Nie daj wygrać lękowi i niepokojowi. Psycholożka wie, jak szybko je zredukować
Lęk i napięcie towarzyszą nam niemal zawsze. W szczególności teraz kiedy na południu Polski trwa powódź, wiele osób zastanawia się, jak pomóc sobie złagodzić lęk. Na szczęście istnieją na to sposoby, którymi podzieliła się brytyjska psycholożka kliniczna.
Powódź na południu Polski wiele osób napawa lękiem i niepokojem. Te dwie emocje są jednak dość powszechne w życiu codziennym. Warto więc nauczyć się, jak w prosty i szybki sposób je zredukować.
Z pomocą przychodzi Kirren Schnack, psycholożka kliniczna z Wielkiej Brytanii. Podzieliła się ona prostymi sposobami na szybką redukcję stresu i napięcia. W styczniu tego roku ukazała się jej książka.
Na swoim tiktokowym profilu wymieniła kilka ze sposobów, które pozwolą nam uwolnić napięcie i pokonać lęk.
Lęk nie będzie tobą kierował. Psycholożka wie, jak go zredukować
Jednym z nich było objęcie się ramionami i delikatnie, ale zdecydowanie przez około minutę. Przytulanie samego siebie może bowiem odtwarzać uczucie komfortu i bezpieczeństwa, jakie czujemy kiedy przytula nas ktoś bliski.
Dotyk, nawet nasz własny, pomaga w relaksacji dzięki obniżaniu poziomu kortyzolu w ciele. Choć oczywiście przytulenie nie rozwiązuje problemów całkowicie, to może ono złagodzić część napięcia i stresu.
Psycholożka poradziła również, by śpiewać, nucić czy skandować przez kilka minut. Można to robić zarówno przy akompaniamencie muzyki, jak i bez niego.
Przeprowadzone w 2023 roku badanie wykazało, że nucenie jest świetnym sposobem na rozładowanie stresu. Wytwarza ono bowiem wibracje, które stymulują nerw błędny kluczowy do regulacji nastroju.
Psycholożka radzi jak zredukować uczucie lęku. Wystarczy kilka prostych technik
Psycholożka poradziła również, że dobrym sposobem na redukcje lęku i niepokoju będzie powolne liczenie wstecz od 100 - a nawet 150 - do jednego. Według ekspertów liczenie wstecz może przerwać natłok myśli i pozwolić się nam uspokoić.
Co więcej, naukowcy ze Stanford University twierdzą, że dzięki liczeniu możemy lepiej skupić się na oddechu, a nie na tym co stanowi przyczynę niepokoju.
Co więcej, według psycholożki również masowanie pod żuchwą przez minutę może być pomocne. Jak wyjaśniła, może to pomóc w złagodzeniu napięcia mięśni, które związane jest z lękiem.
Równie pomocne mogą okazać się również ćwiczenia. Trzy szybkie serie po 10 powtórzeń - na przykład pajacyków - z krótką przerwą pomiędzy seriami mogą pomóc uwolnić nagromadzony niepokój i zwiększyć produkcje endorfin.
Powolne oddychanie również może pomóc w redukcji lęku i niepokoju. Wystarczy wdychać powoli powietrze nosem, licząc do pięciu. Następnie wstrzymać oddech na pięć sekund i powoli wydychać przez usta licząc do siedmiu, tak "jakbyśmy pili przez słomkę".
Pomocne może być również wyobrażenie sobie, że jesteśmy w spokojnym miejscu, gdzie czujemy się zadowoleniu. Może to być dom, plaża, las czy cokolwiek nas uszczęśliwia.
Konieczne będzie jednak skupienie się na tym co tam widzimy, słyszymy, czy czujemy. To pomoże nam się wyrwać z ciągu lękowych myśli.