Leki na kaszel jak narkotyki: kodeina, pseudoefedryna i bromowodorek dekstrometorfanu
Popularne leki na kaszel i ból gardła, spożywane w dawkach wskazanych w ulotce, hamują odruch odkaszlania i łagodzą wszelkie bóle. Jednak przyjmowane w większych ilościach działają jak narkotyk - powodują urojenia i stany euforyczne. Dlaczego? Bo w ich składzie jest bromowodorek dekstrometorfanu, kodeina i pseudoefedryna - substancje, które mogą prowadzić nawet do śmierci.
Spis treści
Leki na kaszel bez recepty są przeznaczone dla osób zmagających się z chrypką, swędzeniem lub gęstą wydzieliną w gardle. Jednak coraz częściej są one stosowane w zupełnie innym celu. Wszystko dlatego, że leki na kaszel w dużych dawkach działają jak narkotyk. Wiedzę o tym, jak ich używać, by znaleźć się na tzw. haju, można bez problemów czerpać z internetu.
Leki na kaszel - dlaczego mogą uzależniać?
Większość leków na kaszel zawiera aż trzy substancje uzależniające:
- bromowodorek dekstrometorfanu,
- fosforan kodeiny,
- pseudoefedryna.
Dekstrometorfan i fosforan kodeiny to substancje, które działają podobnie do opium i wywierają bardzo silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Z kolei pseudoefedryna, jest pochodną amfetaminy. Te wszystkie substancje, zażywane zgodnie z zaleceniami podanymi w ulotce, mają działanie lecznicze - hamują kaszel, łagodzą bóle gardła lub działają wykrztuśnie. Jednak jeśli zażyjemy je w dawkach większych niż zalecone przez lekarza, staną się substancjami psychoaktywnymi, czyli narkotykami. Skutkiem przedawkowania będzie stan odurzenia narkotykowego oraz uzależnienia fizycznego i psychicznego.
Leki na kaszel - objawy przedawkowania
Maksymalna dawka dobowa dekstrometorfanu wynosi 120 mg, a kodeiny 300 mg. Spożycie większej ilości może wywołać objawy podobne do objawów przedawkowania popularnych narkotyków, czyli:
- pobudzenie ruchowe,
- zaburzenia równowagi i niezborność ruchową
- niepokój, stany lękowe i ataki paniki,
- zachowania agresywne,
- halucynajce,
- drżenie ciała,
- swędzenie skóry (dekstrometorfan przyczynia się do uwolnienia histaminy - substancji powodującej objawy alergii).
Zagrożenie uzależnieniem wzrasta, jeśli razem z lekami na kaszel zażyjemy nadmanganian potasu, dzięki któremu z łatwością wytrącimy metkatynon - silny środek psychoaktywny.
Co robić, gdy dziecko jest uzależnione od leków na kaszel?
W żadnym wypadku nie należy bagatelizować problemu. Dzięki różnym forom internetowym twoje dziecko ma dostęp do informacji, jak szybko odurzyć się za pomocą leków na kaszel i ból gardła. W związku z tym zacznij od szczerej rozmowy z nastolatkiem. Na wszelki wypadek skontaktuj się z organizacją zajmującą się pomocą w zakresie uzależnień. Dostaniesz informacje, jak pomóc dziecku, które eksperymentuje z uzależniającymi lekami. Pamiętaj także o systematycznych rewizjach rzeczy osobistych dziecka, dzięki którym dowiesz się, od jakich konkretnie substancji jest uzależnione.