Papierosy podwyższają poziom cukru we krwi
Każdy wypalony papieros podnosi poziom cukru we krwi, a połączenie nałogu palenia z cukrzycą stanowi wprost śmiertelną mieszankę. Dlaczego? Trzeba wiedzieć, że wysoki poziom glukozy we krwi zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu i uszkodzenia nerek.
Spis treści
- Czy istnieje związek między paleniem papierosów a ryzykiem zachorowania na cukrzycę II?
- Zobacz jak rzucić palenie [WIDEO]
W ocenie właściwego wyrównania cukrzycy ogromne znaczenie ma oznaczanie stężenia hemoglobiny glikowanej A1c (HbA1c). Jeżeli we krwi jest jej za dużo, oznacza to, że cukrzyca nie jest dobrze kontrolowana i w istotny sposób zwiększa się ryzyko powikłań.
Wieloletnie obserwacje potwierdziły, że u osób chorych na cukrzycę i palących papierosy poziom hemoglobiny glikowanej jest wyższy niż u chorych nieobciążonych nałogiem. Dowiedziono też, że za podwyższenie stężenia hemoglobiny glikowanej, nawet o 30 procent, odpowiada nikotyna zawarta w dymie tytoniowym.
Czy istnieje związek między paleniem papierosów a ryzykiem zachorowania na cukrzycę II?
Obserwacje uczonych ze Szwajcarii potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia, że istnieje związek między paleniem papierosów a ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu II. Ryzyko to rośnie wraz z ilością wypalanych papierosów. Osoby palące są o 44 proc. bardziej zagrożone niż niepalące.
Kto pali więcej niż 20 papierosów dziennie podnosi ryzyko do ponad 60 proc. Jeszcze nie poznano mechanizmu, który wyjaśnia zależność między paleniem a rozwojem choroby. Jedna z hipotez zakłada, że ma to związek z niehigienicznym stylem życia – małą ilością ruchu, tłustą dietą, nadużywaniem alkoholu.
Zobacz jak rzucić palenie [WIDEO]
Porady eksperta