Jak oswoić lęk przed koronawirusem? Zobacz 5 rad psychologa
W ostatnich dniach informacje o koronawirusie otaczają nas z każdej strony, wzbudzając jeszcze większy lęk. Jak sobie w tym radzić, jak żyć w czasie pandemii i nie oszaleć?
Spis treści
- 5 rad, jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem
- 1. Świadomie kieruj swoją uwagę
- 2. Szukaj informacji w dobrych źródłach
- 3. Zatrzymaj dialog wewnętrzny
- 4. Dbaj o kondycję
- 5. Zajmij się tym, na co masz wpływ
Wiele osób chce być na bieżąco, chce wiedzieć, co się dzieje w kraju objętym zagrożeniem epidemicznym, więc nieustannie śledzi serwisy informacyjne i wciąż dowiaduje się o nowych przypadkach zachorowań, zamkniętych szkołach i kinach. Jednocześnie te same osoby przytłoczone nadmiarem bodźców skarżą się na chaos informacyjny. W zasadzie nie wiedzą, co mają myśleć ani robić.
Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!
5 rad, jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem
Joanna Konczanin, psycholożka, trenerka, superwizorka w coachingu, od ponad 25 lat pracująca z ludźmi, ma dla nas kilka wskazówek, jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem.
1. Świadomie kieruj swoją uwagę
Od tego zależy Twój stan emocjonalny. Lepiej powstrzymać się od ciągłego śledzenia wydarzeń i przeznaczyć na to określony czas w ciągu dnia, np. wieczorne wiadomości. Skup się na kontakcie z domownikami, wciągających lekturach czy po prostu codziennych czynnościach.
2. Szukaj informacji w dobrych źródłach
Jeżeli szukasz informacji na temat koronawirusa, rób to w sprawdzonych, wiarygodnych źródłach, a nie tych szukających sensacji. Z wyszukanych informacji czerp to, co najważniejsze, czyli wskazówki racjonalnego postępowania w czasie pandemii.
3. Zatrzymaj dialog wewnętrzny
Jeśli już w Twojej głowie pojawią się negatywne myśli, możesz zatrzymać dialog wewnętrzny na kilka sposobów:
- zajmij się czymś, co pochłonie Twoją uwagę, np. gotowaniem obiadu lub czytaniem książki;
- spójrz na swoje myśli z dystansu - wyobraź sobie, że patrzysz na nie z Księżyca albo że takie myśli kładziesz na fali, która odpływa (to forma autosugestii);
- podyskutuj z myślami jak z namolnym rozmówcą, przedrzeźniaj go;
- głośno i wyraźnie powiedz swoim złym myślom "stop";
- wykonaj kilka intensywnych ćwiczeń fizycznych - wtedy przerwiesz reakcję i zmienisz swój stan fizyczny.
4. Dbaj o kondycję
Gdy czujesz napływ nieprzyjemnych emocji, zadbaj o swój stan fizyczny: spowolnij i pogłęb oddech albo wprost przeciwnie: wstań i przejdź się energicznie, potańcz, zrób kilka pajacyków albo przyjmij pozycję wyrażającą pewność siebie: na rozstawionych na szerokość bioder nogach, ręce możesz oprzeć na biodrach.
5. Zajmij się tym, na co masz wpływ
To pozwoli Ci zmniejszyć poczucie bezradności. Podejmuj racjonalne zachowania zgodne z zaleceniami WHO, które mogą Cię uchronić przed zakażeniem, czyli: regularne myj ręce, unikaj zatłoczonych miejsc, zachowaj odstęp od innych ludzi.
Lęk jest naturalną reakcją na sytuację, którą odbieramy jako zagrożenie. Jednocześnie pogarsza on nasze funkcje myślowe, utrudnia znajdowanie dobrych rozwiązań i racjonalne zachowania. Zaburza też pracę systemu immunologicznego, który chroni nasz organizm przed czynnikami chorobotwórczymi. Dlatego umiejętność opanowywania lęku jest wyjątkowo ważna w obecnej sytuacji.