Jak rzucić PALENIE PAPIEROSÓW? Sposoby na rzucenie palenia [WIDEO]
Jak rzucić palenie? Uzależnienie od palenia papierosów to sprawa osobista, trzeba ją załatwić z samym sobą. I piekielnie trudna: aż 80 proc. palących Polaków chce rzucić palenie i zaledwie jednemu na dwudziestu się to udaje. Dlaczego? Przez składnik tytoniu - nikotynę, która zniewala tak jak alkohol i "twarde" narkotyki (heroina i kokaina), ale jest od nich bardziej wredna: nie wywołuje widocznego odurzenia. Dowiedz się więc, jak rzucić palenie i czy sposoby na rzucenie palenia są skuteczne!
Spis treści
- Jak rzucić palenie: silna motywacja to podstawa
- Jak rzucić palenie: samokontrola
- Jak rzucić palenie: szukaj sprzymierzeńców
- Jak rzucić palenie raz na zawsze? Wypróbuj te sposoby:
- Jak rzucić palenie: choroby odtytoniowe
- Jak rzucić palenie: nie czyń z bliskich biernych palaczy
- Dlaczego warto rzucić palenie?
Jak rzucić palenie? Nie jest łatwe. Żadne sposoby na rzucenie palenia nie będą pomocne, gdy nie masz motywacji. - Łatwo zlekceważyć siłę nikotyny. Każdemu pacjentowi w poradni antynikotynowej dajemy do wypełnienia test motywacyjny - opowiada prof. dr Dorota Górecka z Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy. I często okazuje się, że on wcale nie chce rzucić palenia. Wtedy go pytam, dlaczego przyszedł, a on: "Lekarz mi kazał". Jeśli ktoś chce spełnić oczekiwania rodziny lub lekarza, ale sam nie ma głębokiego przekonania, to przed nim jeszcze długa droga.
Jak rzucić palenie: silna motywacja to podstawa
Bawi cię wisielczy humor antyhasła "Nie pal, umrzesz zdrowszy"? Albo mówisz: "Palę! W życiu mam tak niewiele przyjemności"? A, to przepraszam. Na ciebie jeszcze nie pora. Niektórzy po prostu lubią swój nałóg. Inni zdają sobie sprawę, że rzucenie go byłoby z wielu względów wskazane. Ale to nie wystarczy. Trzeba znaleźć swój powód. Zdrowotny, ekonomiczny, estetyczny - byle własny. Łatwo sprawdzić, czy ktoś rzeczywiście jest gotowy. Wystarczy zadać mu proste pytanie: kiedy? - Jeśli odpowie, że w przyszłości, to znaczy, że dopiero rozważa taką możliwość (nazywamy to okresem kontemplacji) - twierdzi prof. Górecka. Osoba, która mówi, że chce rzucić palenie papierosów w ciągu najbliższego miesiąca, już się przygotowuje do działania. A najlepiej, gdy ma wyznaczoną datę, np. poniedziałek lub nowy rok, urodziny, imieniny bądź inny ważny dzień. Wtedy jest na etapie działania. Można się spodziewać, że przynajmniej tego dnia rzuci palenie. Nie szkodzi, jeśli wytrwa tylko kilka godzin. Najczęściej po pierwszej próbie wraca się do nałogu. - To normalne - podkreśla prof. Górecka. - Zostało udowodnione, że im ktoś ma za sobą więcej prób, tym większe są jego szanse. W końcu mu się uda.
Czytaj również: E-papieros - szkodliwy czy nie?
Jak rzucić palenie: samokontrola
Jak przestać palić? Notuj każdego wypalonego papierosa łącznie z godziną, odczuciami i czynnościami, które temu towarzyszą (np. picie kawy czy alkoholu). Obserwuj: ile sztuk wypalasz, o jakich porach dnia, w jakich miejscach i sytuacjach, z jakiego powodu, i co każdy papieros ci daje. Taka analiza pokazuje, że często zapalamy rutynowo, bo mamy paczkę pod ręką, albo w związku z ceremoniałem, do którego się przyzwyczailiśmy. Przyzwyczajenia można zmienić.
