Nie mogę spać w nocy. Jakie są przyczyny bezsenności? [Porada eksperta]
Dzień dobry, Mam 34 lata, jestem kobietą. Od kilku lat mieszkam na stałe w Anglii. Od 1,5 miesiąca nagle, z dnia na dzień, pojawiła się bezsenność i utrzymuje się z przerwami do teraz. Jest to trudność z zasypianiem, także wybudzanie się w nocy i niemożność zaśnięcia do 5 rano, co daje tylko 2-3 godziny snu. Wcześniej nie miałam żadnych problemów ze snem, zasypiałam szybko i budziłam się po 7-8 godzinach. Przez to czuję się coraz bardziej wyczerpana psychicznie, potrafię bez powodu wybuchnąć płaczem, boję się, że przez bezsenność mogę np. zasnąć za kierownicą, albo popełnić jakiś błąd w pracy. Bardzo mnie ta sytuacja stresuje i obawiam się różnych najgorszych rzeczy. Lekarz w UK ograniczył się tylko do przepisania Zopiklonu, który brałam przez kolejne 4 noce, aby móc w ogóle spać. Potem je odstawiłam bojąc się uzależnienia. Przy ostatniej wizycie w Polsce porobiłam wszystkie podstawowe badania krwi, zbadałam poziom cukru, wątrobę oraz EKG, holter, usg jamy brzusznej, które nie wykazały nic niepokojącego. W końcu udałam się do psychiatry, który przepisał mi Trittico CR 75. Lekarz nie dał mi żadnych konkretnych wskazówek, co do dawkowania jak i czasu przyjmowania leku. Biorę go już 3 tygodnie i jest niewielka poprawa. Jednak z powodu braku możliwości kontaktu z lekarzem w Polsce nie wiem, jak długo powinnam stosować ten lek, i czy mogę go odstawić? Czuję, że mój stan psychiczny pogorszył się i rozważam psychoterapię. Czy to mogą być początki depresji?
Jeśli chodzi o leki, to nie będę mogła na twoje pytania odpowiedzieć, bo nie jestem lekarzem psychiatrą, a to z nim te sprawy powinny być konsultowane.
Najczęstsze przyczyny bezsenności
Samą bezsenność najczęściej łączy się z jakimiś życiowymi wydarzeniami, które powodują stres, nadmierne obciążenie, natrętne myśli. Może także być związana z ogólnym przemęczeniem (paradoks jeszcze utrudniający cała sprawę!), przytłoczeniem odpowiedzialnością lub konfliktami emocjonalnymi. Może także być kwestią całkowicie fizjologiczną i taką postać bezsenności powinny właśnie rozwiązać lekarstwa.
Ale te trzeba stosować pewien czas aby ich działanie się rozpoczęło i ustabilizowało. Psychoterapia jest dobrym pomysłem - to znaczy z całą pewnością można ustalić, co się dzieje w twoim życiu i czy są w nim czynniki odpowiedzialne za ten stan rzeczy. Pójdź przynajmniej na konsultację i zorientuj się, co psychoterapeuta może ci zaproponować.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta