Naukowcy apelują do mężczyzn. Ta choroba dotyka nie tylko młode kobiety

2024-10-03 11:55

Depresja poporodowa jest sprawą, o której mówi się coraz częściej. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że nie tylko kobiety mogą zmagać się z problemami w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Naukowcy apelują, by mężczyźni również zadbali o swoje zdrowie psychiczne.

Naukowcy apelują do mężczyzn. Ta choroba dotyka nie tylko młode kobiety
Autor: fot. Getty Images Naukowcy apelują do mężczyzn. Ta choroba dotyka nie tylko młode kobiety

Eksperci apelują do młodych ojców, aby zwracali się o pomoc do specjalisty w zakresie zdrowia psychicznego jeśli zmagają się z problemami w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka.

Depresja poporodowa nie tylko u kobiet. Badacze tłumaczą

Zawrócili uwagę, że u mężczyzn również może pojawić się depresja poporodowa. Choć dyskusje na temat tego, czy mężczyzn również może dotknąć to schorzenie toczyły się przez lata, to w końcu badacze z Kanady i Pakistanu odkryli, że  mężczyźni również "doświadczają poważnych wyzwań emocjonalnych" i "potrzebują wsparcia". 

W badaniu udział wzięło przeszło 350 młodych ojców. Wykazało ono, że grupowa terapia ojciec-dziecko złagodziła te objawy u przeszło 70 proc. osób zmagających się z tą chorobą. 

U ojców, którzy zmagali się z depresją poporodową zaobserwowano również mniejsze ryzyko wybuchów złości w kierunku swoich partnerek. Dr Ishrat Husain, główna autorka badania i starsza naukowiec w Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego w Toronto podkreśliła, że zdrowie psychiczne mężczyzn, a w szczególności kwesta depresji poporodowej u ojców, wciąż jest mocno stygmatyzowanym obszarem, który pozostaje niedostatecznie zbadany.

Depresja poporodowa

Objawy ustąpiły całkowicie u 70 proc. Zaskakujące wyniki

Eksperka podkreśliła, że historycznie rzecz biorąc większość uwagi skupiona jest - z resztą słusznie - na zdrowiu matki w czasie ciąży, jak i po porodzie. Obecnie jednak wiadomo już, że mężczyźni również doświadczają poważnych wyzwań emocjonalnych podczas przygotowań do nowej roli i potrzebują wsparcia.

Według szacunków około 10 procent ojców zmaga z depresją poporodową. W krajach, gdzie przeważają bardziej tradycyjne role płciowe, wskaźnik ten może według badaczy sięgać nawet 23,5 proc.

W badaniu badacze ocenili stan zdrowia psychicznego 357 młodych ojców. Dzieci zostały losowo przydzielone do grupy objętej standardową opieką lub czteromiesięcznym programem "nauka przez zabawę plus ojcowie".

W tym drugim przypadku mężczyźni otrzymali szczegółowe kalendarze opisujące etapy rozwoju dziecka i zajęcia, które miały zachęcić do interakcji z maluchami. Uczestniczyli również w 12 sesjach grupowych prowadzonych przez pracowników służby zdrowia i psychologów.

Według wyników badań, taka interwencja doprowadziła do "pełnego ustąpienia objawów depresji u ponad 70 proc. ojców cierpiących na depresję poporodową w ciągu czterech miesięcy".

Objawy depresji poporodowej

Depresja poporodowa powoduje intensywne uczucie smutku, niepokoju i wyczerpania, które pojawia się kilka dni po porodzie i może trwać miesiącami. Wśród innych objawów wymienia się również: silną drażliwość, trudność w nawiązaniu więzi z dzieckiem, bezsenność i utratę apetytu.

Warto również podkreślić, że w rzadkich przypadkach może rozwinąć się zaburzenie znane jako psychoza poporodowa, której towarzyszą urojenia i halucynacje.