Euro 2024 było i się zmyło. Naukowcy jednak donoszą o pozytywnym wpływie oglądania

2024-07-15 9:51

Miliony osób z zapartym tchem oglądało finał Euro 2024. Jedni zakończyli wieczór szczęśliwi, drudzy cóż... nie do końca. W końcu oglądanie sportu i kibicowanie to cała gama emocji. Co więcej, naukowcy z Anglia Ruskin University odkryli coś, co powinno ucieszyć każdego fana sportu.

Euro 2024 było i się zmyło. Naukowcy jednak donoszą o pozytywnym wpływie oglądania
Autor: fot. Getty Images Euro 2024 było i się zmyło. Naukowcy jednak donoszą o pozytywnym wpływie oglądania

Bycie fanem sportu ma swoje plusy i minusy. Niezależnie od tego czy oglądamy mistrzostwa piłki nożnej, olimpiadę czy rozgrywki lokalnej drużyny. Jeśli wygra drużyna, której kibicujemy, jesteśmy szczęśliwi. Przegrana często kończy się stresem i smutkiem.

Okazuje się jednak, że ogólny skutek oglądania sportu powinien wyjść nam na plus. Badania wykazały bowiem, że osoby oglądające sport cieszą się lepszym samopoczuciem niż te, które tego nie robią. Najprawdopodobniej wiąże się to ze społecznymi aspektami oglądania sportu.

Dobra wiadomość po Euro 2024. Kibicowanie wpływa na zdrowie

Dobre samopoczucie to, ogólnie rzecz biorąc, odzwierciedlenie stanu psychicznego danej osoby. Warto zaznaczyć, że osoby z lepszym samopoczuciem mają tendencję do utrzymania dobrego zdrowia fizycznego i żyją stosunkowo dłużej niż osoby o kiepskim samopoczuciu.

Badania zostały przeprowadzone w Anglia Ruskin University. Wykorzystywały one dane pochodzące od 7209 osób w wieku od 16 do 85 lat, mieszkających w Anglii, które wzięły udział w badaniu zleconym przez rząd Wielkiej Brytanii.

W badaniach udało się ustalić, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy rok wcześniej uczestniczyli w wydarzeniach sportowych na żywo, byli bardziej zadowoleni ze swojego życia i czuli, że ich życie jest bardziej wartościowe, w porównaniu z osobami, które nie brały udziału w kibicowaniu. Co więcej, fani sportu byli też mniej samotni.

Szczęsny i Tomaszewski mocno o wakacjach piłkarzy: Trzeba mieć wyczucie

Oglądanie sportu może zmniejszać ryzyko depresji? Badania zaskakują

Wyniki przedstawione w tym badaniu pokrywają się również z wynikami innych badań, które wykazały, że osoby oglądające sport na żywo przynajmniej raz w roku doświadczają mniej objawów depresji niż osoby, które tego nie robią.

Jeśli jednak nie mamy możliwości uczestniczenia w wydarzeniach sportowych na żywo, to jeszcze nic straconego. Oglądanie sportu w telewizji i online może być równie dobre dla naszego samopoczucia. Badania wykazały, że osoby oglądające sport w telewizji albo w internecie rzadziej borykają się z depresją, niż osoby, które tego nie robią. Im częściej oglądany był sport, tym niższe było prawdopodobieństwo wystąpienia objawów depresji. 

Osoby oglądające wydarzenia sportowe, deklarowały również większe spełnienie życiowe, niż osoby, które tego nie robiły. W tym wypadku nie miało znaczenia czy wydarzenia sportowe oglądali na żywo, w telewizji czy online.

Warto jednak podkreślić, że te odkrycia mają charakter korelacyjny. Oznacza to, że nie ma możliwości, by być stuprocentowo pewnym, który czynnik wpływa na inny, ani czy obydwa nie zmieniają się pod wpływem jeszcze innego czynnika (np. diety, miejsca zamieszkania, ryzyka chorób).

Tożsamość społeczna a oglądanie sportu

Pozytywny wpływ oglądania sportu na zdrowie wynika najprawdopodobniej z wpływu kibicowania na rozwój tożsamości społecznej. Oznacza to, że kibicując danej drużynie lub konkretnej osobie, nawiązujemy relacje społeczne i współtworzymy grupy wewnętrzne - społeczności osób, z którymi dzielimy wspólną pasję.

Badania wykazały, ze osoby, które silnie identyfikowały się z drużyną sportową, częściej czuły emocjonalne wsparcie ze strony innych fanów, co zwiększało satysfakcję z życia. Oznacza to, że tak długo, jak dzielimy się doświadczeniami z innymi, oglądanie sportu może być dla nas korzystne.