Medytacja transcendentalna: jak zacząć? Technika medytacji transcendentalnej
Medytacja transcendentalna polega na jednoczesnym wolnym wdychaniu i wydychaniu powietrza i recytowaniu mantry. Medytacja transcendentalna to także skupienie całej uwagi na oddechu i obserwowanie, co pod jego wpływem dzieje się z naszym ciałem, wprowadza nas w stan głębokiego odprężenia i relaksu. Przeczytaj, jak zacząć praktykowanie medytacji transcendentalnej i poznaj jej technikę.
Spis treści
- Medytacja transcendentalna: czym jest?
- Medytacja transcendentalna: jak zacząć?
- Spróbuj już teraz!
- Medytacja transcendentalna: technika
- Medytacja transcendentalna a medytacja zen
Medytacja transcendentalna, podobnie jak każda inna forma medytacji, pomaga zdystansować się od codziennych problemów, zrelaksować, zredukować poziom stresu. Medytacja poprawia też koncentrację, pobudza kreatywność, poprawia pamięć i pomaga uporać się z własnymi emocjami.
Medytacja transcendentalna: czym jest?
No dobrze, ale jak odróżnić medytację transcendentalną od wielu jej różnych odmian? Medytacja transcendentalna to medytacja z mantrą. Mantra to z kolei rodzaj dźwięku. "Man" znaczy umysł, a "tra" - wznoszenie się. Dźwięk ten ma więc nam umożliwić wzniesienie się ponad to, co materialne, ku transcendencji. Na mantrę składają się jednosylabowe dźwięki, zapisane w sanskrycie, nieprzetłumaczalne. "Klim", "Dum", "Hrim", "Om".
Osoba uprawiająca medytację transcendentalną powtarza dźwięk mantry głośno lub tylko w myślach. Można praktykować ten rodzaj medytacji samodzielnie w domu, możne również zapisać się na zajęcia grupowe - wszystko zależy od preferencji danej osoby.
Medytacja transcendentalna: jak zacząć?
Choć początki mogą wydawać się trudne - w końcu skupić się przez pewien czas wcale nie jest tak łatwo - podstawą podczas medytacji transcendentalnej jest założenie: zero stresu. Przecież robimy to tylko dla siebie, nikt nas nie ocenia, nie pogania.
1. Miej dla siebie wyrozumiałość
To, że początkowo podczas medytacji przez twoją głowę przelatuje mnóstwo myśli, jest rzeczą całkiem normalną. Choć najbardziej wytrawne w medytowaniu osoby potrafią te myśli z głowy ulotnić, a nawet nie doprowadzić do ich pojawienia się, nie znaczy, że i początkujący też sobie z tym poradzi. Te myśli najprawdopodobniej będą, z czasem nauczysz się je jednym uchem wpuszczać, drugim wypuszczać, a później w ogóle dać sobie z nimi spokój.
2. Nie musisz poświęcać na medytację dużo czasu
Wystarczy, że zaczniesz od kilku minut dziennie. Dosłownie 5 minut wystarczy. Później możesz stopniowo przedłużać czas medytowania.
3. Znajdź porę i miejsce dla siebie
Niektórzy wolą po przebudzeniu, inni przed snem - medytuj wtedy, gdy będzie ci najłatwiej. Wybierz ulubione miejsce w domu i działaj. Jeśli wolisz zaczynać w większym gronie, zapisz się na warsztaty medytacji, choć te będą znacznie bardziej uciążliwe dla twojej kieszeni niż zupełnie bezpłatna domowa medytacja.
4. Skup się na mantrze
Jeśli początkowo nie masz "odwagi" powtarzać jej głośno, rób to w myślach. Później zacznij głośniej recytować, zgodnie z nurtem mantry.
Medytacja zen: na czym polega?
Co daje medytacja? Wypróbuj proste ćwiczenia
Tai-chi: trening dla ciała, medytacja i relaks
Spróbuj już teraz!
Medytacja transcendentalna: technika
- Usiądź na krześle lub małej poduszce, tak by twoje plecy były proste. Dłonie oprzyj na górnej części ud.
- Skup uwagę na oddechu: obserwuj, jak powietrze napełnia i opuszcza twoje ciało. Dzięki wyprostowanej pozycji oddech schodzi głęboko, aż do brzucha. Podczas wdechu najpierw powinny unosić się przepona oraz brzuch, dopiero później klatka piersiowa.
- Wciągając powietrze, wolno powtarzaj w myśli sylabę OM, wydychając sylabę AH. Wdech powinien być krótszy niż wydech. Po wydechu zrób małą przerwę i powtórz w myśli sylabę HUM.
- Postaraj się znaleźć swój naturalny rytm, by wdechy, wydechy, przerwy i powtarzane sylaby stworzyły coś w rodzaju harmonijnego tańca. Oddychaj świadomie, ale swobodnie, bez napięcia.
- Jeśli zaczną pojawiać się w twojej głowie myśli, nie walcz z nimi. Ale też nie poświęcaj im uwagi. Myślenie to naturalna aktywność umysłu. Nie odpychaj nasuwających się refleksji, ale i nie lgnij do nich. Po prostu obserwuj je jak płynące po niebie chmury. I wracaj do oddechu. Wolno wprowadzaj się w stan odprężenia i relaksu.
- Jeśli twój umysł odpłynie od niego, łagodnie skieruj znów uwagę na oddychanie i wewnętrzną recytację. Na początku pojawiające się myśli będą krążyć wokół spraw codziennych - głodu, zmęczenia, kłopotów w pracy, planów urlopowych. Z czasem mogą stać się głębsze i bardziej osobiste. Znoś je spokojnie i wracaj do oddechu i recytacji mantry.
Nasza rada
Nastaw timer lub budzik. Dzięki temu nie będzie potrzeby ciągłego spoglądania na zegarek, by sprawdzić, czy przeznaczony na medytację czas minął. Zacznij od 5 minut i wydłużaj trening do pół godziny.
Amerykanie przeprowadzili kiedyś zabawne badanie. Okazało się, że podobny do relaksacji efekt może dać... zgniatanie wypełnionych powietrzem bąbelków folii do pakowania! Biorąca w eksperymencie grupa studentów wypełniła dotyczący samopoczucia kwestionariusz przed i po eksperymencie.
Po kwadransie zgniatania bąbelków studenci czuli się odprężeni, gotowi do działania i mniej zmęczeni. Wniosek? Każde działanie, które angażuje nasz umysł do neutralnej emocjonalnie czynności działa relaksująco. Po prostu zajmujemy się czymś i przestajemy myśleć o tym, co nas boli. Może dlatego kobiety dawniej lubiły robienie na drutach?
Medytacja transcendentalna a medytacja zen
Medytacja zen od medytacji transcendentalnej różni się tym, że nie recytujesz w myślach mantry, a tylko skupiasz uwagę na oddechu. Niektórym łatwiej jest to osiągnąć, kiedy liczą oddechy - od jednego do dziesięciu i od nowa (liczymy tylko wydechy). Oddech jest jedyną rzeczą, którą naprawdę masz. Dzięki skupieniu na nim uwagi nie tylko oczyszczasz umysł i pozbywasz się napięcia. Dostajesz też wielki prezent - oddech zwraca cię teraźniejszości i ponownie darowuje ci chwilę obecną.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta