Płyn do płukania pochwy jak narkotyk? Jak działa benzydamina?
Benzydamina jest składnikiem wielu leków bez recepty. Zawierać ją może płyn do płukania pochwy, jest też w składzie płynów i tabletek na ból gardła. Warto wiedzieć, że to także jedna z popularniejszych substancji narkotycznych wśród młodzieży. Sprawdź, jak działa benzydamina, w jakich jeszcze lekach można ją znaleźć i jak bardzo jest niebezpieczna.
Spis treści
Benzydamina stanowi substancję czynną wielu dostępnych bez recepty leków, m.in. płynów do płukania jamy ustnej (np. Tantum Verde), tabletek do ssania na ból gardła (np. Septolux) i preparatu do irygacji pochwy (Tantum Rosa). Właśnie ten ostatni lek jest często wykorzystywany w celu wytwarzania narkotyków domowej roboty. Prawdopodobnie dlatego, że w 1 saszetce, czyli w 9,4 g, zawiera aż 500 mg tej substancji czynnej, czyli najwięcej spośród wszystkich leków, w skład których wchodzi benzydamina. Ponadto atrakcyjna jest również cena preparatu - ok. 2,50 zł za jedną saszetkę.
Benzydamina jako narkotyk
Benzydamina (chlorowodorek benzydaminy), to substancja należąca do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o szerokim spektrum działania. Wykazuje właściwości grzybo- wiruso- i bakteriobójcze. Ma również działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, miejscowo znieczulające i odkażające. Ponieważ w lekach zawierajacych benzydaminę znajdują się także liczne substancje pomocnicze, jej amatorzy przeprowadzają ekstrakcję, czyli proces wyodrębnienia benzydaminy za pomocą wody. Jest on bardzo prosty, ponieważ beznydamina występuje pod postacią chlorowodorku, co zapewnia dobrą rozpuszczalność. Wówczas otrzymuje się silniej działającą substancję odurzającą.
Jak działa benzydamina? Skutki uboczne
Benzydamina wykazuje działanie psychoaktywne i silnie narkotyczne w wysokich dawkach - około 1 g. Po spożyciu szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, skąd przenika przez barierę krew-mózg. Po 2-4 godzinach dochodzi do uwolnienia dopaminy przez neurony mózgu. Wówczas pojawiają się objawy przedawkowania benzydaminy:
- halucynacje wzrokowe i słuchowe
- euforia i stan błogostanu
- pobudzenie ruchowe (przy wyższych dawkach spowolnienie ruchów)
- przyspieszona czynność serca
- wrażliwość na światło
- szerokie źrenice
SPRAWDŹ>> Testy na narkotyki: jak przeprowadzić test na narkotyki?
Działanie benzydaminy, związane z uwolnieniem dużych ilości dopaminy, może obejmować także wrażenie poruszania się obiektów, uczucie lekkości (czasem wrażenie utraty nogi, ręki), suchość w ustach i drgawki.
Działanie to może być spotęgowane przez połączenie benzydaminy z innymi substancjami halucynogennymi lub z alkoholem.
Po ustąpieniu objawów (zwykle po ok. 8 godzinach) mogą pojawić się ogólne złe samopoczucie, osłabienie, drżenie rąk i bezsenność, niemniej jednak zaśnięcie jest niemal niemożliwe.
Porady eksperta