Mówienie do siebie to jeden z objawów choroby psychicznej?
Mówienie do siebie jest zdrowe? W sytuacji, gdzie zewsząd słychać o narastającej częstości występowania zaburzeń psychicznych, zastanawiamy się, czy to jest normalne. Wątpliwości pojawiają się u osób, które… mówią same do siebie. Można zdecydowanie ich uspokoić. Najczęściej mówienie do siebie jest absolutnie niegroźne, a do tego może ono nawet przynosić pewne korzyści.
Mówienie do siebie zwykle nie jest objawem choroby. Zapewne większości z nas zdarzyło się rzucić jakieś przekleństwo do samych siebie czy wypowiedzieć na głos pytanie skierowane do nikogo. Część jednak osób regularnie mówi do samych siebie i z tego powodu niektórzy – zarówno oni sami, jak i ich otoczenie – zastanawiają się, czy takie zjawisko na pewno jest normalne. W większości przypadków mówienie do siebie nie jest żadnym zaburzeniem psychicznym. Tak czynią czasami pacjenci z ciężkimi chorobami psychicznymi, jednak w większości przypadków mówienie do siebie dotyczy osób w pełni zdrowych.
Spis treści
- Mówienie do siebie: w jakich sytuacjach ludzie mówią do samych siebie?
- Mówienie do siebie redukuje lęk
- Mówienie do siebie a samotność
- Mówienie do siebie: korzyści
- Mówienie do siebie: co zrobić, by przestać do siebie mówić?
- Mówienie do siebie: kiedy może być objawem choroby?
Mówienie do siebie: w jakich sytuacjach ludzie mówią do samych siebie?
Często obserwowaną sytuacją jest ta, w której dziecko mówi do samego siebie np. podczas zabawy. Niektórzy rodzice w takim przypadku zaczynają się martwić, a inni opiekunowie bagatelizują takie sytuacje. Do drugie podejście jest naprawdę słuszne. Dziecko, które mówi do siebie, rozwija swoją zdolność mowy. Gdy na głos wypowiada ono swoje myśli, może mu to pomagać w ukończeniu wykonywanego przez nie zadania.
Dziecko mówiące do siebie nie budzi zazwyczaj wielkiego zainteresowania tak, jak dorośli. Na przykład widziana w sklepie osoba, która rozmawia sama ze sobą, bywa uznawana za kogoś, kto choruje psychicznie. W praktyce najprawdopodobniej jednak jest to osoba… zdrowa.
Mówić do siebie może w pracy zarówno szef, jak i jego podwładni. Zdarza się, że ludzie mówią również do siebie wtedy, gdy są sami w domu. Przyczyn takich sytuacji wymienić można stosunkowo dużo. Przede wszystkim ludzie miewają tendencję do mówienia do siebie w sytuacjach, gdy są rozemocjonowani. Często mówienie do siebie występuje u osób, które odczuwają wściekłość, rozżalenie czy bardzo silny smutek. Wypowiadanie różnych słów pozwala im uzewnętrznić doświadczane emocje, dzięki temu mogą sobie szybciej z nimi poradzić.
Przeczytaj też: POZYTYWNE MYŚLENIE ma wielką moc – wykorzystaj jego siłę
Mówienie do siebie redukuje lęk
Mówienie do samego siebie bywa również związane z odczuwaniem lęku, które też czasami zmniejsza jego nasilenie. Występuje u osób z fobiami specyficznymi, np. klaustrofobią. W sytuacji, gdy człowiek ma znaleźć się w zamkniętej, ciasnej przestrzeni, przekonywanie samego siebie, że tak naprawdę realne zagrożenie nie istnieje, może pomóc przełamać doświadczany lęk.
Mówienie do siebie a samotność
Cisza, która przez wiele osób jest czymś bardzo wyczekiwanym, tak w rzeczywistości… nie jest to zjawisko dla człowieka naturalne. W ciszy bowiem ludzkie zmysły się wyostrzają. Nierzadko zaczynamy nasłuchiwać różnych dźwięków, co u niektórych osób może prowadzić do pojawiania się uczucia niepokoju. Z tego powodu dość często mówią do siebie osoby, które mieszkają same.
