełnij wodę w nawilżaczach powieszonych na kaloryferze albo połóż na nim mokry ręcznik. Jeśli nie możesz zapewnić sobie absolutnej ciszy (bo okno wychodzi na ulicę albo masz uciążliwych sąsiadów), w zasięgu ręki połóż stopery do uszu. Pamiętaj tylko, by nie używać ich zbyt często (zwiększają ryzyko infekcji uszu). Jeśli po 20 minutach od położenia się do łóżka nie uda ci się usnąć, nie zaczynaj liczenia baranów. Usiądź i poczytaj (najlepiej niezbyt pasjonującą książkę) lub posłuchaj spokojnej muzyki i poczekaj, aż sen przyjdzie.
Dlaczego przesypiamy 1/3 życia?
Podczas snu regenerują się narządy wewnętrzne. Zwiększa się bowiem uwalnianie hormonów pobudzających odnowę tkanek. We śnie odbudowują się połączenia między komórkami nerwowymi, a mózg porządkuje informacje, które dotarły do niego w ciągu dnia. Brak snu sprzyja nadciśnieniu, rozregulowaniu przemiany materii, pogarsza się odporność. Osoby cierpiące na bezsenność mają też problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Z powodu braku odprężenia pojawiają się bóle kręgosłupa.