Czy warto medytować i kiedy medytacja pomaga? [FRAGMENT KSIĄŻKI]
O korzyściach i efektach medytacji przeczytasz w książce Magadaleny Mola "Medytacja łatwiejsza niż myślisz". Doświadczona instruktorka odpowiada na najczęściej stawiane pytania - czy warto medytować i na co pomaga medytacja?
Spis treści
Jeśli nigdy dotąd nie zetknąłeś się z medytacją, niewykluczone, że zastanawiasz się, po co w ogóle medytować, jaką korzyść przyniesie ci taka praktyka. Medytacja może ci się wydawać aktywnością dla kobiet, które nie chcą mieć zmarszczek, dla osób zestresowanych albo poszukujących dróg duchowego rozwoju. W rzeczywistości jednak niesie ona ze sobą wiele konkretnych korzyści. Podczas ich poznawania z pewnością odnajdziesz obszar związany z własnymi potrzebami.
Możesz medytować, aby:
- poprawić zdrowie fizyczne;
- uwolnić się od nałogów;
- pozbyć się stresu;
- uwolnić się od depresji;
- osiągnąć spokój;
- nauczyć się koncentracji i skupienia;
- ukoić uczucie pustki czy nieokreślonego niepokoju;
- odnaleźć głębszy sens życia;
- poznać własną wewnętrzną wartość;
- zrozumieć swoją duchową naturę i relację z Bogiem;
- zaspokoić ciekawość.
Właściwe otwarcie świata Zachodu na medytację i hatha-jogę nastąpiło w latach 60. XX w. Masowy napływ nauczycieli z Orientu – głównie do Stanów Zjednoczonych i Anglii – zapoczątkował wiele badań nad stanami fizycznymi i psychicznymi osiąganymi przez joginów podczas praktykowania asan i medytacji. Im więcej pojawiało się publikacji na ten temat, tym bardziej poruszony wydawał się świat nauki. Naukowcy odkrywali nieznane dotąd efekty jogicznych praktyk, obserwowane w trakcie rejestrowania różnych procesów psychofizjologicznych.
Korzyści z regularnego medytowania
W szczegółowych badaniach nad medytacją stwierdzono szereg jej pozytywnych skutków. Oto część z nich:
1. Jon Kabat-Zinn z Massachusetts General Hospital: chorzy na łuszczycę, którzy podczas naświetlania promieniami UV słuchali nagrań z muzyką medytacyjną, zdrowieli cztery razy szybciej niż pozostali.
Źródło: Claudia Kalb, Medytacje na kolacje, Newsweek Polska, nr 42/2004, s.77.
2. Zespół mikrochirurgów z Massachusetts General Hospital: medytacja usprawnia działanie mózgu. Grupę ludzi, którzy od dawna regularnie oddawali się głębokim medytacjom, poddano badaniom mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI). Zauważono zmiany strukturalne kory mózgowej: okazała się grubsza w obszarach odpowiedzialnych za wysiłek umysłowy niż u niemedytujących osób z grupy kontrolnej. Grubsza kora mózgowa w tych miejscach daje realną szansę na opóźnienie naturalnych zmian zachodzących w mózgu z biegiem lat, osłabienia percepcji i kłopotów z pamięcią.
Źródło: Na podstawie: http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,39161
3. Sara Lazar z Harvard Medical School: badania prowadzone na grupie ochotników praktykujących medytację potwierdziły, że ich kora mózgowa – tym razem w rejonach odpowiedzialnych za pamięć i zdolność koncentracji – jest grubsza niż u osób, które nigdy nie medytowały. A zatem praktyka pozwala dłużej zachować sprawność intelektualną.
Źródło: Na podstawie: www.scienedaily.com/releases/2011/01/110121144007.htm
4. Naukowcy z Medical College of Wisconsin: u osób cierpiących na chorobę wieńcową, które zaczęły regularnie medytować, ryzyko zawału serca, udaru i przedwczesnej śmierci spadło blisko o połowę.
Źródło: Na podstawie: www.focus.pl/czlowiek/moc-medytacji-9131
5. Bruce O’Hara z Uniwersytetu Kentucky: krótka medytacja regeneruje znacznie lepiej niż poobiednia drzemka. Obniża poziom pobudzenia, zwiększa kontrolę nad organizmem i zdolność do odpoczynku po wysiłku fizycznym.
