Osobowość dyssocjalna (psychopatia): przyczyny, objawy, leczenie
Czym jest osobowość dyssocjalna? To inaczej osobowość antyspołeczna, psychopatia. Osobowość dyssocjalna to trwałe zaburzenie osobowości, związane z deficytami psychicznymi lęku, uczenia się i relacji interpersonalnych. Jakie badania psychiatryczne pozwalają ustalić, że ktoś ma osobowość dyssocjalną?
Spis treści
- Osobowość dyssocjalna: cechy
- Osobowość dyssocjalna: przyczyny
- Osobowość dyssocjalna: podstawy do diagnozy
- Osobowość dyssocjalna: kryteria diagnozy
Osobowość dyssocjalna - co to oznacza? Jak można zdiagnozować osobowość dyssocjalną? Osobowość dyssocjalna zaburzenia w zakresie uczuciowości wyższej i nie jest w stanie nawiązać głębszych kontaktów z otoczeniem, traktując innych instrumentalnie i wykorzystując ich, by osiągnąć korzyści dla siebie. Co może skłonić do podejrzewania u kogoś osobowości dyssocjalnej?
Osobowość dyssocjalna: cechy
Osobowość dyssocjalna to antyspołeczne zaburzenie osobowości. Osoby mające to zaburzenie wyznają zasadę, że najważniejsze jest zaspokajanie własnych potrzeb, bez względu na koszty i dobro innych, a ich działania sa wynikiem chłodnej kalkulacji i dobrowolnego wyboru.
Zdaniem biegłych osobowość dyssocjalną ma Katarzyna Waśniewska, skazana na 25 lat więzienia za zabicie półrocznej córki Magdy.
Charakterystyczne cechy osobowości dyssocjalnej to:
- agresywność,
- skłonność do stosowania przemocy,
- chłód emocjonalny,
- znikomy poziom współczucia i empatii wobec innych
- tendencja do uporczywego nieprzestrzegania obowiązującego porządku społeczno-obyczajowego.
Osobowość dyssocjalna: przyczyny
Zdaniem ekspertów, nie ma prostego wytłumaczenia tego, jak kształtuje się osobowość dyssocjalna.
Osobowość dyssocjalna: przyczyny środowiskowe
Wielu badaczy podkreśla znaczenie nieprawidłowej socjalizacji w przypadku kształtowania osobowości dyssocjalnej. Wrogość otoczenia, które jednocześnie promuje zachowania agresywne:
- ze strony rodziny: nieobecność jednego z rodziców w życiu dziecka z powodu separacji lub rozwodu,
- ciągłe kłótnie w domu, brak zainteresowania dzieckiem ze strony ojca, chwiejność rodzicielska i brak konsekwencji w wychowaniu.
- ze strony matki: Zarówno nadopiekuńczość, jak i jawne odrzucenie dziecka może skutkować zachowaniami niedostosowanymi społecznie
- ze strony mediów: wszechobecna agresja, prezentowana w mediach przemoc, oziębłość społeczna, znieczulica, społeczny narcyzm, przedkładanie osobistych korzyści nad dobro ogółu, manipulowanie uczuciami innych
- wczesne doświadczenia „przestępcze” dziecka, np. kradzieże, bójki, rozboje
Osobowość dyssocjalna: przyczyny fizjologiczne
Niektórzy specjaliści uważają, że na kształtowanie się osobowości dyssocjalnej mogą mieć również wpływ niektóre dysfunkcje fizjologiczne: zmiany w EEG, niedojrzałość mózgu i dysfunkcje układu limbicznego, zawiadującego sferą emocjonalno-motywacyjną człowieka. Często, szczególnie w przypadku mężczyzn badacze podkreślają ewentualną rolę czynników genetycznych w powstawaniu tego typu zaburzeń. Badania dowodzą, że wielu osadzonych w więzieniach mężczyzn ma w swoim kariotypie dodatkowy chromosom Y (zestaw XYY sprzyja nadpobudliwości i agresji).
Osobowość dyssocjalna: podstawy do diagnozy
By zdiagnozować osobowość dyssocjalną, lekarz psychiatra przeprowadza wywiad kliniczny, obserwacje pacjenta oraz zbiera inne dostępne dane, często we współpracy z psychologiem dysponującym narzędziami testowymi do diagnozy osobowości.
Osobowość dyssocjalna: kryteria diagnozy
Podczas diagnozowania osobowości dyssocjalnej bierze się pod uwagę następujące kryteria:
- bezwzględne nieliczenie się z uczuciami innych (brak empatii),
- silna i utrwalona postawa braku odpowiedzialności i lekceważenia norm, reguł i zobowiązań społecznych,
- niemożność utrzymania trwałych związków z innymi przy braku trudności w nawiązywaniu relacji,
- bardzo mała tolerancja frustracji i niski próg wyzwalania agresji, w tym zachowań gwałtownych,
- niezdolność przeżywania poczucia winy i korzystania z doświadczeń, zwłaszcza z doświadczanych kar,
- wyraźna skłonność do obwiniania innych bądź posługiwanie się racjonalizacjami swoich zachowań, które pozornie wydają się możliwe do zaakceptowania – zachowania te są źródłem konfliktów z otoczeniem.
Dodatkowo wskazuje się na nadmierną drażliwość oraz występujące w dzieciństwie i w okresie dorastania zaburzenia zachowania jako na czynniki ułatwiające rozpoznanie.
Osobowość dyssocjalna a skłonność do popełniania przestępstw
Osoby z dyssocjalnym zaburzeniem osobowości bardzo często wchodzą w konflikt z prawem. Szacuje się że co najmniej połowa (niektórzy badacze twierdzą, że aż 80 procent) osób skazanych, które przebywają w więzieniach mieści się w kryteriach osobowości dyssocjalnej. Oczywiście nie znaczy to wcale, że każda osoba mająca cechy osobowości dyssocjalnej musi zostać przestępcą.
Osobowość dyssocjalna a odpowiedzialność karna
Osobowość dyssocjalna nie jest czynnikiem wyłączającym odpowiedzialność za dokonywane czyny.
Porady eksperta