Niezawodny sposób na bezsenność. Działa lepiej niż leki, a do tego poprawia pamięć
Szybciej się przez nią starzejemy i tyjemy. Dotyka coraz więcej osób i jest współczesną plagą. Nieprzespane noce, to problem z koncentracją i trzymaniem nerwów na wodzy w ciągu dnia. Chociaż na rynku jest wiele preparatów na sen, warto najpierw spróbować naturalnych metod, które mogą wesprzeć nas w walce z bezsennością.
Co jest najlepsze na bezsenność? Wyniki nowych badań
Skuteczną metodą na poprawę jakości snu i funkcji poznawczych, jak wynika z nowych badań, może być joga nidra. Indyjscy naukowcy stwierdzili, że nawet krótkie, dwudziestominutowe sesje jogi nidry przez zaledwie dwa tygodnie mogą znacząco zwiększyć ilość fal delta w głębokim śnie.
Jednocześnie zaobserwowano u badanych poprawę pamięci, lepszą zdolność podejmowania decyzji i sprawne myślenie abstrakcyjne. To odkrycie wskazuje na potencjał jogi nidry jako skutecznego środka zaradczo-prewencyjnego wobec współczesnych problemów związanych z bezsennością i zaburzeniami koncentracji.
Co to jest joga nidra?
Joga nidra, zwana również jogą snu, to praktyka różniąca się od większości odmian jogi, skupiająca się nie na asanach (pozycjach), lecz na medytacji i treningu uważności. W trakcie sesji jogi nidry, pomimo nazwy, praktykujący pozostają w stanie świadomego relaksu, leżąc w pozycji savasana.
Badanie pilotażowe przeprowadzone przez naukowców z Armed Forces Medical College w Indiach na niewielkiej grupie uczestników wykazało, że regularne praktykowanie jogi nidry przyniosło korzyści dla snu, funkcji poznawczych, procesów uczenia się i pamięci.
Nawet osoby, które wcześniej nie miały doświadczenia z technikami relaksacyjnymi czy uważnościowymi, odnotowały poprawę po dwóch tygodniach codziennych sesji jogi nidry trwających 20 minut.
Czy lepszy sen, to wydajniejszy mózg w dzień?
Badanie uwzględniające różne parametry związane ze snem i testujące funkcje poznawcze wykazało zwiększoną wydajność snu i większy odsetek fal delta podczas głębokiego snu po okresie regularnej praktyki jogi nidry.
Dodatkowo zaobserwowano szybsze reakcje w testach poznawczych oraz lepsze wyniki zadań związanych z pamięcią roboczą, myśleniem abstrakcyjnym, rozpoznawaniem emocji oraz uczeniem się przestrzennym i pamięcią.
Autorzy badania podkreślają, że wyniki potwierdzają wcześniejsze ustalenia, łączące fale delta w mózgu z poprawą jakości snu, uwagi i pamięci. Joga nidra jawi się zatem jako dostępna i skuteczna forma aktywności, zdolna poprawić sen i funkcje poznawcze.
Warto zauważyć, że jest to tani i powszechnie dostępny sposób, który może przynieść korzyści wielu osobom, zastępując farmaceutyki, które mogą mieć skutki uboczne i potencjał uzależniający.