"Fałszywy uśmiech" poprawia nastrój? Spróbuj. Efekt cię zaskoczy
Udawany uśmiech może mieć wpływ na zmianę nastroju? Badanie przeprowadzone aż w 19 krajach udowadnia, że jest to możliwe. Co ciekawe, radość to nie jedyne uczucie, jakie możemy osiągnąć manipulując mimiką twarzy.
Jedno z angielskich powiedzeń mówi „fake it till you make it”. Sugeruje ono, że udawanie, np. optymistycznego nastawienia może pomóc człowiekowi osiągnąć je w rzeczywistości. Sprawa ze zmianą odczuwanych emocji za pomocą mimiki twarzy wygląda podobnie.
Uśmiechnij się, zaraz będziesz szczęśliwy
To, czy mimika twarzy ma wpływ na nasze emocjonalne doświadczenia od dawna stanowi przedmiot badań i rozważań naukowców. W artykule opublikowanym na łamach "Nature Human Behaviour" grupa badaczy przyjrzała się bliżej wpływowi udawanego szczęścia na efekty, których jednostka może doświadczyć "namacalnie". Okazuje się, że manipulowanie mimiką może oszukać mózg, a fałszywy uśmiech może stać się rzeczywistością.
Czytaj też: Szczęście to umiejętność. Czym jest szczęście i co pomaga je osiągnąć?
Uśmiech proszę!
W badaniu wzięło udział prawie 3900 osób pochodzących aż z 19 krajów, w tym z Polski. Uczestników podzielono na trzy grupy, a następnie każdej z nich zalecono testowanie innego sposobu udawania uśmiechu.
Osoby z pierwszej grupy otrzymały długopis, który miały podtrzymywać zębami, co naturalnie sprawiało, że ich mimika twarzy wyglądała tak, jakby rzeczywiście się uśmiechali.
Druga grupa naśladowała wyraz twarzy uśmiechających się aktorów, a osoby z trzeciej grupy musiały przesunąć kąciki ust w kierunku uszu i podnieść policzki wyłącznie za pomocą mięśni twarzy.
Dodatkowo, połowie uczestników eksperymentu z każdej grup pokazywano w tym czasie pozytywnie kojarzące się obrazki z pięknem natury, małymi zwierzętami czy fajerwerkami.
Druga połowa w czasie tej obserwacji widziała jedynie pusty ekran. Wszystkim uczestnikom pokazywano te same grafiki także wtedy, gdy poproszono ich o neutralny wyraz twarzy. Uczestnicy nie znali celu badania, aby uniknąć zafałszowania wyników.
Osoby przeprowadzające badanie poprosiły uczestników także o wykonanie różnych prostych zadań, w tym wykonanie obliczeń matematycznych, a po każdym ćwiczeniu oceniali swój subiektywny poziom szczęścia.
Wyniki badań były zaskakujące. Odnotowano zauważalną poprawę nastroju wśród uczestników naśladujących aktorów lub ciągnących kąciki ust w kierunku uszu. Mniej zauważalny efekt zaobserwowano w grupie osób trzymających w ustach długopis, co według podejrzeń ekspertów wynika z nienaturalnego zaciskania zębów.
Mimika ma wpływ nie tylko uśmiech
- Rozciągnięcie twarzy w uśmiechu może sprawić, że ludzie poczują się szczęśliwi, a zmarszczenie brwi - wywołać gniew - opisuje główny autor badania, Nicholas A. Coles z Uniwersytetu Stanforda.
- Świadome doświadczenie emocji musi być zatem przynajmniej częściowo powiązane z odczuciami cielesnymi - kontynuuje.
Badacze są przekonani, że wyniki ich obserwacji pozwalają śmiało stwierdzić, że efekt ten jest na tyle silny, że może pomóc w walce z depresją.
Wyniki badań przypominają, jak ważne są nasze emocje.
- Doświadczamy emocji tak często, że zapominamy o tym, jak niesamowita to zdolność. Bez emocji nie ma bólu ani przyjemności, cierpienia ani błogości, nie ma tragedii i chwały (...) Nasze badania dostarczają nam fundamentalnych informacji na temat tego doświadczenia podsumowuje Coles.
Zrób mały test
Nie wierzysz? Spróbuj sprawdzić, czy to rzeczywiście działa przy najbliższej okazji, gdy np. nastąpi sytuacja, która normalnie wywołałaby u ciebie złość. Zamiast tego, skup się, odrzuć negatywne emocje, uśmiechnij się i daj sobie chwilę. Działa?