Depresja pozbawia sił i motywacji. Jest jednak skuteczne rozwiązanie

2023-06-19 14:30

Depresja potrafi wyrwać z codziennego życia. Chory na depresję nie ma ochoty na wykonywanie podstawowych czynności. Jak rozpoznać sygnały alarmowe, że to depresja i w jaki sposób sobie z nią radzić?

Depresja pozbawia sił i motywacji. Jest jednak skuteczne rozwiązanie
Autor: Getty Images Depresja pozbawia sił i motywacji. Jest jednak skuteczne rozwiązanie

Osoby z depresją wykazują zwykle podobne wzorce zachowań, choć sam przebieg choroby może być różny. To, co łączy chorych na depresję to unikanie działań, w tym tych, które są dla nich dobre i mogą pomóc w aktywizowaniu chorego. I choć oczywiście każdy z nas ma prawo do gorszego dnia, to problem zaczyna się wtedy, gdy dzień zamienia się w tygodnie, miesiące, a nawet lata. 

Podadnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, Depresja

Depresja “lubi brud”

To, co dla osób zdrowych jest standardową rutyną dnia codziennego, dla chorego na depresję nierzadko jest nie do wykonania. Jednym z takich aspektów jest higiena osobista. Osoba doświadczająca epizodu depresyjnego może czuć się na tyle przytłoczona, że wejście pod prysznic lub do wanny jest często ostatnią rzeczą, na którą ma ochotę.

To samo dotyczy innych składowych higieny osobistej, w tym mycia zębów, czesania się, ubierania się, prania czy golenia zarostu. 

Pamiętaj, że jeśli zmagasz się z depresją, jest to w porządku, że nie masz siły lub ochoty, aby iść pod prysznic. Możesz zastosować “drogę na skróty”, aby odświeżyć się bez większego wysiłku.

Jeśli nie masz siły, aby umyć zęby, możesz użyć płynu do płukania jamy ustnej lub bezcukrowej gumy do żucia.

Droga do łazienki wydaje ci się nie do pokonania? Miej zawsze pod ręką nawilżane chusteczki. Pamiętaj, że od czasu do czasu można też przegapić golenie.

Wsparcie bliskich jest ważne. Jeśli masz przy sobie zaufaną osobę, poproś ją o pomoc w ubraniu się czy umyciu włosów. Proszenie o pomoc to nic złego. 

Depresja i zmęczenie idą w parze

Depresja może powodować uczucie beznadziei, zmęczenia i apatii. To utrudnia poruszanie się i wstawanie z łóżka. Zmęczenie jest zwykle wynikiem problemów ze snem, które często towarzyszą tej chorobie. 

Bezsenność, nocne budzenie się i niemożność zaśnięcia jedynie pogłębiają kiepskie samopoczucie. Lecz zamiast sięgać po leki nasenne, eksperci zalecają praktykowanie medytacji, która nie tylko wycisza umysł i uspokaja, ale pomaga w poprawie higieny snu.  

Zaopiekowanie się sobą to już wysiłek

Zatroszczenie się o własne potrzeby w obliczu depresji bywa wyczerpujące. Jeśli dochodzi do tego opieka nad innymi, troska o dom czy chodzenie do pracy, może to przerastać chorego. Osoby z depresją mogą zaniedbywać swoje obowiązki i nie wynika to z ich złej woli.

Aby jakoś temu zaradzić, warto myśleć o jednej czynności na raz. W przeciwnym wypadku, natłok spraw może sprawić, że wykonanie nawet jednego obowiązku stanie się niemożliwe.

Wsparcie w kryzysie psychicznym

Pomoc w kryzysie psychicznym znajdziesz między innymi dzwoniąc na Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji - 22 594 91 00

Na stronie forumprzeciwdepresji.pl można znaleźć Mapę Pomocy Antydepresyjnej, czyli punkty wsparcia w twojej okolicy.