Źródło: Na podstawie www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2919439/
6. W wielu ośrodkach terapeutycznych na Zachodzie medytację włącza się do programu leczenia uzależnień. Pozwala ona m.in. opanować tendencję do sięgania po alkohol w sytuacjach problemowych. W miarę praktyki medytacyjnej obserwuje się wzrost postaw abstynenckich u osób przeciętnie pijących – po dwóch latach 60% medytujących przestaje spożywać alkohol.
Źródło: Tadeusz Doktór, orientalne techniki relaksu i medytacji, Iskry, Warszawa 1993, s.80.
7. Jak wykazały badania nad wpływem medytacji na palenie marihuany, po trzech miesiącach grupa leczona i resocjalizowana tradycyjnymi metodami zmniejszyła używanie marihuany jedynie o 15%, podczas gdy w grupie stosującej medytację od nałogu stopniowo uwalniało się aż 50–75% osób. Stwierdzono, że im dłużej badani stosowali medytację, tym mniej uzależniali się od narkotyku. Pozytywne efekty terapeutyczne zaobserwowano również u nałogowców stosujących twarde narkotyki. Po roku codziennie praktykowanej medytacji nastąpił istotny spadek częstotliwości zażywania środków odurzających: amfetaminy i barbituranów o 96%, środków halucynogennych o 91% i opiatów o 78%.
Źródło: Tadeusz Doktór, orientalne techniki relaksu i medytacji, Iskry, Warszawa 1993, s.80.
8. Medytację coraz częściej wykorzystuje się w pracy terapeutycznej i resocjalizacyjnej dotyczącej więźniów. Zastosowanie takiego programu owocuje polepszeniem kontaktów więźnia z personelem oraz zmniejszeniem poziomu agresji i wewnętrznego napięcia. Osadzeni stają się bardziej refleksyjni i zdystansowani do własnych impulsów emocjonalnych, rozwijają w sobie empatię i poczucie odpowiedzialności. Dzięki medytacji niejednokrotnie znajdują nowy model życia, który postanawiają wdrożyć po zakończeniu kary.
Źródło: http://przebudzeni.org/
9. Badania kliniczne na grupie 165 pacjentów z rozpoznanymi stanami lękowymi wykazały, że po zastosowaniu ćwiczeń jogi i medytacji przez sześć tygodni poprawa nastąpiła w 68% przypadków. W przypadku depresji było to 71%, a histerii – 67%. Medytujący chorzy na depresję doświadczają nawrotów dwukrotnie rzadziej niż ci leczeni samą terapią kognitywną (poznawczą).
Źródło: Tadeusz Doktór, orientalne techniki relaksu i medytacji, Iskry, Warszawa 1993, s.72.
10. Jak wynika z badań nad rozwojem osobowości, osoby medytujące charakteryzują się niższym poziomem narcyzmu i egocentryzmu. Cechują je ponadto: wyższy poziom poczucia sensu życia, zdolność wczuwania się w przeżycia innych, wzrost otwartości na doświadczenie i zdolności do realizacji własnego potencjału.
Źródło: Tadeusz Doktór, orientalne techniki relaksu i medytacji, Iskry, Warszawa 1993, s.75.
Fragment pochodzi z książki Magdaleny Mola "Medytacja łatwiejsza niż myślisz" (wyd. Samo sedno, Warszawa 2017). Dzięki wskazówkom zawartym w poradniku przekonasz się, że medytacja pomaga w osiągnięciu zharmonizowanego życia i dążeniu do samorealizacji oraz pełnego doświadczenia siebie.
W książce znajdziesz opisy różnych ścieżek medytacyjnych m.in medytacji w ciszy, medytacji w ruchu czy medytacji z mantrą. Dzięki temu możesz wybrać tę, która jest najbardziej skuteczna i najprostsza do zastosowania w twoim życiu. Treść poradnika wzbogacają inspirujące cytaty, liczne historie z życia oraz zdjęcia prezentujące m.in asany relaksacyjne. Integralną częścią książki jest płyta CD z technikami medytacji z mantrą.
Porady eksperta