Długie i zdrowe życie bez STRESU jest możliwe!
Badania dowodzą, że dogadzanie sobie, korzystanie z uroków świata jest najlepszą obroną przed chorobami i świetnym sposobem na przedłużenie życia. Tak więc bez wyrzutów sumienia oddawaj się przyjemnościom - drzemce, zakupom, seksownym igraszkom.
Spis treści
Jaki jest sekret ludzi nazywanych okazami zdrowia? Wbrew pozorom nie jest to stosowanie się do „jedynie słusznych” zaleceń zdrowotnych. Jak się okazuje, są to osoby radosne, pozytywnie nastawione do świata i optymistycznie patrzące w przyszłość. Z pasją podchodzą do swojej pracy, rodziny i zainteresowań. A co najważniejsze, potrafią dostrzec coś przyjemnego we wszystkim, co robią na co dzień. Umieją cieszyć się każdą chwilą i każdą drobną przyjemnością. A miłe doznania poprawiają samopoczucie, pomagają lepiej radzić sobie z lękiem i stresem, co korzystnie wpływa na zdrowie. Dlatego bierz przykład z takich ludzi! Delektuj się życiem, popełniaj zdrowe grzechy. I nie miej z tego powodu wyrzutów sumienia!
Sposób na zdrowie - seks
W akcie miłosnym łączy się spełnienie kilku podstawowych ludzkich potrzeb: dotyku, czułości i poczucia bliskości. Seks poprawia też nastrój, pomaga się odprężyć, zwiększa odporność. Badacze stwierdzili niedawno, że kobiety, które współżyją przynajmniej raz w tygodniu, częściej mają regularne cykle miesiączkowe i łagodniej przechodzą menopauzę niż te uprawiające seks rzadko. Wydaje się, że poza samym stosunkiem płciowym jest to efekt męskich feromonów, które wnikają do organizmu kobiety poprzez wdychanie lub absorpcję skórną i usprawniają procesy fizjologiczne.Badania pokazują, że aktywność seksualna po menopauzie (3 lub więcej stosunków w miesiącu) może uchronić kobiety przed atrofią (zanikiem) pochwy. Apetyt na seks umacnia też małżeństwo. Pary, które wzajemnie się wspierają, mają bardziej aktywne życie seksualne niż te skłonne do konfliktów.
Sposób na zdrowie - popołudniowa drzemka
Wydaje się, że nasz biologiczny rytm okołodobowy jest zaprogramowany na popołudniowy wypoczynek, co mogłoby tłumaczyć częste kryzysy o tej porze dnia, kiedy jesteśmy ospali i apatyczni. Gdy podczas pewnego eksperymentu grupie osób pozwolono podsypiać bez żadnych ograniczeń, okazało się, że poza normalnymi godzinami nocnego snu badani upodobali sobie popołudniowe drzemki. Zapadali wówczas w sen wypoczynkowy, głęboki, zwany wolnofalowym. Nawet krótka drzemka może być pokrzepiająca. Ciało odpoczywa, poprawia się samopoczucie, rozjaśnia umysł. Jak pokazują badania, nie trzeba nawet zasypiać, wystarczy po południu położyć się na chwilę, żeby odzyskać siły. Popołudniowe drzemki pomagaja też zapobiegać schorzeniom serca. Przykładem mogą być mieszkańcy tropików i krajów śródziemnomorskich, wielbiciele popołudniowej sjesty, którzy o wiele rzadziej zapadają na chorobę wieńcową niż ludność północnej Europy czy Ameryki (w krajach tych często dochodzi do zawałów). Kolejnym dowodem jest badanie przeprowadzone w pewnym greckim szpitalu, porównujące nawyki związane ze snem u dwóch grup pacjentów: 97 mężczyzn po zawale oraz 90 pod innymi względami podobnych pacjentów, którzy nie mieli problemów z sercem. Okazało się, że badani regularnie ucinający sobie półgodzinną popołudniową drzemkę byli o 30 proc. mniej narażeni na zawał serca. U osób, które aplikowały sobie podwójną dawkę, tj. godzinę popołudniowego snu, ryzyko zawału obniżało się prawie o połowę.
Zobacz, jak pokonać stres [WIDEO]
Sposób na zdrowie - dłuższy urlop
Wakacje dają mnóstwo okazji, by korzystać z uroków życia. Urlop pozwala oderwać się od codziennej rutyny, cieszyć się swobodą, porozpieszczać samego siebie i zregenerować siły. Wakacje skutecznie rozładowują psychiczny i fizyczny stres – badania pokazują, że aż o połowę redukują uczucie zmęczenia, problemy z układem trawiennym i niechęć do seksu. Częstość występowania bólu głowy podczas urlopu spada z 21 do zaledwie 3 proc. Dolegliwości fizyczne zmniejszają się znacznie już ok. 4, 5 dnia wakacji.Urlop to świetny czas, by wzmocnić więzy rodzinne. Podczas wakacyjnych podróży masz też okazję spotkać ludzi z różnych kultur i środowisk, co poszerza horyzonty, wnosi świeżą perspektywę we własne zwyczaje i wartości. Urlop sprzyja przygodom, które zapewniają niezapomniane doznania, a sprostanie ambitnym wyzwaniom podnosi samoocenę.
Sposób na zdrowie - zakupomania
Zakupy, podobnie jak wiele innych rzeczy sprawiających frajdę, w umiarkowanej ilości mogą być zdrowe. Rozwiewają nudę, poprawiają humor, są balsamem na samotność, pozwalają zapomnieć o codziennych troskach i dostarczają pożywki dla marzeń. Niektórzy chodzą po sklepach dla sportu, poszukując superokazji, targują się, jeśli jest możliwość, triumfują, gdy uda im się upolować coś wyjątkowego. Euforia ogarniająca ich, kiedy znajdą dokładnie to, czego szukali, często porównywana jest do narkotykowego pobudzenia. Chodzenie po sklepach ma też, niestety, ciemną stronę, bo od zakupów dla rozrywki i poprawy nastroju jest tylko krok do zakupoholizmu, czyli kompulsywnego kupowania, które ma zapełnić życiową pustkę i podnieść poczucie własnej wartości. Jest to jednak wyjątek od reguły. Większość z nas od czasu do czasu może bez poważnych konsekwencji rzucić się w zakupowy szał i pobawić w nowoczesną wersję polowania na dzikiego zwierza.
miesięcznik "Zdrowie"