Dopalacze przed maturą lub sesją. Sprawdź, jakie niebezpieczne substancje zażywa twoje dziecko
Dopalacze stosują głównie studenci przed sesją i maturzyści przed egzaminami. Są one dostępne m.in. w postaci suszu, kadzidełek, soli mineralnych czy tabaki o smaku coli. Najczęstszymi składnikami dopalaczy są bufedron czy metoksetamina, które powodują spustoszenie w organizmie młodego człowieka. Sprawdź, jak działają dopalacze i które substancje są niebezpieczne.
Spis treści
- W jakiej postaci można kupić dopalacze?
- Dopalacze pochodzenia roślinnego
- Dopalacze pochodzenia syntetycznego
- Jak rozpoznać, że dziecko zażyło dopalacze?
Dopalacze to substancje, które działają na nasz ośrodkowy układ nerwowy tak samo jak narkotyki i wywołują stan odurzenia, pobudzenia, euforii lub omamy. Podstawowym składnikiem dopalaczy jest bowiem benzylopiperazyna, która działa jak amfetamina. Jednak skład dopalaczy cały czas jest zmieniany, by omijać zakazy narkotykowe. Dopalacze nie zostały dopisane na listę w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, w związku z tym stanowią poważne zagrożenie, szczególnie dla młodych ludzi.
Dopalacze dzielimy na:
- naturalne, tzw. spice, czyli susze i kadzidełka,
- syntetyczne, tzw. party pills,
- syntetyczne, które zawierają tylko jedną substancję psychoaktywną.
W jakiej postaci można kupić dopalacze?
Mimo że sprzedaż dopalaczy została zakazana, wciąż można kupić w tzw. smart shopach, czyli sklepach, które prowadzą sprzedaż stacjonarną i internetową, w postaci:
- tabletek,
- fajek i skrętów,
- suszu,
- proszku w torebkach,
- znaczków do lizania,
- mieszanek aromatycznych,
- soli mineralnych,
- pudrów.
Dopalacze są zażywane najczęściej przez maturzystów i studentów, ponieważ dają one złudne poczucie pewności siebie przed ważnym egzaminem. Jednak tak naprawdę powodują one uzależnienie i wyniszczają organizm młodego człowieka.
Czytaj również: Karawan i zniżka na pogrzeb dla ofiar dopalaczy - zapoznaj się ze szczegółami tej kontrowersyjnej kampanii!
Dopalacze pochodzenia roślinnego
Dopalacze pochodzenia roślinnego to głównie susze:
- szałwii wieszczej,
- powoju hawajskiego,
- kratoma (liści drzewa Mitragyna Speciosa),
które dostępne są pod postacią fajek, skrętów czy kadzideł. Głównym składnikiem tego typu dopalaczy jest spice, czyli substancja o działaniu zbliżonym do tetrahydrokannabinolu - głównego składnika marihuany czy opium. Niektóre dopalacze są wzbogacone także w kannabinoidy roślinne - substancję psychoaktywną marihuany. Do dopalaczy pochodzenia roślinnego zaliczamy także śmiertelne alkaloidy, które są zawarte w trujących muchomorach sromotnikowych.
Dopalacze pochodzenia syntetycznego
Do dopalaczy pochodzenia syntetycznego zaliczamy:
- stymulanty - do najbardziej znanych stymulantów należą kofeina i tytoń. Stymulanty działają podobnie jak amfetamina i kokaina i wywołują stan euforii. Stymulanty, przez zawartą w nich benzylopiperazynę, są najczęstszym rodzajem dopalaczy używanym przed sesją i maturą, ponieważ zwiększają sprawność psychiczną i produktywność. Zawierają także inną, równie popularną substancję, MDPV - pochodną fenyloetyloaminy, która pobudza i podwyższa poziom koncentracji.
- opioidy dają efekt podobny do efektów morfiny i heroiny, tzn. zanik uczucia bólu, odczuwania negatywnych emocji czy głodu. Powodują także zawroty głowy i spowolnienie akcji serca.
- halucynogeny, czyli psychodeliki, zmieniają naszą percepcję widzenia świata. W odróżnieniu od opioidów i stymulantów, wywołują omamy słuchowe i wzrokowe, np. trans i marzenia senne. Wszystko przez LSA, czyli substancję podobną do LSD (tzw. kwasu). LSA najczęściej jest dostępny pod postacią papierowych znaczków nasączonych "kwasem" do zlizywania. Jednak niektórzy LSA przyjmują pod język lub pod powiekę oka, co może się kończyć utratą wzroku. Najpopularniejszymi halucynogennymi dopalaczami były tzw. gumijagody, które u uzależnionych najczęściej powodowały omamy wzrokowe.
- dysocjanty mają działanie podobne do psychodelików, jednak konsekwencje regularnego zażywania są poważniejsze. Dysocjanty powodują bowiem zaburzenia psychiczne podobne do objawów schizofrenii.
- empatogeny, znane także jako entaktogeny, zwiększają wydzielanie dopaminy i neoadrenaliny w mózgu, czego skutkiem jest nadmierna otwartość emocjonalna. Wszystko przez mefedron, który powoduje także rumień na twarzy i rozszerza źrenice.
Dopalacze pochodzenia syntetycznego zawierają tylko jedną z ww. substancji i są najmniej popularne ze wszystkich rodzajów dopalaczy.
Jak rozpoznać, że dziecko zażyło dopalacze?
Istnieje pewna grupa charakterystycznych objawów, która wskazuje na zażycie dopalaczy:
- nadmierna potliwość,
- oczopląs,
- omamy słuchowe i wzrokowe,
- nadmierna wesołość,
- bełkotliwa mowa,
- nietrzymanie moczu.
Do najmniej groźnych objawów zażycia dopalaczy zaliczamy:
- bóle i zawroty głowy,
- kołatanie serca,
- problemy z koncentracją,
- bezsenność.
Do poważnych objawów, które mogą doprowadzić do śmierci, zaliczamy:
- zawał serca,
- udar mózgu,
- próby samobójcze,
- niewydolność nerek i wątroby.
Porady eksperta