Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne obok zdrowia fizycznego i społecznego składa się na definicję zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia. Szczególnie w ostatnich latach coraz częściej dostrzega się jak ważną funkcję pełni zdrowie psychiczne w życiu każdego człowieka. Depresja, ale także inne zaburzenia związane ze zdrowiem psychicznym prowadzące do samobójstw, stały się najczęstszą przyczyną śmierci wśród młodych osób. Badania naukowe potwierdzają także, że osoby zmagające się z ciężkimi chorobami psychicznymi umierają przedwcześnie.

Ciemność, która zapada bezpośrednio po pracy, bez wątpienia wpływa na nasz nastrój i samopoczucie. Wiele osób odczuwa wówczas przygnębienie i nadmierne zmęczenie, co znacząco zmniejsza motywację do aktywnego spędzania wolnego czasu. Na szczęście istnieją proste sposoby, które pomogą poprawić humor i sprawią, że wieczory staną się przyjemniejsze.
Schudnę, będę więcej spacerować, lepiej się odżywiać, w końcu zrobię ważne badania … Początek nowego roku obfituje w tego typu obietnice, bo właśnie wtedy wiele osób wyznacza sobie cele do zrealizowania. Oto 10 propozycji postanowień na nowy rok, które pozytywnie wpłyną na zdrowie.
Współczesne czasy nie sprzyjają relaksowi. Codzienny nadmiar bodźców, stres, przepracowanie, za granicą wojna, w kraju rosnące ceny i niekoniecznie rosnące zarobki. Żyjemy w trudnych czasach i dlatego musimy szczególnie dobrze dbać o siebie, zrzucając choć na chwilę z barków ciężar kultury nakazującej pracę ponad normę. Zamiast tego, dobrze jest zanurzyć się w relaksującej przestrzeni. Jak to zrobić? Wyjaśniamy, jak to robią Finowie.
Sylwester bywa trudnym czasem dla osób samotnych, zwłaszcza gdy towarzyszą im smutek czy lęk społeczny. Wokół zabawa w gronie bliskich, a Ty czujesz się wykluczony? Nie musisz spędzać tej nocy w przygnębieniu. Odkryj sposoby, by samotny Sylwester stał się wyjątkowy i pełen pozytywnych chwil!
Święta to dla wielu osób magiczny czas. Jednak nie każdy tak na to patrzy. Każdego roku w mediach w tym okresie pojawia się fala niepokojących doniesień o tym, że w święta wzrasta liczba samobójstw. Eksperci z Pensylwanii sprawdzili, czy jest to prawda.
Najnowszy przegląd badań naukowych opublikowany 16 grudnia 2024 roku na łamach JAMA Network Open wskazuje, że najprostsza forma ruchu może chronić przed depresją. Specjaliści dostrzegli, że już zwiększenie liczby wykonywanych kroków każdego dnia było także powiązane z redukcją objawów choroby.
Smartfony i tablety dla wielu z nas stały się urządzeniami, bez których nie wyobrażamy sobie życia. To przywiązanie do nich przekazujemy też dzieciom. Pozwalamy, aby sięgały po nie, gdy się nudzą lub gdy nie możemy się nimi zająć. Czy to dobry pomysł, aby dzieci spędzały czas wpatrzone w ekran? Jakie mogą być tego konsekwencje?

