Jeden zgubny nawyk, który przyczynia się do depresji. Jest jednak rozwiązanie

2023-01-12 8:40

Zdaniem naukowców, rezygnacja z oglądania telewizji może pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju depresji. Jaki jest związek między spędzaniem czasu przed ekranem telewizora a zdrowiem psychicznym? Okazuje się, że dość istotny.

Jeden zgubny nawyk, który przyczynia się do depresji. Jest jednak rozwiązanie
Autor: Getty Images Jeden zgubny nawyk, który przyczynia się do depresji. Jest jednak rozwiązanie

Kto z nas nie lubi zasiąść przed telewizorem po ciężkim dniu w pracy? Zwłaszcza w chłodne dni marzymy tylko o tym, by okryć się kocem i z kubkiem herbaty w dłoni wyłączyć myślenie przy ulubionym serialu czy programie. Niestety, nie każdy zastanawia się nad tym, jakie zagrożenia czyhają, gdy taka praktyka staje się codzienną rutyną.

Poradnik Zdrowie - Depresja

Tak "pracujesz" na depresję

Naukowcy twierdzą, że wyłączenie telewizora może sprawić, że poczujesz się znacznie szczęśliwszy. Okazuje się, że każda dodatkowa godzina spędzona na oglądaniu telewizji każdego dnia zwiększa ryzyko depresji aż o pięć procent.

Ta zależność jest ściśle powiązana z siedzącym trybem życia, który może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne. Dlaczego? Brak ruchu może zwiększać bierność jednostki i przyczyniać się do depresji. Ponadto, telewizja "okrada" nas z uwagi i skraca czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi.

Jedno z badań przeprowadzonych przez naukowców z Fudan University w Szanghaju wykazało, że uczestnicy, którzy spędzali najwięcej czasu przed ekranem telewizora, byli o 26 proc. bardziej narażeni na przygnębienie niż ci, którzy spędzali go w ten sposób najmniej. Było to duże badanie, w którym udział wzięło ponad 221 tys. osób.

Ryzyko rozwoju depresji było o 42 proc. wyższe w przypadku osób, które spędzały większość czasu w pozycji siedzącej. Najostrzejszy wzrost nastąpił po ośmiu godzinach siedzenia dziennie.

"Czy chcesz oglądać dalej?"

Oczywistym wydaje się, że ograniczenie czasu spędzonego na kanapie przed telewizorem to właściwy krok, by uniknąć zaburzeń depresyjnych. Nie da się także ukryć, że zdrowie fizyczne jest ściśle powiązane z psychiką, zatem zastąpienie tego czasu aktywnością fizyczną, a nawet krótkim spacerem będzie właściwą decyzją.

Jak w wielu innych aspektach naszego życia, także w tym, wszystko sprowadza się do zmiany stylu życia. Nie musisz od razu rezygnować z oglądania ukochanych seriali, ale spróbuj stopniowo zmniejszać czas, jaki spędzasz oglądając telewizję. 

Jest coś jeszcze

Inne badanie ujawniło, że w zapobieganiu depresji mogą pomóc akty życzliwości. Badania Ohio State University przeprowadzone na 122 osobach wykazały, że bezinteresowne uczynki zwiększyły satysfakcję z życia i zmniejszyły negatywne uczucia uczestników.

Zdaniem doktora Davida Cregg'a: „więź społeczna jest najsilniej związana z dobrym samopoczuciem (...) Akty dobroci wydają się być jednym z najlepszych sposobów na wspieranie tych powiązań”.

Gdzie szukać pomocy w kryzysie psychicznym?

Dla osób w stanie kryzysu emocjonalnego czynna jest całodobowa i bezpłatna linia wsparcia. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer 800 70 2222

Wahania nastroju - to tylko zły dzień czy już depresja?

Pytanie 1 z 4
Czy często pojawiają się u ciebie nagłe wahania - raz dobry humor, raz wyraźny spadek nastroju?