Fiksacja - co trzeba o niej wiedzieć?

2020-09-14 9:32

Fiksacja - czym jest? Potocznie mówi się o fiksacji w kontekście ukierunkowania na jeden punkt czy cel, ewentualnie uporczywego myślenia o czymś. Czym jest fiksacja w psychologii?

Fiksacja  -  co trzeba o niej wiedzieć?
Autor: Getty Images Fiksacja - co trzeba o niej wiedzieć?

Spis treści

  1. Fiksacja - czym jest?
  2. Fiksacja rozwojowa
  3. Fiksacja wzroku
  4. Fiksacja - inne formy

Fiksacja jest terminem w psychologii określającym mechanizm obronny. W języku łacińskim fikxus oznacza stały, umocowany. Stosowanie mechanizmów obronnych przez ludzi jest zupełnie normalne. Jednak problem pojawia się w momencie nadmiernego lub nieadekwatnego stosowania tych mechanizmów.

Fiksacja - czym jest?

Fiksacja w psychologii oznacza powtarzanie wyuczonych myśli i wzorów zachowań. Dzięki temu pacjent nie dopuszcza do siebie myśli, które mogłyby powodować frustrację lub problemy psychiczne. W taki sposób, nawet nieświadomie, unika zagrożenia. Wyróżniamy różne rodzaje fiksacji w psychologii, jednak każda z nich ma służyć obronie naszego układu nerwowego, unikaniu stresu i frustracji.

Polecamy: Dlaczego ludzi ogarnia zbiorowa histeria?

Fiksacja rozwojowa

O fiksacji rozwojowej mówimy wtedy, kiedy poziom stresu przekracza możliwości adaptacyjne człowieka. Następuje zatrzymanie rozwoju emocjonalnego, a człowiek powiela schematy zachowań charakterystyczne dla okresu, w którym się zatrzymał.

Zazwyczaj dochodzi do tego w okresie dzieciństwa- jeśli na pewnym etapie rozwoju potrzeby dziecka nie zostaną zaspokojone, to dochodzi do zatrzymania.

Wśród fiksacji rozwojowych wyróżnia się 5 etapów rozwoju psychoseksualnego:

  1. faza narcyzmu (u noworodków)
  2. faza oralna (popęd związany u ustami - przykładowo brak kontaktu z matką = obgryzanie paznokci w dorosłym życiu)
  3. faza analna (nadmierne karanie za nieodpowiednie zachowanie w toalecie, przy nauce wydalania = pedantyczność, ale też masochizm)
  4. faza falliczna (jej zaburzenie skutkuje pojawieniem się kompleksu Edypa lub Elektry)
  5. faza genitalna  (w okresie dojrzewania, dziecko orientuje się w seksualności)

Fiksacja wzroku

O tego typu fiksacji mówi się w sytuacji, kiedy wzrok jest utkwiony w jeden punkt - to naturalny mechanizm biologiczny, pozwalający uzyskać obraz przedmiotów często oddalonych. Odruch fiksacyjny oka jest związany z dołeczkiem środkowym plamki siatkówki, a oko uczy się go już w pierwszych miesiącach życia. Z czasem fiksacja wzroku staje się odruchowa.

Fiksacja - inne formy

  1. fiksacja działania, czyli powtarzanie w kółko tej samej czynności
  2. fiksację werbalną, czyli powtarzanie jednego słowa lub zdania
  3. fiksację słuchową, czyli wyłapywanie wyłącznie określonych słów lub dźwięków

Tego typu fiksacje nie są zaburzeniami.

Sonda
Potrzebujesz pomocy psychologicznej?