Demiseksualizm - czym jest i jak go rozpoznać? Czy jesteś demiseksualistą?
Demiseksualizm to odczuwanie pociągu seksualnego do drugiej osoby dopiero w momencie, gdy pojawi się silna więź emocjonalna. To przyjaźń odgrywa w relacji kluczową rolę. Czym dokładnie jest demiseksualizm i co warto o nim wiedzieć?
Spis treści
- Demiseksualizm – czym jest?
- Demiseksualizm a aseksualizm
- Demiseksualizm – jak się objawia?
- Czy jestem demiseksualistą?
Pojęcie demiseksualizmu pojawiło się stosunkowo niedawno, bo niespełna 20 lat temu. Określenie leży po środku seksualności i aseksualizmu. Osoby aseksualne nie odczuwają wcale pociągu seksualnego, w przypadku demiseksualistów pociąg fizyczny pojawia się dopiero po wytworzeniu specjalnej więzi.
Demiseksualizm – czym jest?
Demiseksualizm jest orientacją psychoseksualną opierającą się na odczuwaniu pociągu fizycznego tylko w wyniku nawiązania silnej więzi emocjonalnej. Oznacza to, że na początku związku nie pojawia się pożądanie seksualne. Demiseksaulizm nie determinuje płci danej osoby, a tym samym obejmuje zarówno relacje heteroseksualne i homoseksualne.
Dla demiseksualisty o wiele bardziej niż atrakcyjność seksualna liczy się atrakcyjność fizyczna czyli osobowość i charakter. Przyjaźń jest niezbędnym elementem do zbudowania związku. Choć niektórym demiseksualizm może wydawać się czymś niezrozumiałym, to tak naprawdę wiele osób z rozpoczęciem współżycia seksualnego czeka do momentu, w którym nawiąże się silna relacja emocjonalna. Demiseksualim nie jest na pewno czymś, czego można by się było wstydzić, co należy ukrywać.
Demiseksualizm a aseksualizm
Określenie demiseksualizm wywodzi się od słowa określającego seksualność i przedrostka „demi” oznaczającego „pół”. Tym samym osoba demiseksualna jest w połowie seksualna, a w połowie nie. Demiseksulista nie wyklucza kontaktów seksualnych, jednak dla niego związek nie opiera się na atrakcyjności fizycznej.
Kluczowe dla poczucia pociągu seksualnego jest poczucie pociągu emocjonalnego. Demiseksualiści nie mają zaburzonego libido, mają po prostu inne preferencje i oczekiwania co do związku. Z kolei aseksualizm to stan, w którym osoba nie odczuwa pożądania, ani pociągu seksualnego do osób tej samej lub odmiennej płci.
Demiseksualizm – jak się objawia?
Osoby demiseksualne więź emocjonalną przekładają ponad atrakcyjność fizyczną. Kluczową rolę w związku odgrywa głęboka i prawdziwa relacja, dopiero potem może pojawić się pociąg seksualny. Demiseksualista na początku związku może wydawać się oziębły i mało czuły. Nie czuje pożądania, chęci dotyku, bliskości. Druga osoba może odnieść wrażenie, że demiseksualiście zależy jedynie na przyjaźni.
Jednak brak więzi seksualnej nie jest wynikiem braku zaufania czy niechęci. Osoby demiseksualne na początku związku nie mają motyli w brzuchu, nie zakochują się od pierwszego wejrzenia. Pociąg do nowopoznanych osób lub przypadkowy seks jest dla nich czymś zupełnie obcym. Dopiero po pewnym czasie trwania relacji przyjacielskiej i wytworzeniu głębszej więzi, pojawia się pożądanie i chęć wejścia w relacje intymne.
Czy jestem demiseksualistą?
Niektórzy mogą zastanawiać się, czy są demiseksualistami. Choć trudno jednoznacznie, w naukowy sposób udzielić odpowiedzi na to pytanie, to wystarczy zadać sobie kilka pomocniczych pytań.
- Na co zwracam uwagę, gdy poznaję nową osobę?
- Czy najważniejszy jest dla mnie wygląd?
- Czy mógłbym uprawiać seks na pierwszej randce?
- Czy mógłbym być w związku, który opiera się tylko na więzi seksualnej?
Jeśli co najmniej dwie odpowiedzi są negatywne, to wszystko wskazuje na to, że jesteś demiseksualistą.