Przeczytaj też: Samotność ma różne oblicza. Jak sobie radzić z samotnością?
Mówienie do siebie: korzyści
O części pozytywnych aspektów wynikających z mówienia do siebie wspomnieliśmy już wcześniej, ale przedstawimy więcej korzyści. Mówienie do siebie może motywować. Przykładem może być aktywność fizyczna, podczas której wypowiadanie motywujących słów o tym, że trenujący jest w stanie kontynuować trening mimo zmęczenia, może pomagać w przezwyciężaniu własnych trudności.
O tym, że mówienie do siebie może naprawdę być pomocne, przekonują też wyniki pewnych badań. W 2012 roku przeprowadzono analizy, w których sprawdzano, jak rozmawianie ze sobą wpływa na zdolność do wykonywania zadań z użyciem wzroku. Okazało się, że osoby, które mówiły do siebie podczas poszukiwania jakichś przedmiotów w domu czy w sklepie – w porównaniu do ludzi, którzy robili to w ciszy – szybciej je znajdowali. Prawdopodobnie działo się tak ze względu na to, że mówienie do siebie pozwala bardziej skupić się na wykonywanym zadaniu.
Mówienie do siebie można potraktować jako swoisty trening. Szczególnie przydać się może osobom, które mają pewne trudności z wystąpieniami publicznymi. Przygotowanie wypowiedzi wcześniej i usłyszenie, jak ono brzmi, zdecydowanie może ułatwiać jego zaprezentowanie przed szeroką publiką. Czasami dzięki mówieniu do siebie możliwe jest też przygotowanie się do trudniejszych rozmów, np. takich jak zapytanie pracodawcy o podwyżkę.
Przeczytaj też: Stres: jak go pokonać? Przyczyny, objawy i skutki stresu
Mówienie do siebie: co zrobić, by przestać do siebie mówić?
Mówienie do siebie nie jest chorobą. Część jednak osób – ze względu na to, że często rozmawiają ze sobą w pracy i przez to przeszkadzają współpracownikom – chciałaby zaprzestać rozmów z samymi sobą. W tym przypadku polecić można sięgnięcie po długopis i kartkę papieru. Zapisywanie myśli i emocji, które targają daną osobą, zdecydowanie może ograniczyć potrzebę mówienia do samego siebie. Zawsze jednak warto mieć na uwadze to, że mówienie do siebie – dopóki nie jest patologią – przynosić może różne korzyści, o których wcześniej już wspomnieliśmy.
Mówienie do siebie: kiedy może być objawem choroby?
Czasami mówienie do siebie jest jednak związane z pewnymi patologiami. Mówić do samych siebie mogą osoby ze schizofrenią. Na przykład w sytuacji, gdy pacjent doświadcza omamów słuchowych i zaczyna rozmawiać z głosami, które w jego poczuciu przemawiają do niego. W takiej sytuacji osoba chora może prowadzić długi dialog i raczej nie traktuje ona tego jako czegoś nietypowego.
Innymi jeszcze zaburzeniami psychicznymi, w których przebiegu pacjenci mogą mówić sami do siebie, są zaburzenia ze spektrum autyzmu. Osoby te mogą powtarzać zasłyszane wypowiedzi innych osób czy też kwestie, które padły w jakimś filmie czy reklamie (zjawisko określane jako echolalie).
Bibliografia:
- Medical News Today, „Is it normal to talk to yourself”, dostęp on-line: https://www.medicalnewstoday.com/articles/talking-to-yourself
Polecany artykuł:
Czytaj więcej:
- Wczesne objawy schizofrenii
- Zaburzenia nastroju (afektywne): przyczyny i objawy wahań nastroju
- Anhedonia czyli zgubiona radość. Przyczyny, objawy, leczenie anhedonii
- Jak rozpoznać chorobę psychiczną. Co może świadczyć o chorobie psychicznej
Porady eksperta