Jak rzucić palenie: szukaj sprzymierzeńców
Rola bliskich jest nieoceniona! Zmotywują do podjęcia decyzji, będą utwierdzać i podtrzymywać na duchu. Mogą razem z nami uprawiać jakieś zajęcia fizyczne, które skutecznie odciągają od palenia. Najlepiej zresztą, gdy wszyscy palący w rodzinie - i żona, i mąż, i dzieci - rzucają razem. Wtedy wsparcie jest bardzo silne. Podobnie działa wpływ przyjaciół. Dlatego lekarze polecają psychoterapię grupową. Między kilkorgiem osób walczących z nałogiem zachodzą silne interakcje. Zazwyczaj wymieniają się telefonami i nawiązują przyjaźnie. W walce, którą toczą, jest to bardzo istotne. Zapamiętaj: łatwiej przestać palić w grupie (krewnych, znajomych) niż samotnie. Poproś więc bliską ci osobę, by razem z tobą rzuciła palenie. Podejmij zobowiązanie wobec rodziny. Załóż się z kimś, że przestaniesz palić ustalonego dnia. Spróbuj to zrobić wspólnie z innymi, np. 31 maja w Światowym Dniu bez Tytoniu albo w listopadzie, podczas Światowego Dnia Rzucania Tytoniu.
Czytaj też: Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe
Jak rzucić palenie raz na zawsze? Wypróbuj te sposoby:
Dolegliwości zwane syndromem abstynenckim odczuwa się najdotkliwiej w pierwszym tygodniu po odstawieniu papierosów. Wówczas pomagają sprzedawane bez recepty substytuty nikotyny: guma do żucia, tabletki, inhalatory, plastry. Jest również lek antydepresyjny przepisywany na receptę, bez nikotyny. Skuteczny, ale drogi. Środki farmakologiczne nie są konieczne dla wszystkich. Z czasem na odwyku ważniejsze staje się wsparcie psychologiczne. Szanse tych, którym towarzyszy specjalista, rosną dwukrotnie. Można zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, do placówek zatrudniających terapeutów albo też szukać pomocy przez infolinie towarzystw antynikotynowych.
Jak rzucić palenie: choroby odtytoniowe
Jak rzucić palenie? Sposobem na rzucenie palenia jest również "postraszenie" własnej osoby możliwymi jego konsekwencjami. Już na samym opakowaniu papierosów możemy zobaczyć, co ewentualnie może nas czekać, jeśli palenia nie rzucimy. Niestety, chorób, na których powstanie może mieć wpływ palenie papierosów jest wiele i nazywamy je chorobami odtytoniowymi. Oczywiście ich pojawienie się powodują również inne czynniki, lecz palenie zdecydowanie im sprzyja.
Choroby odtytoniowe to m. in.: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawał serca, choroba niedokrwienna serca, tętniak aorty, astma oskrzelowa, gruźlica, przewlekła obturacyjna choroba płuc, refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody dwunastnicy i żołądka, choroba Leśniowskiego-Crohna, udar mózgu, osteoporoza, zaćma, przyspieszona menopauza, negatywny wpływ na męską płodność.
Jak rzucić palenie: nie czyń z bliskich biernych palaczy
Jeśli nadal nie jesteś przekonany do skuteczności wymienionych sposobów palenia, pomyśl o biernych palaczach i dobru swoich najbliższych, którzy palą razem z tobą. Gdy trzymasz papieros w ręce lub spoczywa on oparty o popielniczkę, wokół unosi się tzw. strumień boczny dymu tytoniowego, którego szkodliwość jest większa niż dymu wdychanego przez samego palącego papierosa! Jak to się dzieje? Jak wynika z danych przedstawionych przez Prewencję Pierwotną Nowotworów1, temperatura spalania jest w takiej sytuacji niższa niż w momencie "zaciągania" się papierosem, co powoduje, że w dymie wdychanym przez biernego palacza jest 4 razy więcej nikotyny i 25 razy więcej dwutlenku węgla niż w tym, który wdycha osoba paląca. Dlatego też ci, którzy nigdy nie palili również zapadają na choroby odtytoniowe.
Czytaj również: Palenie papierosów w ciąży szkodzi dziecku
Jak rzucić palenie - gdzie szukać pomocy?
Osoby chcące rzucić palenie i szukające pomocy mogą się o nią zwrócić, dzwoniąc pod numer Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108. Poradnia jest czynna od pon do pt w godz. 11-19.
Dlaczego warto rzucić palenie?
Dym tytoniowy zawiera 7 tysięcy związków chemicznych, z czego prawie wszystkie są toksyczne, a 70 z nich jest rakotwórczych. Palenie skraca ludziom życie, jest przyczyną 15 lokalizacji nowotworowych. Z każdym rokiem zaprzestania palenia poprawia się nasze zdrowie, zawsze jest na to dobry czas. Poznaj wypowiedzi ekspertów o rzucaniu palenia i historię pana Ireneusza, który przestał palić po 34 latach i zdiagnozowaniu nowotworu.
Polecany artykuł:
miesięcznik "Zdrowie"