Od drżenia dłoni po problemy z libido. Lekarka wskazuje fizyczne objawy stresu
Na stres narażony jest każdy z nas. Choć traktujemy go niemal jako uniwersalne doświadczenie, przewlekły stres może powoli niszczyć nasz organizm. Lekarka wyjaśnia, na jakie sygnały związane ze stresem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Tych fizycznych objawów stresu nie powinniśmy ignorować.
Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stres jest każdą zmianą, która powoduje napięcie – fizyczne, emocjonalne lub psychiczne. Każdy z nas doświadcza stresu, ale to, w jaki sposób na niego reagujemy, ma duży wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Te różnice w reakcji na sytuacje stresowe sprawiają, że wpływ stresu na organizm może się różnić w zależności od osoby.
Lekarka podaje fizyczne objawy stresu
Stres może objawiać się na wiele różnych sposobów. Może powodować strach, zmartwienie, niemożność zrelaksowania się, przyspieszone tętno. Stres może również sprzyjać zmianie nawyków jelitowych, zaburzeniom snu czy powodować trudności w koncentracji.
Choć stres ma pozytywne oblicze, ponieważ może działać na człowieka jak siła napędowa, raczej kojarzymy jego negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Lekarka Sarah Bewer zwraca uwagę na kilka kluczowych oznak, które świadczą o długotrwałym, negatywnym działaniu stresu na nasz organizm.
Ekspertka wskazuje na fizyczne objawy stresu:
- skurcze mięśni – lekarka podkreśla, że stres prowadzi do napięcia mięśni, które może prowadzić do nieprzyjemnych skurczów; upewnij się, że twój organizm nie jest odwodniony, a twoja dieta lub suplementacja obejmuje ważne dla rozluźnienia mięśni elementy diety, takie jak wapń, magnez i witaminę E,
- drżenie rąk – adrenalina wywoływana przez stres może prowadzić do drżenia dłoni i rąk; ekspertka zaleca, że by pozbyć się tego objawu, należy postawić na rozluźniające ćwiczenia, spacery, ćwiczenia oddechowe czy jogę,
- ataki lęku i paniki – ekstremalny stres może nasilać poczucie lęku, powodować szybsze oddychanie, a w konsekwencji powodować ataki paniki,
- bezsenność – choć stres może powodować zmęczenie i wyczerpanie, może także sprzyjać zaburzeniom snu i powodować bezsenność; specjalistka zaleca suplementację magnezu lub naturalny lek ziołowy, czyli walerianę, która ma działanie uspokajające i jest stosowana w leczeniu bezsenności związanej z lękiem,
- problemy trawienne – ciągły stres może powodować wzdęcia, gazy, biegunki, a nawet wymioty; dr Bewer zwraca uwagę także na wpływ stresu na mikrobiom jelitowy i zaleca przyjmowanie probiotyków, które mogą pomóc w walce z zaburzeniami równowagi jelitowej,
- trudności seksualne – stres jest jedną z najbardziej powszechnych przyczyn utraty libido; lekarka podkreśla, że nadmiar stresu wpływa na ważne dla organizmu hormony, których nieprawidłowe wartości, mogą wpływać na obniżenie libido i zmniejszenie płodności.
Jeśli zauważasz u siebie te fizyczne objawy stresu, spróbuj - w miarę swoich możliwości – ograniczyć sytuacje stresowe w swoim życiu. Pamiętaj także o zróżnicowanej diecie i aktywności fizycznej. Gdy mimo to, nadal te objawy nie ustąpią, udaj się do lekarza.
Stres powoduje poważne problemy zdrowotne
Choć każdy z nas doświadcza sytuacji stresowych, niewiele osób ma świadomość, jakie schorzenia może powodować długotrwały stres. A lista jest długa, ponieważ stres może odbijać się na pracy wielu układów. Istnieją naukowe dowody, które wskazują na związek przyspieszonego starzenia i stresu.
Badania wykazują, że stres sprzyja problemom z sercem. Może powodować nadciśnienie tętnicze, a nawet być przyczyną zawału serca. Stres może również wpływać na już istniejące problemy zdrowotne np. pogarszać stan astmatyków.
Sytuacje stresowe sprzyjają również otyłości i nadwadze, które w konsekwencji mogą doprowadzić do zachorowania na cukrzycę typu 2. Co więcej, stres jest uznawany za jeden z najczęstszych wyzwalaczy bólów głowy, w tym migren.