Nikotyna? Tej pani dziękujemy!

2007-05-08 12:52

Choć wiadomo, że palenie papierosów jest przyczyną raka płuc i sprzyja zawałom serca, palacze nie zrywają z nałogiem. Sytuacja może się już wkrótce zmienić, gdy na rynku pojawi się lek, który pozwoli wyzwolić się z uzależnienia od nikotyny i sprawi, że rzucanie palenia będzie przyjemne.

NIKOTYNA? Tej pani dziękujemy!
Autor: thinkstockphotos.com NIKOTYNA? Tej pani dziękujemy!

Spis treści

  1. Co dzisiaj pomaga rzucić nikotynowy nałóg
  2. Poznaj 7 skutecznych sposobów na rzucenie palenia [WIDEO]
  3. Beznikotynowe leki przyszłości
  4. Jak zerwać z uzależnieniem od nikotyny

Nie ma chyba palacza, który chociaż raz w życiu nie próbowałby zrezygnować z papierosów. Ma wtedy do dyspozycji kilka środków ułatwiających realizację tego postanowienia.

Co dzisiaj pomaga rzucić nikotynowy nałóg

  • Leczenie nikotyną. Aby złagodzić objawy abstynencji, można dostarczać organizmowi coraz mniejsze dawki nikotyny za pomocą gum do żucia, plastrów i inhalatorów, a nawet wody mineralnej - Nico Water. Niestety, skuteczność tej terapii nie przekracza 15 procent.
  • Akupunktura. Kiedy przestajemy palić, pozbawiamy organizm nikotyny, która pobudzała wydzielanie noradrenaliny oraz dopaminy - substancji odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności i stan pobudzenia. Taką sam funkcję mogą spełniać igły wkłuwane w określone miejsca w małżowinie usznej. Zalecane jest 5 seansów (lub jeden, ale z przepuszczaniem przez igły prądu o niskim natężeniu). Skuteczność akupunktury oceniana jest na 60 procent.
  • Hipnoza. Należy odbyć minimum 5 seansów, w czasie których palacz zostaje wprowadzony w niezbyt głęboki trans hipnotyczny, a terapeuta wywołuje w jego podświadomości niechęć do papierosów. Według pacjentów metoda jest skuteczna nawet w połowie przypadków.
  • Homeopatia. Niestety, nie ma leków homeopatycznych, które ułatwiałyby rzucenie palenia. Ale można się nimi posiłkować, żeby zwalczać przykre skutki abstynencji nikotynowej - zaburzenia trawienia, zaparcia, kołatanie serca, obniżenie nastroju, zdenerwowanie.
  • Leki. Dostępny w Polsce Zyban został wymyślony do leczenia depresji. Okazało się jednak, że zażywający go pacjenci nie mają ochoty na palenie papierosów. Dzieje się tak, bo lek uwalnia noradrenalinę i dopaminę - zatem nikotyna staje się niepotrzebna. Skuteczność terapii potwierdzono tylko w ok. 30 proc. przypadków.

Poznaj 7 skutecznych sposobów na rzucenie palenia [WIDEO]

Sprawdź, jakie są sposoby na rzucenie palenia

Beznikotynowe leki przyszłości

Cała nadzieja w nowym leku. Tabletka zawiera cytyzynę - substancję występującą w nasionach i liściach złotokapu zwyczajnego. Od dawna preparaty ze złotokapu stosowane były w medycynie ludowej, m.in. na kaszel i astmę. Badania wykazały jednak, że cytyzyna równie skutecznie co nikotyna pobudza wydzielanie w mózgu noradrenaliny i dopaminy, odpowiedzialnych za pobudzenie i odczuwanie przyjemności. Zażywający lek z cytyzyną stopniowo przestaje być uzależniony od nikotyny - psychicznie i fizycznie. Nie jest rozdrażniony, sfrustrowany, zły na otoczenie. Rzucanie palenia jest po prostu przyjemnością.

    Jak zerwać z uzależnieniem od nikotyny

    Żaden lek nie będzie skuteczny, jeśli palacz nie przygotuje się psychicznie do zerwania z nałogiem. A zatem:

    • Wybierz dzień, w którym rzucasz palenie; pod żadnym pozorem nie przesuwaj tej daty.
    • Uświadom sobie negatywne skutki palenia: zdrowotne (także dla dzieci), ekonomiczne, estetyczne. Spisz je na kartce i czytaj, aż przekonasz sam siebie.
    • Nie kupuj papierosów na zapas - godziny do kupienia następnej paczki podarujesz własnemu zdrowiu.
    • Nie czyść popielniczek - niech śmierdzą i “mówią”, ile palisz.
    • Nie pal po jedzeniu, przy kawie i alkoholu, oglądaniu telewizji, czytaniu książki. Palenie nie może ci się kojarzyć z przyjemnością, chwilami relaksu.
    • Sięgając po papierosa, czytaj napisy w czarnych ramkach na pudełku. Przemyśl to, co jest tam napisane.

    miesięcznik "Zdrowie"