Materiał reklamowy

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Baylor University w Teksasie wykazało, jak dużo możemy zyskać, wprowadzając zmianę w ilości snu. Wbrew pozorom chodzi o subtelną różnicę, która sprawia, że postrzegamy świat w lepszych barwach, czujemy się szczęśliwsi i chętniej pomagamy innym. Dodatkowo poniżej dowiesz się, czy mózg śpi razem z tobą i jak to jest z tą świadomością w trakcie snu.
Zastanawiasz się, jak uniknąć świątecznego stresu? Oto kilka porad: ustal, co w przygotowaniach do Bożego Narodzenia możesz zmienić, zadbaj o relacje z bliskimi oraz zaplanuj odpowiedni podział obowiązków dla wszystkich członków rodziny. I nie daj się zwariować zakupowemu szaleństwu!
Żółty Marsz w obronie centrów zdrowia psychicznego rozpoczął się w czwartek po 13.35 w Warszawie. Uczestnicy mają udać się pod Sejm. Tam chcą złożyć w ręce marszałka Sejmu proklamację Nadzwyczajnego Kongresu Zdrowia Psychicznego, który poprzedził manifestację.
Depresja poporodowa staje się coraz większym problemem - dziś dotyka 1 na 5 matek, a wskaźniki te wzrosły prawie dwukrotnie od 2010 roku. Przyczyną może być wiele czynników, w tym zmiany hormonalne, stres, trudności w adaptacji do nowej roli czy brak wsparcia. Warto zwrócić uwagę na pierwsze objawy, by jak najszybciej podjąć leczenie.
Coraz więcej Europejczyków doświadcza między innymi depresji czy niepokoju. Zwiększa się również spożycie antydepresantów - donosi "Gazeta Wyborcza". Co najbardziej budzi niepokój wśród mieszkańców Europy?
Jeśli w chwilach złego nastroju sięgasz po czekoladę lub lody, warto to zmienić. Badania pokazują, że osoby spożywające duże ilości słodyczy mają zwiększone ryzyko rozwoju depresji. Zamiast słodkich przekąsek, warto wybrać zdrowsze alternatywy, które poprawią nastrój bez negatywnych konsekwencji.
Przechowywanie zbyt wielu cyfrowych elementów, takich jak zdjęcia, pliki czy wiadomości, wydaje się nieszkodliwe, ale eksperci zauważają, że może to być oznaka problemów emocjonalnych lub psychicznych. Cyfrowy bałagan, podobnie jak fizyczny, może wpływać na nasze samopoczucie, koncentrację i codzienne funkcjonowanie.
Kupują wszystko – torebki, sukienki, skarpetki, leki, dewocjonalia, a później swoje łupy skrzętnie chowają w szafach przed rodziną. Czerpią z tego przyjemność, ale nie zdają sobie sprawy ze szkodliwych konsekwencji swojego zachowania. - Znam bardzo wiele takich przypadków, że pacjentki zmagające się z oniomanią były na pograniczu myśli samobójczych. Dlatego, że znalazły się w takiej sytuacji finansowej, która odbiera nadzieję na to, że da się z tego wyjść – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz. O tym, kiedy zakupy wymykają się spod kontroli.
Codziennie mierzymy się z ilościami bodźców, o jakich poprzednie pokolenia nie śniły. Ale nasze ciała i umysły nie rozwijają się równie szybko jak technologia, która, wraz z tempem życia, zaczyna nas przytłaczać. Jak znaleźć w sobie spokój i siłę, aby dalej zmierzać przez ścieżki życia? Spróbuj podążyć drogą samurajów.
Piją, żeby się lepiej poczuć. Piją, bo rówieśnicy nalegają. Piją, bo chcą się upić. Piją, bo są samotni. Lista powodów, dla których dzieci i młodzież w Polsce sięgają po alkohol, jest długa. Tak samo jak lista skutków, bo alkohol dewastuje młode ciała i umysły. Raport o piciu alkoholu przez dzieci i młodzież nie pozostawia złudzeń: piją już dzieci 11-letnie, tylko nieliczni czekają do 18-tki, a dla większości piwo jest w zasięgu ręki.
Co 3. osoba w Polsce cierpi z powodu jesiennej chandry. To, że mniejsze nasłonecznienie, krótszy dzień, spadek aktywności, a nawet okres świąteczny mogą sprzyjać depresji, wiadomo nie od dzisiaj. Pytanie, które warto zadać i na które warto odpowiedzieć, brzmi: kiedy zaczyna się depresja, a kiedy to jeszcze „tylko” chandra jesienią?
Żałoba to wyjątkowo trudne doświadczenie, które wpływa zarówno na naszą psychikę, jak i ciało. Utrata bliskiej osoby wywołuje wiele emocji, takich jak smutek, złość czy tęsknota. W tym czasie można spodziewać się również objawów fizycznych, np. zmęczenia, które dodatkowo pogarszają samopoczucie. Jakie są psychiczne i fizyczne skutki żałoby?
27-letnia panczenistka Kaja Ziomek zapewnia, że w sporcie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i wraca do intensywnych treningów, by zbudować formę na Igrzyska Olimpijskie w 2026 roku. Czy po dłuższej przerwie marzenia o medalu są realne? czym jest "wypalenie zawodowe", o którym mówi sportsmenka?
"Wewnętrzne wiercenie" nie musi objawiać się jakoś spektakularnie. Bawisz się ołówkiem lub kosmykiem włosów, stukasz nogą czy palcami, ale - tak czy owak - nie możesz spokojnie usiedzieć w miejscu. Nie hamuj tych potrzeb za wszelką cenę. To strategia w ADHD, by poprawić koncentrację, skupienie i myślenie.

Na zdrowie psychiczne składa się samopoczucie psychologiczne, społeczne i emocjonalne danego człowieka. To jak się czujemy, ma wpływ na to, jak myślimy i jak działamy. Ma także zawiązek z tym, jak radzimy sobie ze stresem, jak dokonujemy wyborów oraz odnosimy się do innych ludzi. Zdrowie psychiczne jest ważne na każdym etapie życia człowieka.

Wiele czynników ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Należą do nich:

  • czynniki biologiczne, czyli geny i chemia mózgu,
  • historia rodzinna problemów ze zdrowiem psychicznym,
  • doświadczenia życiowe, np. trauma.

Problemy z tym aspektem zdrowia są powszechne. Choć często nadal stygmatyzowane i dyskryminowane. Jednak otrzymanie wsparcia i rozpoczęcia leczenia daje szanse na całkowite wyzdrowienie. Wiele schorzeń psychicznych można skutecznie leczyć, stosunkowo niskim kosztem.

Zdrowie psychiczne jest ważne dla każdego człowieka. Dzięki niemu możemy w pełni wykorzystać swój potencjał, lepiej radzić sobie z życiowymi trudnościami, wydajniej pracować i wnosić znaczący wkład do społeczności. Na zdrowie psychiczne ma wpływ wiele aspektów takich jak aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, relacje z innymi osobami czy uzyskanie wsparcia, jeśli go potrzebujemy.

Mimo tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne dla jednostki, ale także dla konkretnych społeczeństw, większość systemów opieki zdrowotnej na świecie zaniedbuje ten obszar zdrowia i nie zapewnia wystarczającej opieki oraz wsparcia potrzebującym. W rezultacie prowadzi to do tego, że miliony ludzi na całym świecie cierpi w milczeniu, co przekłada się na ich codzienne życie.