Na wakacjach stale myślisz o pracy? Wypróbuj 5 rad od psychologa, by tego uniknąć

2024-07-15 14:45

Będąc w pracy myślimy o wakacjach, na urlopie myślimy za to o pracy. To prawdziwe błędne koło i walka o równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Jak będąc na urlopie oderwać się od pracy? Psycholog kliniczny dr Ali Mattu ma na to kilka rad.

Na wakacjach stale myślisz o pracy? Wypróbuj 5 rad od psychologa, by tego uniknąć
Autor: fot. Getty Images Na wakacjach stale myślisz o pracy? Wypróbuj 5 rad od psychologa, by tego uniknąć

Większość z nas stale stara się utrzymać idealną równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Niestety jest to o wiele cięższe niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. 

Duża część z nas, nawet będąc na wakacjach, cały czas myśli o pracy, a wręcz odczuwa poczucie winy, że korzysta z urlopu, kiedy nasi współpracownicy muszą pracować. Jest to o wiele powszechniejszy problem, niż niektórym się zdaje. Czy da się jednak jakoś oderwać od życia codziennego i odpocząć bez ciągłego sięgania myślami do pracy?

Jak nie myśleć o pracy na urlopie? Eksperci podkreślają

Roger Hall, psycholog biznesu, podkreśla, że czas wolny jest niezwykle ważny dla regeneracji psychicznej. W rozmowie z Fox Businnes powiedział, że ludzki mózg potrzebuje czasu na odpoczynek i ciszę, aby się naprawić. 

Niestety, przez to, że żyjemy w erze cyfrowej, znacznie ciężej jest nam od wszystkiego się oderwać, wyciszyć i przede wszystkim - odespać. Jak zaznaczył Hall, w rezultacie myślimy więcej, ale jednak niekoniecznie jaśniej. 

Doktor Ali Mattu, mieszkający w okolicach San Francisco psycholog kliniczny, w rozmowie z dziennikiem USA Today, podzielił się z pięcioma wskazówkami, które pomogą nam skutecznie oderwać się od pracy na urlopie.

Zadbaj o uszy na urlopie. Prof. Skarżyński radzi jak uniknąć chorób

1. Przygotuj się na wyjazd

Jakie rady ma dla nas psycholog kliniczny? Cóż po pierwsze powinniśmy uprzedzić oczekiwania współpracowników. Co to znaczy? Powinniśmy dokładnie ustalić to, czego nasi współpracownicy mogą potrzebować podczas naszej nieobecności. Jeśli zadbamy o zastępstwo w pracy i pozamykamy część spraw, nie będą mieli konieczności kontaktowania się z nami.

Jeśli przygotujemy siebie, oraz swoich współpracowników na to, co ich czeka podczas naszej nieobecności, możemy sprawić, że nasz czas wolny będzie niezakłócony.

2. Wycisz powiadomienia

Jeśli chcemy się zrelaksować, powinniśmy również pamiętać o wyciszeniu powiadomień - ze służbowej poczty, komunikatora, czatów. Może być to niezwykle pomocne w relaksacji.

Jeśli mimo wyłączenia powiadomień, nie możemy się oprzeć chęci sprawdzania informacji z pracy, dr Mattu oferuje bardziej drastyczne rozwiązanie. Tak upartym osobom proponuje, by usunęły służbowe aplikacje z telefonu na czas urlopu, a może nawet na stałe?

3. Przygotuj plan awaryjny

Dr Mattu radzi również, by przygotować plan awaryjny. Jeśli nie możemy się całkowicie odłączyć od pracy, powinniśmy ze współpracownikami przygotować plan działania. W razie sytuacji awaryjnej, warto powiedzieć im, by do nas dzwonili. Jeśli jednak nie jest to awaria, lepiej pozostać offline.

4. Znajdź angażujące zajęcia

Specjalista podkreśla również, że ważne jest, byśmy znaleźli zajęcia, które nas zaangażują i pomogą oderwać się od codziennej rutyny. Pomogą one zapomnieć o pracy - choć na chwileczkę - i sprawią, że nasze wakacje będą o wiele przyjemniejsze.

5. Wybacz sobie

Ostatnim z punktów, ale chyba najważniejszym, jest wybaczenie samemu sobie. Nawet jeśli trochę popracujemy na wakacjach, nic się nie stanie, a może nam to pomóc w złagodzeniu niepokoju o przyszłość. 

"Czasami wystarczy na chwilę zajrzeć na skrzynkę odbiorczą w czasie urlopu, żeby pierwszy dzień po powrocie nie był tak stresujący" - wyjaśnił.

Sonda
Urlop 2024 spędzę w: