Glej zamiast neuronów. Lekarka obrazowo pokazuje, co alkohol robi z twoim mózgiem
Uszkodzenie układu nerwowego z powodu nadużywania alkoholu jest najczęściej rozpoznawane u osób w wieku 35–45 lat. Zwykle mają już na koncie 10–20 letni staż systematycznego picia. Alkohol niejednokrotnie zabiera Polakom 1-2 dekady życia. Wciąż uważasz, że toast: "Na zdrowie" ma sens?
Lek. Agata Rauszer-Szopa jest neurologiem, biegłym sądowym, wykonuje zabiegi medycyny estetycznej. Na swoim profilu na Instagramie mama.neurolog (córki Jagoda i Maja) dzieli się profesjonalną wiedzą medyczną.
Tym razem podjęła ważny temat: co alkohol robi z mózgiem. Konkretnie, bez znieczulenia, na tym profilu dostaniesz czasem trudne do przełknięcia fakty. Nie inaczej jest i teraz.
Nadużywanie alkoholu i zgony w Polsce
Agata Rauszer-Szopa przypomniała na Instagramie smutne statystyki. W Polsce przedwczesne zgony stanowią niemal połowę wszystkich zgonów.
Problem w największym stopniu dotyczy mężczyzn w przedziale od 40. do 65. roku życia. Poza paleniem papierosów, za jedną z najczęstszych przyczyn tego stanu uważa się alkohol.
- Osoby nadużywające alkoholu żyją średnio o 10-22 lata krócej od wieku oczekiwanego - pisze neurolożka i przypomina, że 35-45 lat to grupa wiekowa najczęściej doświadczająca uszkodzenia układu nerwowego z powodu nadużywania alkoholu. Ci młodzi ludzie mają już za sobą 10–20 lat regularnego picia.
Alkohol dodatkowo sprzyja wypadkom ze skutkiem śmiertelnym i samobójstwom.
Nadużywanie alkoholu a zaburzenia neurologiczne
Zarówno ostre przedawkowanie alkoholu, jak i przewlekłe nadużywanie, prowadzi do rozmaitych zaburzeń neurologicznych. Specjalistka w swoim wpisie wymienia choćby:
- otępienie alkoholowe,
- zanik mózgu,
- zwyrodnienie móżdżkowe,
- polineuropatie,
- pelagrę,
- zespół Wernickego–Korsakowa (objawy przypominają między innymi amnezję),
- zespół odstawienny, przejawiający się drżeniami mięśniowymi, drgawkami, omamami lub majaczeniem
- alkoholowy zespól płodowy (FAS) związany z używaniem/nadużywaniem alkoholu przez ciężarną matkę,
- zaburzenia neurologiczne będące następstwem uszkodzenia wątroby (encefalopatia wątrobowa).
Te obszary mózgu alkohol uszkadza najbardziej
Najbardziej wrażliwe na działanie alkoholu i jego metabolitów są: kora mózgowa, móżdżek, ośrodki pnia mózgu, jądra podwzgórza i jądra podkorowe.
- Dochodzi do stopniowego, systematycznego kurczenia się jąder komórkowych neuronów i powolnego ich rozpadu. Neurony powoli obumierają, a ich miejsce zajmuje płyn mózgowy i nieaktywna informacyjnie tkanka łączna, czyli glej - pisze Agata Rauszer-Szopa.
Alkohol prowadzi też do rozwoju miażdżycy naczyń mózgowych, obniżenia przepływu mózgowego, a także uszkodzenia mieliny (osłonki włókien nerwowych) i aksonów (wypustek neuronów, odpowiedzialnych za przewodzenie sygnałów i bodźców nerwowych).
Niestety, nie istnieje tzw. bezpieczna dawka alkoholu i nieprawdą jest, że takie poważne skutki powoduje tylko spożywanie mocnych trunków.
Piwo to też alkohol. Pamiętasz?
Czytaj: To się stanie, jeśli codziennie będziesz pić tylko jedno piwo. Lekarz pokazuje