Odstaw alkohol na miesiąc i zobacz, co się stanie. Eksperci zdradzają, jak to zrobić

2022-10-03 15:28

W wielu krajach na całym świecie trwa akcja Trzeźwy Październik, której celem jest zachęcenie ludzi do rezygnacji z alkoholu właśnie w tym okresie. O tym, że alkohol jest szkodliwy dla zdrowia, wiadomo nie od dziś. Picie ma związek z chorobami wątroby, kilkoma rodzajami nowotworów i prowadzi do zaburzeń psychicznych. Jeśli chcesz ograniczyć spożywanie alkoholu, to świetny moment. Z pomocą przychodzą eksperci, których rady mogą ułatwić ograniczenie picia.

Odstaw alkohol na miesiąc i zobacz, co się stanie. Eksperci zdradzają, jak to zrobić
Autor: Getty Images

Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) umiarkowane picie to spożywanie dwóch lub mniej drinków dziennie w przypadku mężczyzn oraz jednego lub mniej drinka w ciągu dnia przez kobiety. Jednak realia wyglądają zupełnie inaczej. Statystyki pokazują, że dwie trzecie dorosłych, którzy piją alkohol, pije więcej przynajmniej raz w miesiącu.

Pandemia nie poprawiła tych statystyk. Jedna z analiz wykazała, że 60 proc. respondentów zwiększyło spożycie alkoholu w ciągu roku. Aż jedna trzecia wyznała, że upijała się. Inne badanie wykazało, że w przypadku zdrowia serca, nie istnieje bezpieczna ilość alkoholu. Analiza wykazała, że nawet umiarkowane picie może mieć wpływ na układ krążenia.

Wiele osób sięga po kieliszek wina po długim dniu. Wtedy lampka alkoholu daje niezawodne poczucie komfortu. Inni nie wyobrażają sobie nie pić podczas imprezy, bo toast i dzielenie się drinkami sprawiają, że czują się częścią społeczności. Psycholog Aaron White z National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism powiedział, że Trzeźwy Październik może być krokiem w kierunku całkowitego wyeliminowania alkoholu ze swojej diety, ale nie musi być. Ekspert zaznaczył: "Bez względu na poziom picia, miesięczne wyzwanie dla trzeźwości może pomóc ci być bardziej uważnym w piciu".

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Dlaczego warto ograniczyć picie alkoholu?

To, że nie cierpisz na żadne zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu, nie oznacza, że nie potrzebujesz przerwy od picia. Jedną z taki osób była autorka książki "This Naked Mind: Control Alcohol" Annie Grace. Kobieta podkreśla, że nawet ludzie, którzy nie piją dużo alkoholu, mogą mieć mniejszą kontrolę nad tym, kiedy i ile piją, niż by chcieli. Annie nie uważała, że potrzebuje leczenia, dopóki nie odkryła, że ograniczenie spożywania wysokoprocentowych trunków przyszło jej z trudem. To było dla niej znakiem, że pora na zmianę.

To, że ograniczysz spożywanie alkoholu, wcale nie oznacza, że musisz zrezygnować z niego do końca życia i stać się abstynentem. Aaron White podkreśla: "Większość osób, które piją nadmiernie, ma stłuszczenie wątroby. Nawet zrobienie sobie przerwy na miesiąc wystarczy, aby obniżyć poziom enzymów wątrobowych i sprawić, by wątroba wyglądała zdrowiej".

Miesiąc wystarczy także, by sprawdzić, czy bez alkoholu śpisz lepiej i dokonujesz lepszych wyborów żywieniowych. Z kolei takie wyzwanie może także pozytywnie odbić się na twoim zdrowiu psychicznym. Bo musisz pamiętać, że im więcej pijesz, tym gorzej dla twojego zdrowia. Poważne zagrożenia związane z nadmiernym piciem mogą skutkować:

  • rozwojem nowotworów takich jak nowotwór jamy ustnej, rak piersi czy rak przełyku,
  • chorobami serca,
  • chorobami wątroby,
  • uszkodzeniem układu nerwowego,
  • zapaleniem trzustki,
  • problemami natury psychicznej np. zaburzeniami osobowości czy fobią społeczną.

Picie zbyt dużej ilości alkoholu może również przyczynić się do problemów społecznych. Należą do nich np. bezrobocie, przemoc domowa i bezdomność.

Jak ograniczyć picie? Rady ekspertów

Eksperci podkreślają, że nawet osoby, które piją niewielkie ilości alkoholu, mogą mieć problem z brakiem pełnej kontroli. Podczas wyzwania trzeźwości zalecają, by zwracać szczególną uwagę na to, kiedy pojawia się potrzeba picia i jakiemu celowi służy. - Zwrócenie uwagi i próba znalezienia tych rzeczy bez picia, może otworzyć cię na nowe sposoby spełnienia tych uczuć – podkreśla psycholog.

"Ograniczenie picia może mieć podobny efekt jak dieta – im więcej mówisz sobie, że nie możesz tego spożywać, tym bardziej tego chcesz" – twierdzi Natalie Mokari, ceryfikowana dietetyczka. Ekspertka zaleca, by zacząć od picia jednego drinka mniej niż zwykle lub by przełamać nasze nawyki związane z piciem do określonych dni. Mokari dodaje, że aby zmniejszyć spożycie alkoholu, nie trzeba robić "wielkich rzeczy". Wystarczy picie wody między drinkami albo spożywanie drinków z mniejszą ilością alkoholu niż zazwyczaj.

Grace podkreśla, że jej bardzo pomogła fachowa wiedza. Kobiety przyznała, że przyswajanie informacji na temat wpływu, jaki alkohol ma na jej życie, pomogło jej zmniejszyć chęć do sięgania po alkohol.

Z kolei White wskazuje na kwestie presji społecznej związanej ze spożywaniem alkoholu podczas spotkań towarzyskich. Jak nie pić, kiedy wszyscy wokół piją? Specjalista zaleca bardzo prosty trik. - Często pomaga picie napoju bezalkoholowego podczas imprezy. Wtedy propozycja wypicia drinka nawet nie pojawi – tłumaczy.