Eksperci obalają groźny mit. Powiela go wiele mediów

2024-12-19 14:14

Święta to dla wielu osób magiczny czas. Jednak nie każdy tak na to patrzy. Każdego roku w mediach w tym okresie pojawia się fala niepokojących doniesień o tym, że w święta wzrasta liczba samobójstw. Eksperci z Pensylwanii sprawdzili, czy jest to prawda.

Eksperci obalają groźny mit. Powiela go wiele mediów
Autor: fot. Getty Images Eksperci obalają groźny mit. Powiela go wiele mediów

Prawdą jest, że w okresie świątecznym rośnie ryzyko zaostrzenia się objawów depresji i stanów lękowych, ale czy rzeczywiście przekłada się to na zwiększenie liczby samobójstw w tym czasie? Dane dotyczące samobójstw zebrane i przeanalizowane przez Annenberg Public Policy Center (APPC) jasno wskazują, że to jedynie miejska legenda.

Czy możesz mieć depresję? Rozwiąż TEST

Poradnik Zdrowie: Kiedy udać się do psychiatry

Czujesz się gorzej w okresie świąt? To może być powodem

Jest na to wiele odpowiedzi. Okres świąt to dla wielu z nas czas wzmożonych wysiłków, napięcia, stresu, poczucia samotności i wielu, wielu innych. W całym tym natłoku i chaosie nie pomaga zimowa aura i krótkie dni. Zimą żyjemy w zwolnionym tempie, brakuje nam dostępu do witaminy D, którą latem czerpiemy ze słońca, a także rzadziej mamy ochotę na spacer na świeżym powietrzu czy na jakąkolwiek aktywność fizyczną. To wszystko razem może przyczynić się do wystąpienia lub pogłębienia się objawów depresyjnych czy lękowych.

Choć w odosobnionych przypadkach wyżej opisane stany mogą być bezpośrednią przyczyną samobójstwa, to nieprawdą jest, że akurat w okresie świąt następuje drastyczny wzrost.

Media odgrywają w tym rolę. Ponad połowa powiela mit

APPC przeprowadziło analizę mediów pod kątem artykułów prasowych opublikowanych w okresie świątecznym w latach 2021-2022. Okazało się, że nieco ponad połowa z tych, które poruszały tematykę świąt (56 proc.) potwierdzała fałszywy mit o wzroście wskaźnika samobójstw w tym czasie, nie bazując jednocześnie na żadnych dowodach naukowych. Tylko 37 proc. spośród badanych artykułów wskazywała na wysiłek autora do obalenia nieprawdziwych informacji.

"Nasze doświadczenie w śledzeniu doniesień prasowych o samobójstwach w okresie świątecznym pokazuje, jak trudno jest wykorzenić ten mit"

– powiedział Dan Romer, dyrektor ds. badań w Annenberg Public Policy Center i dodał:

"W ciągu 23 lat naszych badań, tylko przez dziewięć lat łącznie odnotowaliśmy większe chęci do obalenia tego mitu".

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Na jakie objawy zwrócić uwagę? O tym pamiętaj

Niemniej jednak pamiętajmy o tym, aby być uważnym i wrażliwym na drugiego człowieka. Warto znać zachowania osoby zagrożonej samobójstwem, a należą do nich: 

  • poruszanie tematów związanych ze śmiercią
  • objawy depresji, wycofanie się z życia społecznego
  • niezrozumiała zmiana zachowań, rutyny, przyzwyczajeń
  • utrata apetytu, bezsenność
  • odtrącenie bliskich
  • brak zainteresowania pracą
  • pozbywanie się dóbr osobistych, spisanie testamentu, porządkowanie swoich sprawy
  • podejmowanie ryzykownych działań
  • brak zainteresowania swoim wyglądem, niedbałość
  • podatność na stosowanie używek, nadużywanie leków
  • wahania nastroju

Należy podkreślić, że nie ma reguły - wyżej wymienione objawy mogą towarzyszyć depresji, w której przebiegu chory nie ma myśli samobójczych. 

Nie ignoruj. Reaguj

Jeśli ktoś z twojego otoczenia wspomniał o chęci lub planie popełnienia samobójstwa, nigdy nie trzymaj tego w sekrecie, nawet jeśli jesteś o to proszony. Osoba zagrożona samobójstwem może okazać potrzebę pomocy tylko raz, dlatego należy być otwartym na rozmowę. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenie, że ktoś chce popełnić samobójstwo - słuchaj uważnie, mów otwarcie o samobójstwie, nie pytaj o powody, reaguj. 

W rozmowie z osobą, która doświadcza myśli samobójczych lub objawów depresyjnych, staraj się zachować powściągliwość w osądach, nie mów, że inni mają gorzej, unikaj pouczania. 

Nie jesteś sam. Tu można szukać pomocy

Jeśli doświadczasz myśli o samobójstwie, szukaj pomocy u psychologa, psychiatry lub skontaktuj się ze specjalistą z poradni psychologicznej, lub ośrodka interwencji kryzysowej. Natychmiastową pomoc możesz uzyskać na dedykowanych infoliniach. Jedną z nich jest Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym. Wystarczy zadzwonić pod numer: 800 70 2222. Osoby poniżej 18. roku życia mogą dzwonić pod 800 12 12 12. Skorzystać można również z czatu.

Zobacz także: Jak zachować psychiczną równowagę