Depresja zimowa. Jakie są objawy depresji zimowej?
Depresja zimowa dokucza wielu osobom na przełomie roku. Pogorszenie pogody, niedostatek światła, krótszy dzień... to wszystko sprawia, że odczuwamy rozdrażnienie, pogorszenie nastroju i zupełny brak energii. Czy depresja zimowa to jednak tylko sezonowa dolegliwość? Jakie objawy depresji zimowej powinny zacząć nas niepokoić?
Spis treści
Zimowa depresja to nie mit, a realne zjawisko, coraz częstsze w społeczeństwach rozwiniętych. Najwięcej problemów o podłożu depresyjnym ujawnia się już na początku jesieni, kiedy niedostatek światła i pogarszająca się aura dają o sobie znać. Jak w porę ustrzec się przed rozwojem zimowej depresji? Czy depresja zimowa wymaga leczenia? Radzimy, jak sobie poradzić z depresją zimową. Po pierwsze: szybko rozpoznać ogarniającą nas chandrę.
Objawy zimowej depresji
Najbardziej charakterystyczne objawy zimowej depresji to:
- apatia i smutek
- rozdrażnienie
- czarne myśli
- spadek poczucia własnej wartości
- trudności z koncentracją
- zaburzenia apetytu
- zmęczenie lub bóle mięśni
Leczenie zimowej depresji
Pomysłów na leczenie zimowej depresji jest wiele. Od ziół (na depresję pomogą: dziurawiec, chmiel zwyczajny, dzika róża, rozmaryn lekarski, lipa, lawenda i inne) po naświetlanie lampami i regularny wysiłek fizyczny. Przeczytaj koniecznie: domowe sposoby na walkę z zimową depresjąWiele osób, których dotyka depresja zimowa, w jej pokonaniu zachwala sobie zwłaszcza ruch na świeżym powietrzu i fototerapię. Warto urozmaicić także swoją dietę, włączając do niej produkty, które mogą wzmocnić organizm i przegonić poczucie ciągłego zmęczenia.Czytaj: drugie śniadanie dla cierpiących na sezonową depresję
Depresja zimowa: niepokojące objawy...
Jeżeli twoje złe samopoczucie utrzymuje się przez dłuższy czas, odczuwasz coraz większy bezsens życia, złość lub niepokój, wycofujesz się z codziennych obowiązków może dopadła Cię depresja zimowa i jest to pora na wizytę u specjalisty, który sprawdzi, czy depresja zimowa nie była tylko pierwszym sygnałem znacznie poważniejszych dolegliwości.
Porady eksperta