Jedzenie pod kontrolą, czyli groźna ORTOREKSJA
Koncentrowanie się na zdrowym odżywianiu i odpowiedniej diecie może prowadzić do ortoreksji - choroby wyniszczającej ciało i psychikę. Ortoreksja jest groźna, ponieważ wdziera się w życie niepostrzeżenie. Występuje cienka granica między przesadnie zdrowym odżywianiem a właśnie ortoreksją.
Spis treści
Z początku wydaje się to bardzo pożądane – chcemy się zdrowo odżywiać, ale gdy zaczynamy mnóstwo czasu spędzać na zakupach, studiując szczegółowo etykiety i skład produktów, eliminujemy z diety prawie wszystko, bo wydaje się niezdrowe. Przez większość czasu koncentrujemy się na wymyślaniu menu, które będzie zdrowe, a to oznacza, że mamy już problem.
Chorzy na ortoreksję skupiają się wyłącznie na diecie
Warto pamiętać, że dieta to nie tylko kalorie, witaminy, minerały, tłuszcze, węglowodany, białko – to również przyjemność z jedzenia potraw, odkrywanie nowych smaków, cieszenie się czasem spędzonym na przygotowaniu posiłku i jego jedzeniu. Doprowadzenie do sytuacji, gdy zamiast jednym z elementów naszego dnia staje się ona punktem, wokół którego kręci się wszystko inne, jest tym momentem, kiedy powinniśmy jednak zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy specjalisty. Tak samo jak w przypadku, gdy praca staje się ważniejsza niż cel, któremu ona służy, czyli zapewnienie sobie i swoim bliskim satysfakcjonującego życia. Chorzy na ortoreksję, którzy nie podejmują leczenia, zwykle zostają wyobcowani i wykluczeni ze swojego środowiska. Popadają w długi, ponieważ rezygnują z pracy. Szczególnie podatni na ortoreksję są wrażliwcy, od których wiele wymagano w dzieciństwie. Skupiają się na diecie, bo tu nikt nie może nimi sterować. Sami decydują o tym, co zjedzą. To jest rzecz, którą mogą mieć pod swoją absolutną kontrolą, choć tak naprawdę to jedzenie zaczyna nimi rządzić
Priorytet: leczenie duszy
Leczenie samych objawów choroby nie wystarczy. Należy zwalczyć przyczynę, a ona tkwi w głowie. Niestety, bardzo rzadko pacjenci trafiają do psychiatry. A w ich przypadku konieczna jest psychoterapia, pozwalająca na pozbycie się źródła problemów, uleczenie ich chorej duszy. Najważniejsze w jej powodzeniu jest uświadomienie sobie, że potrzebuje się pomocy. To już połowa sukcesu terapii, która powinna być prowadzona przy jednoczesnym wzmacnianiu organizmu suplementami zawierającymi witaminy, żelazo i inne ważne składniki odżywcze.
Ortoreksja może doprowadzić do śmierci
Nieleczona ortoreksja, podobnie jak anoreksja, może doprowadzić nawet do śmierci. Lekarze nie mają jeszcze zbyt wielu pacjentów, gdyż fanatycy zdrowej diety są głęboko przekonani, że jako jedyni potrafią się prawidłowo odżywiać i jako jedni z nielicznych wiedzą, jak dbać o swoje zdrowie w słuszny sposób.Ortoreksja to choroba społeczeństw bogatych. Podobnie jak anoreksja czy bulimia, najczęściej dotyczy kobiet. Wiele mówi się o zdrowych nawykach żywieniowych i konieczności wyeliminowania z jadłospisu niezdrowych potraw. Jak się okazuje, zbytnie skoncentrowanie się na odżywianiu i odpowiedniej diecie może zaszkodzić.
To może być już ortoreksja, gdy:
» myślenie o jedzeniu pochłania większość czasu» bardziej dba się o jakość, sposób przyrządzania niż o smak » szczegółowo analizuje się to, co się zjadło, menu planuje się z wyprzedzeniem» posiłki chętnie jada się w samotności, zawsze samodzielnie przyrządzone» pomimo coraz zdrowszego odżywiania się jakość życia się nie polepsza» występuje poczucie wyższości w stosunku do osób, które jedzą byle co» pojawiają się wyrzuty sumienia po złamaniu którejś z dietetycznych zasad
Ortoreksja
Koncentrowanie się na zdrowym odżywianiu i odpowiedniej diecie może prowadzić do ortoreksji - choroby wyniszczającej ciało i psychikę. Ortoreksja jest groźna, ponieważ wdziera się w życie niepostrzeżenie. Występuje cienka granica między przesadnie zdrowym odżywianiem a właśnie ortoreksją.
Porady eksperta