Fizyczne objawy depresji. Jakie objawy somatyczne mogą świadczyć o tej chorobie?
Z depresją, będącą czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie, zmaga się aż 4 miliony Polaków. Dysfunkcje psychiczne, które mogą dotknąć każdego, często są ciężkie do zdiagnozowania. Jakie są objawy fizyczne depresji? Sprawdź, co może zwiastować depresję.
Spis treści
- Fizyczne objawy depresji - stałe zmęczenie
- Fizyczne objawy depresji - brak apetytu
- Fizyczne objawy depresji - problemy z układem trawiennym
- Fizyczne objawy depresji - ból brzucha
- Fizyczne objawy depresji - ból głowy
- Fizyczne objawy depresji - ból mięśni
- Fizyczne objawy depresji - pogorszenie widzenia
- Fizyczne objawy depresji - kołatanie serca
Objawy somatyczne często stają się obrazem dyskomfortu psychicznego. Choć depresję łączymy zazwyczaj tylko z zachwianiem emocjonalnym - poczuciem lęku, strachu, pogorszonym nastrojem i obniżoną samooceną, to nie zapominajmy, że choroby psychiczne mogą objawiać się bólem fizycznym. Jakie objawy somatyczne mogą świadczyć o rozwoju choroby?
Fizyczne objawy depresji - stałe zmęczenie
Depresja to „smutna” choroba, której towarzyszy zmęczenie i obniżony poziom energii. Chorzy często nie mają chęci i siły do życia, są senni, apatyczni i najchętniej cały dzień przeleżeli by w łóżku.
Nawet po odpoczynku i drzemce czują się zmęczeni i senni. Niestety wiele chorób czy infekcji wirusowych lub bakteryjnych powoduje podobne objawy, a tym samym powiązanie obniżonego poziomu energii z depresją bywa trudne.
Fizyczne objawy depresji - brak apetytu
Niechęć do jedzenia jest jednym z symptomów depresji, nazywanej chorobą XXI wieku. Chorzy nie są zainteresowani jedzeniem ani piciem i jeśli by mogli najchętniej w ogóle przestali by spożywać posiłki.
Jednak brak apetytu może być też jednym z pierwszych objawów innej choroby np. nowotworu. Dlatego też niechęci do jedzenia – u siebie czy u bliskiej osoby – nie powinno się bagatelizować.
Fizyczne objawy depresji - problemy z układem trawiennym
Choroby o podłożu psychicznym często powodują problemy trawienne – biegunki, zaparcia, wzdęcia lub ból brzucha. U osób zgłaszających problemy żołądkowo-jelitowe lekarze niekiedy diagnozują depresję.
Jeśli dolegliwości nasilają się pod wpływem stresu i negatywnych emocji najprawdopodobniej wskazują na problemy o podłożu psychicznym. Objawy towarzyszące depresji łatwo pomylić z chorobami zapalnymi jelit czy zespołem jelita drażliwego.
Fizyczne objawy depresji - ból brzucha
Ból brzucha może mieć podłoże psychologiczne. Ból może wywoływać lub nasilać np. silny stres, duże emocje, jak również właśnie depresja.
Choroby psychiczne nie zawsze muszą manifestować się objawami psychicznymi, które przez wielu uznawane są za typowe. Często mają charakter zamaskowany i towarzyszą im wyłącznie dolegliwości fizyczne.
Fizyczne objawy depresji - ból głowy
Bólu głowy doświadczył chyba każdy. Często pojawia się w sytuacji stresowej, nerwowej i problematycznej. Najczęściej nie traktujemy go poważnie – przecież niedługo minie.
Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że stale odczuwalny i nieustannie powracający ból głowy może oznaczać depresję. Ból towarzyszący zaburzeniom psychicznym, nie musi utrudniać codziennego funkcjonowania, nie przypomina on bólu migrenowego.
Fizyczne objawy depresji - ból mięśni
Psycholodzy i pediatrzy są zgodni, że problemy emocjonalne i choroby psychiczne wywołują przewlekły ból mięśni. Chorzy często uskarżają się na uporczywy ból pleców, który nie musi być związany ze złą postawą czy urazem.
Zgodnie z najnowszymi badaniami, ból mięśni być może powiązany z obwodami mózgowymi – zapalenie może zakłócać sygnały mózgowe, co z kolei wpływa na rozwój depresji.
Fizyczne objawy depresji - pogorszenie widzenia
Depresja wpływa na zmiany w zakresie funkcjonowania poznawczego. Chorzy zmagają się z zaburzeniami koncentracji, osłabieniem pamięci, jak i obniżoną elastycznością poznawczą. Dodatkowo problemy o podłożu psychicznym pogarszają widzenie.
Osoby z depresją mogą mieć trudności z rozróżnieniem czerni i bieli co nazywane jest „postrzeganiem kontrastu”.
Fizyczne objawy depresji - kołatanie serca
Depresja wywołuje szereg objawów somatycznych, a jednymi z nich są bóle w klatce piersiowej i kołatanie serca.
Wiele osób cierpiących na choroby o podłożu psychicznym odbywa szereg wizyt lekarskich próbując wyleczyć kołatanie serca, którego nikt nie łączy z depresją.
Polecany artykuł:
Porady eksperta